Кевин Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кевин Андерсон
Anderson RG13 (5) (9383681782).jpg
Земја Јужна Африка ЈАР
Место на живеење Јоханесбург, Јужна Африка
Роден на 18 мај 1986 (1986-05-18) (32 г.)
Роден во Јоханесбург,
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина 2.03 м (6 ст 8 ин)
Професионалец 2007
Игра со десна рака
Заработка US$1,079,587
Поединечно
Победи-порази 50–51
Титули 1
Највисок пласман No. 33 (4 април 2011)
Моментално место No. 36 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 1R (2008, 2009, 2010, 2011)
Ролан Гарос 2R (2011)
Вимблдон 2R (2011)
УС Опен 3R (2010)
Во двојки
Победи-порази 11–16
Титули 0
Највисок пласман No. 114 (8 јуни 2009)
Резултати на Гренд Слемови
Вимблдон QF (2008)
УС Опен 2R (2010)
Ажурирано на: 23 јуни 2011.

Кевин Андерсон (англиски: Kevin Anderson) е јужноафрички тенисер, роден на 18 мај 1986 во Јоханесбург. Моментално се наоѓа на 36 место според АТП листата.

Најдобарорангиран бил во мај 2011 година, кога се наоѓал на 33 место.