Петер Паул Рубенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Петар Паул Рубенс)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петер Паул Рубенс
Rubens Self-portrait 1623.jpg
Self portrait anno 1623
Роден(а)Петер Паул Рубенс
28 јуни 1577
Зиген, Вестфалија (денес Германија)
Починал(а)30 мај 1640(1640-05-30) (возр. 62)
Антверп, Spanish Netherlands (денес Белгија)
НационалностБелгија
Познат(а) посликарство, дипломатија
Правецбарок

Петер Паул Рубенс (холандски: Peter Paul Rubens; Зиген, 28 јуни 1577 - Антверпен, 30 мај 1640) — фламански сликар, еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на италијанското сликарство и сликарството во северниот дел на Европа, тој создадол слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.

Влијание[уреди | уреди извор]

Во песната „Светилници“, францускиот поет Шарл Бодлер го опејува Рубенс како „градина на мрзливоста, река на заборавот“.[1] Една песна на полската поетеса Вислава Шимборска се вика „Рубенсовите жени“.[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шарл Бодлер, Цвеће зла. Београд: Култура, 1970, стр. 18-19.
  2. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 62-63.