Прејди на содржината

Хераклит и Демокрит (Рубенс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демокрит и Хераклит

Хараклит и Демокрит — слика од фламанскиот уметник Петер Паул Рубенс од 1603 година. Денес се чува во Националниот вајарски музеј во Ваљадолид. На сликата се претставени старогрчките филозофи Хераклит и Демокрит.

Рубенс го изработил ова дело како нарачка за Франциско Гомес де Сандовал Рохас и Борха, придружник на Филип III. Сликата поминал низ повеќе збирки и завршила во збиркат ана сирискиот нафтен магнат Акрам Оџех. По смртта на последниот, сликата му била продадена на Шпанското министерство за култура за 175 милиони пезетапезети во декември 1999 година преку лондонската аукциска куќа Кристис.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]