Катанга

Координати: 11°08′S 27°06′E / 11.133° ЈГШ; 27.100° ИГД / -11.133; 27.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катанга
Province du Katanga
Покраина
Местоположба на Катанга
Координати: 11°08′S 27°06′E / 11.133° ЈГШ; 27.100° ИГД / -11.133; 27.100
Земја ДР Конго
Админ. центарЛубумбаши
Најголем градЛубумбаши
Управа
 • GovernorМоизе Катумби Чапве
Површина
 • Вкупна496.871 км2 (191,843 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно5.608.683
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Службен јазикфранцуски
Народен јазиксвахили
Мреж. местоkatanga.cd

Катанга (француски: Katanga), 1971-1997: Шаба (Shaba) — покраина во југоисточниот дел на Демократска Република Конго. Зафаќа површина од 497.000 км2 и има 5.608.683 жители. Според разновидноста и резервите на руди, таа претставува најбогато рударско подрачје во светот. По производство на кобалт[1] зазема прво место во светот, а по производство на бакар е еден од најголемите производители во светот.

Во Катанга има наоѓалишта на: уран, манган, цинк, олово, сребро, дијаманти и други видови минерали.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Michael J. Kavanagh (23 March 2013). „Congolese Militia Seizes UN Compound in Katanga's Lubumbashi“. Посетено на 23 March 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]