Прејди на содржината

Жан Габен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жан Габен

Жан Габен (Жан Алексис Монкорже) (17 мај 1904 Париз - Нумји, 15 ноември 1976), француски филмски и театарски артист. Играше во над 90 филмови, толкувајќи ликови на решителни, претприемчиви, често цинични и груби личности. Најпознати му се улогите во филмовите „Пеле ле Моко“, „Големата илузија“, „Брегот во магла“, „Човекот-ѕвер“ и „Клошарот Архимед“.[1], [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jean Gabin“. Архивирано од изворникот на 2021-01-21. Посетено на 2021-02-02.
  2. / Jean Gabin (1904–1976)