Прејди на содржината

Лов на тигри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лов на тигри
Творец Петер Паул Рубенс
Година 1615—1616
Димензии 256 см × 324 см
Место Музеј за ликовни уметности Рен, Рен

Лов на тигри ― голема слика на Петер Пол Рубенс, која содржи лов на тигри.[1] Датира од 1615 до 1616 година и е една од четирите ловечки слики, нарачана од Максимилијан I, електор Баварски за украсување на старата шлајсхајмова палата. Циклусот бил запленет за време на Наполеоновите војни и оваа слика сега се наоѓа во Музејот на ликовни уметности Рен.[2]

Користена била во 2018 година како дел од поставувањето во промотивни материјали за ТВ серијата „Наследство“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Catalogue entry“ (француски). Архивирано од изворникот на 2022-01-27. Посетено на 2021-05-18.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-01-27. Посетено на 2021-05-18.

Поврзани теми од Рубенс[уреди | уреди извор]