Фернандо VI (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фернандо VI од Шпанија
Крал на Шпанија
Владеење 9 јули 1746–10 август 1759
Претходник Филип V од Шпанија
Наследник Карлос III од Шпанија
Придружник на Барбара Португалска
Татко Филип V од Шпанија
Мајка Марија Луиза Савојска


Фернандо VI од Шпанија бил крал на Шпанија од 1746 година до 1759 година. Фернандо бил роден на 23 септември 1713 година во Мадрид, Шпанија. Тој е вториот син на Филип V од Шпанија и неговата прва сопруга Марија Луиза Савојска. По само неколку месеци од неговото раѓање неговата мајка починала а татко му се оженил за Елизабет Фернезе.

Во 1729 година Фернандо се оженил за Марија Варбара од Португалија. На 9 јули 1746 година Фернандо се качил на тронот. Тој ја наследил војната која веќе се водела со Австрија. во текот на неговото владеење тој ја повлекол Шпанија во т.н. Војна за Австриско наследство. Тој вовел повеќе реформи како создавање на банка Гиро Реал во 1752 година, ја модернизирал флотата, ги обновил односите со црквата и имал голем придонес во културната обнова на Шпанија. Фернандо починал на 10 август 1759 година.