Прејди на содржината

Автопортрет со Изабела Брант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет со Изабела Брант
Творец Петер Паул Рубенс
Година ок. 1609
Димензии 178 см × 136.5 см
Место Стара пинакотека, Минхен

Автопортрет со Изабела Брант (околу 1609 година) ― автопортрет на фламанскиот барокен сликар Петер Паул Рубенс и неговата прва сопруга Изабела Брант. Тие се венчале на 3 октомври 1609 година, во опатијата Свети Михаил, Антверпен, кратко време откако тој се вратил во градот по осум години поминати во Италија.[1]

Сликата е целосен двоен портрет на двојката која седи под лак од анамска рака. Тие се опкружени со симболика на љубов и брак: анамската рака и градината се традиционални симболи на љубовта, а држењето на десните раце (junctio dextrarum) претставува заедница преку брак.[2][3] Дополнително, Рубенс се прикажува како аристократски господин со левата рака на навалот на мечот.[4]

Поединости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kristin Lohse Belkin, Rubens, London: Phadon (1998): 95–98. ISBN 0-7148-3412-2
  2. Martin Schawe, Alte Pinakothek Munich, 2nd. ed., Munich: Prestel (2002): 76. ISBN 3-7913-2239-7
  3. Hans Vlieghe, Flemish Art and Architecture 1585–1700, New Haven: Yale University Press (1998): 121–122. ISBN 0-300-07038-1
  4. Belkin, 98.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]