Јоханес Брамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Јоханес Брамс (германски: Johannes Brahms) (7 мај 1833 - 3 април 1897) - германски композитор и пијанист.

Јоханес Брамс

Биографија[уреди | уреди извор]

Јоханес Брамс е роден во Хамбург, на 7 мај 1833 година, во лутеранско семејство.

Брамс во 1853 година.

Брамс починал во Виена, на 3 април 1897 година.

Гробот на Брамс.

Творештво[уреди | уреди извор]

Брамс во популарната култура[уреди | уреди извор]

Покрај тоа што извршил големо влијание врз развојот на музиката, наследството на Брамс е присутно и во популарната култура. На пример, филмот на Анатол Литвак, „Довидување повторно“ од 1961 година во Европа бил прикажуван под насловот „Го сакате ли Брамс?“ (Aimez-Vous Brahms?)[1], бидејќи бил снимен според истоимената новела на Франсоаз Саган од 1959 година. Истовремено, во филмот била користена музиката на Брамс, поточно неговата „Симфонија бр. 3 во F-dur, Оп. 90: III Poco allegretto“.[2] Понатаму, на својот албум од 1972 година, „Академијата во опасност“ (The Academy in Peril), рок-музичарот Џон Кејл (John Cale), изразувајќи почит на своето класично музичко образование, ја вметнал и песната насловена едноставно „Брамс“ (Brahms).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]