Падот на човекот (Рубенс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падот на човекот (1628-1629) од Рубенс.

Падот на човекот, Адам и Ева или Адам и Ева во земниот рајслика од 1628-1629 година на Рубенс, сега во Прадо во Мадрид. Откако му била припишувана на малолетниот холандски уметник Карел ван Мандер,[се бара извор] сега е признаено како дело на Рубенс.

Таа е копија на сликата на истата тема од Тицијан,[1] видена од Рубенс за време на неговото патување во Мадрид од 1628-1629 година за мировни преговори за ставање крај на Осумдесетгодишната војна. Го одразува влијанието на Рафаело Санти врз Тицијан и влијанието на Јан Бројгел Постариот врз Рубенс, кој додава папагал и го менува држењето на телото, мускулатурата, возраста и изразот на Адам.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Titian catalogue entry“. Museodelprado.es. 15 септември 2009. Архивирано од изворникот на 2013-09-28. Посетено на 8 август 2023.
  2. „Rubens catalogue entry“. Museodelprado.es. 15 септември 2009. Архивирано од изворникот на 2013-06-28. Посетено на 8 август 2023.