Родени во јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во јануари е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец јануари.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец јануари во Категорија:Родени во јануари
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во јануари и Категорија:Починати во јануари

1


1449  Лоренцо де Медичи — владетел на Фиренца.
1823  Шандор Петефи — унгарски револуционер и лирски поет.
1863  Пјер де Кубертен — основоположник на модерните Олимписки игри.
1873  Марија Јуриќ Загорка — хрватска писателка и новинарка.
1878  Пејо Јаворов — бугарски поет, сопатник и биограф на Гоце Делчев.
1879  Е. М. Форстер — англиски писател.
1894  Џон Форд — американски режисер.
1895  Џ. Едгар Хувер — директор на ФБИ.
1912  Ким Филби — британски таен агент на КГБ.
1915  Бранко Ќопиќ — српски писател.
1923  Милт Џексон — американски џез-музичар.
1932  Иван Лацковиќ — хрватски сликар.
1934  Бранко Варошлија — македонски писател, литературен критичар, драматург и новинар.
1937  Влатко Марковиќ — хрватски фудбалер и тренер.
1940  Мерсад Бербер — босански сликар.
1941  Ева Рас — српска глумица.
1942  Корнелие Ковач — српски рок-музичар, член на групите „Индекси“ и „Корни група“.
1946  Ривелино — бразилски фудбалер.
1949  Љубодраг Симоновиќ — српски и југословенски кошаркар.
1952  Миле Китиќ — српски фолк-пејач.
1956  Енди Гил — британски рок-музичар и продуцент.
1959  Панајотис Јанакис — грчки кошаркар.
1963  Дражен Ладиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1968  Давор Шукер — хрватски фудбалер.
1972  Лилијан Тирам — француски фудбалер.
1973  Врбица Стефанов — македонски кошаркар.
1973  Искра Трпева — македонска поп пејачка.
1977  Хасан Салихамиџиќ — босански фудбалер.
1982  Давид Налбандијан — аргентински тенисер.
1985  Оскар Гато — италијански велосипедист.
1988  Алекс Хаус — американски велосипедист.
1997  Гонзало Монтиел — аргентински фудбалер.


2


1642  Мехмед IVотомански султан.
1699  Осман III — отомански султан.
1837  Милиј Алексиевич Балакирев — руски композитор, пијанист и диригент.
1920  Исак Асимов — американски писател на научна фантастика од руско потекло.
1936  Роџер Милер — американски композитор и пејач (†1992)
1948  Огњен Петровиќ — српски и југословенски фудбалер.
1968  Олег Дерипаска — руски бизнисмен.
1969  Кристи Тарлингтон — американски модел и манекенка
1980  Жером Пино — француски велосипедист.
1992  Пауло Газанига — аргентински фудбалски голман.
1997  Карлос Солер — шпански фудбалер.


3


106 п.н.е.  Цицерон — римски државник.
1840  Отец Дамјан — белгиски свештеник.
1849  Адријан VIримски папа.
1867  Андон Димитров — еден од основачите на МРО.
1901  Нго Дин Дием — првиот претседател на Јужен Виетнам.
1902  Умберто Барбароиталијански режисер.
1919  Херби Николс — американски џез-музичар.
1920  Милан Срдоч — српски и југословенски глумец.
1926  Џорџ Мартин — британски музички продуцент.
1929  Серџо Леоне — италијански режисер.
1933  Хисен Рамадани — македонски политичар и политиколог.
1945  Стивен Стилс — американски рок-музичар.
1946  Џон Пол Џонс — англиски рок-музичар, член на групата „Лед Цепелин“.
1956  Мел Гибсон — американски глумец.
1957  Бојан Крижај — словенечки и југословенски скијач.
1969  Михаел Шумахер — германски возач на „Формула 1“.
1974  Алесандро Петаки — италијански велосипедист.
1985  Марко Томас — хрватски кошаркар.
1988  Џони Еванс — Северноирски фудбалер.


