Прејди на содржината

Херакле и Омфала (Рубенс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херакле и Омфала
Творец Петер Паул Рубенс
Година 1603
Димензии 278 см × 215 см
Место Лувр, Париз, Франција

Херакле и Омфала — слика масло на платно од Петер Паул Рубенс, насликана околу 1603 година, која денес се наоѓа во музејот Лувр во Париз.[1]

Сликата е со димензии 278 на 215 cm и ги прикажува Херакле и Омфала.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „HERCULE ET OMPHALE“. Ministère de la Culture. Посетено на 18 мај 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]