Филип III (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип III од Шпанија
Крал на Шпанија
Крал на Португалија
[[File:Felipe3-Spain.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 14 April 1598–31 March 1621
Претходник Филип II од Шпанија
Наследник Филип IV од Шпанија
Придружник на Маргарет Австриска
Деца Ана Австриска
Филип IV од Шпанија
Марија ана од Шпанија
Карло од Австрија
Фердинанд Австриски
Татко Филип II од Шпанија
Мајка Ана Австриска

Филип III бил крал на Шпанија, на Неапол и Сицилија и Португалија во периодот од 1598 до 1621 година. Тој е еден од владетелите на Шпанија кој државата ја носи во голема економска криза. Државните долгови кои тој ги наследил од страна на неговиот татко тој наместо да ги намали, тој ги зголемил. Починал на 31 март 1621 година.