Петер Паул Рубенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петер Паул Рубенс
Self portrait anno 1623
Роден(а)Петер Паул Рубенс
28 јуни 1577
Зиген, Вестфалија (денес Германија)
Починал(а)30 мај 1640(1640-05-30) (возр. 62)
Антверпен, Шпански Ниски Земји (денес Белгија)
НационалностБелгија
Познат(а) посликарство, дипломатија
Правецбарок

Петер Паул Рубенс (холандски: Peter Paul Rubens; Зиген, 28 јуни 1577 - Антверпен, 30 мај 1640) — фламански сликар, еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на италијанското сликарство и сликарството во северниот дел на Европа, тој создадол слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.

Влијание[уреди | уреди извор]

Гете бил голем љубител на делата на Рубенс кого го оценил како голем човек кој „со слободниот дух стои над природата и со неа постапува според својата повисока цел. Според Гете, Рубенс на генијален начин обелоденува дека уметноста не е целосно потчинета на природната нужност, туку дека има свои закони[1]

Во песната „Светилници“, францускиот поет Шарл Бодлер го опејува Рубенс како „градина на мрзливоста, река на заборавот“.[2] Една песна на полската поетеса Вислава Шимборска се вика „Рубенсовите жени“.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. J. P. Ekerman, Razgovori sa Geteom: Poslednjih godina njegova života. Beograd: Rad, 1960, стр. 81.
  2. Шарл Бодлер, Цвеће зла. Београд: Култура, 1970, стр. 18-19.
  3. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 62-63.