Прејди на содржината

NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Одземени 99 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: која се наоѓа на списокот на → заведена во, removed: Телото претставува Дрееров објект.
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK #WPWP)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: која се наоѓа на списокот на → заведена во, removed: Телото претставува Дрееров објект.)
|алтернативни ознаки=UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958
}}
'''NGC 6946''' — [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Лебед (соѕвездие)|Лебед]], којазаведена се наоѓа на списокот наво [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Телото претставува [[Дрееров објект]].
 
Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6946 се споменува и како UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958.