Франц Фердинанд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франц Фердинанд
Franz Ferdinand
Franz ferdinand.jpg
Роден 18 декември 1863
Грац, Австрија
Починал 28 јуни 1914
Сараево, Австро-Унгарија
атентат
Познат Убиен во Сараево, што било повод за Првата светска војна
Занимање Надвојвода од Австрија
Сопружник Софи, војвотка од Хохенберг
Татко
Родители Надвојвода Карл Лудвиг од Австија
Принцеза Марија Анунцијата Бурбон


Франц Фердинанд, надвојводата од Австрија бил австриски принц и престолонаследник на Австро-Унгарскиот трон. Неговото убиство во Сараево ја иницирало Првата светска војна.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мира Радојевиќ, Љубодраг Димиќ, Србија у Великом рати 1914 -н1918, Слово љубве - Буквибукс, Скопје, 2018, стр. 87 - 101.