Предлошка:На денешен ден/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Заштитен шаблон[уреди извор]

Шаблонот е заштитен и истиот може да го уредуваат само администратори. Бидејќи шаблонот автоматски се вчитува на главната страница шаблонот е висикоризичен и подложен на вандализам со сериозни последици по угледот на википедија.

Доколку имате забелешка на содржината на шаблонот (корекции, вметнување на нов настан или бришење на настан) истото тоа соопштете го на страницата за разговор на шаблонот или на страницата за разговор на некој од администраторите.

Начин на користење[уреди извор]

  • Се поставува шаблон {{На денешен ден 26 јуни}}.
  • Обично се користат во комбинација со системските променливи {{CURRENTMONTH}}, {{CURRENTMONTNAME}}, {{CURRENTDAY}}, {{CURRENTWEEK}}