Катанга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катанга
Province du Katanga
—  Покраина  —
Координати: 11°08′ ЈГШ 27°06′ ИГД / 
Земја  ДР Конго
Главен град Lubumbashi
Најголем град Лубумбаши
Управа
 • Гувернер Moïse Katumbi Chapwe
Површина
 • Вкупна 496.871 км2
Население (2010 est.)
 • Вкупно 5.608.683 жит.
Демоним Katangese
Официјален јазик француски
Говорен јазик свахилски
Портал katanga.cd

Катанга е провинција во југоисточниот дел на Демократска Република Конго. Зафаќа околу 500 000кm² површина, со неколку милиона жители. Според разновидноста и резервите на руди, таа претставува најбогат рударски регион во светот. По производство на кобалт зазема прво место во светот, а по производство на бакар е еден од најголемите производители во светот.

Во Катанга има наоѓалишта на: уран, манган, цинк, олово, сребро, дијаманти и други видови минерали.