Петер Паул Рубенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петер Паул Рубенс
Rubens Self-portrait 1623.jpg
Self portrait anno 1623
Роден(а) Петер Паул Рубенс
28 јуни 1577
Зиген, Вестфалија (денес Германија)
Починал(а) 30 мај 1640(1640-05-30) (воз. 62 г.)
Антверп, Spanish Netherlands (денес Белгија)
Националност Белгија
Познат(а) по сликарство, дипломатија
Правец барок

Петер Паул Рубенс (холандски: Peter Paul Rubens; Зиген, 28 јуни 1577 - Антверпен, 30 мај 1640) — фламански сликар, еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на италијанското сликарството и сликарството во северниот дел на Европа, тој создаде слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]