Прејди на содржината

Самопортрет (Рубенс, 1638–1639)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самопортрет
Творец Петер Паул Рубенс
Година 1638–1639
Димензии 109,5 см × 85 см
Место Уметничкоисториски музеј, Виена

Самопортрет ― слика со масло на платно од Рубенс со, димензии 109,5 см на 85 см и датира меѓу 1638 и 1639 година. Сега се наоѓа во Уметничкоисторискиот музеј во Виена. Станува збор за дворски портрет во стил (како што е прикажување на мечот, ракавицата и колоната), но покажува повеќе внимание на деталите на лицето отколку што било вообичаено во портрет од тој вид.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]