4


1643  Исак Њутн — англиски физичар и математичар.
1710  Џовани Батиста Перголези — италијански композитор.
1785  Јакоб Грим — германски филолог и фолклорист.
1809  Луј Брај — француски учител, пронаоѓач на азбуката за слепи, наречена Брајова азбука.
1883  Макс Истмен — американски политичар.
1909  Тодор Ангеловски — македонски комунист, учесник во НОБ.
1922  Френк Вес — американски џез-музичар.
1932  Фабијан Шоваговиќ — хрватски и југословенски глумец.
1935  Флојд Патерсон — американски боксер.
1942  Џон Меклафлин — англиски џез-гитарист.
1957  Весна Змијанац — српска пејачка.
1960  Мајк Стајп — американски пејач, член на групата „РЕМ“ (REM).
1962  Робин Гатри — шкотски рок-музичар, член на групата „Кокто Твинс“.
1964  Александар Фадеев — руски и советски спортист, европски и светски шампион во уметничко лизгање.
1973  Јозеф Кабањ — словачки автоконструктор.
1974  Данило Хондо — германски велосипедист.
1980  Јарослав Попович — украински велосипедист.
1986  Џејмс Милнер — англиски фудбалер.
1990  Алберто Палоски — италијански фудбалер.
1990  Тони Крос — германски фудбалер.


5


1767  Жан Батист Сеј — француски економист.
1875  Владислав Ковачев — штипски војвода и публицист, уредник на весникот „Автономна Македонија“ и идеолог на Македонската емигрантска федеративна организација.
1915  Јон Исаја — македонски филмски, театарски и телевизиски глумец.
1917  Адолфо Консолини — италијански атлетичар.
1931  Роберт Дувал — американски глумец.
1932  Умберто Еко — италијански писател и филозоф.
1942  Звонко Богдан — српски пејач на народни и староградски песни.
1946  Дајан Китон — американска глумица.
1947  Петре Бакевскимакедонски писател, публицист и театарски критичар.
1950  Крис Стајн — американски рок-музичар, член на групата „Блонди“ (Blondie).
1954  Муарем Кочиу — албански писател.
1968  Анджеј Голота — полски боксер.
1975  Бредли Купер — американски глумец.
1979  Ина Суслина — руска ракометарка.
1982  Јаница Костелиќ — хрватска скијачка.
1988  Мирослав Радуљица — српски кошаркар.
1988  Никола Калиниќ — хрватски фудбалер.


6


1367  Ричард II — крал на Англија.
1412  Јованка Орлеанка — француска национална хероина од Стогодишната војна (1337-1453.).
1848  Христо Ботев — бугарски револуционер и поет.
1850  Едуард Бернштајн — германски социјалдемократски теоретичар.
1883  Халил Џибран — либански поет.
1903  Валтер Ниг — швајцарски теолог.
1925  Лучано Леџосицилијански мафијаш, инспирација за романот „Кум“ на Марио Пузо.
1926  Кид Гавилан — кубански боксер.
1936  Сафет Исовиќ — босански и југословенски фолк-пејач.
1941  Милутин Бебековски — македонски поет.
1942  Јанис Бутарис — градоначалник на Солун.
1953  Томислав Ивчиќ — хрватски поп-пејач.
1953  Манфред Калц — германски фудбалер.
1956  Џастин ВелбиАрхиепископ Кантербериски, поглавар на Англиканската црква.
1961  Шабан Салиу — македонски политичар.
1963  Пол Кипкоеч — кениски атлетичар.
1973  Христина Андоновска — македонски професор.
1984  Матео Монтагути — италијански велосипедист.
1985  Валерио Ањоли — италијански велосипедист.
1994  Денис Суарез — шпански фудбалер.


7


1502  Грегориј XIIIримски папа.
1624  Гварино Гварини — италијански архитект.
1768  Жозеф Бонапарт — крал на Неапол и Шпанија.
1800  Милард Филмор — 13. претседател на САД.
1846  Теодосиј Гологанов — скопски митрополит.
1856  Стојан Михајловски — бугарски писател.
1862  Иван Георгов — бугарски педагог, научник, филозоф.
1916  Орце Николовнароден херој на Македонија.
1923  Иван Мазов — македонски писател.
1942  Божин Павловски — македонски писател.
1948  Ичиро Мизуки — јапонски пејач.
1956  Дејвид Карузо — американски глумец.
1960  Славица Ѓукиќ — југословенска и австриска ракометарка.
1962  Александар Дугин — руски филозоф и политиколог.
1942  Николас Кејџ — американски глумец.
1968  Георги Господинов — бугарски писател.
1979  Кристоф Жено — француски борач.
1973  Никола Тодоров — министер за образование и здравство на Македонија.
1980  Давид Аројо — шпански велосипедист.
1983  Матео Таљариол — италијански мечувалец.
1985  Луис Хамилтон — англиски возач на Формула 1.
1989  Џон Дегенколб — германски велосипедист.
1991  Еден Азар — белгиски фудбалер.
1993  Јан Облак — словенечки фудбалер.
1995  Јулија Путинцева — казахстанска тенисерка.


8


1589  Иван Гундулиќ — хрватски поет и драмски писател.
1883  Павел Филонов — руски и советски сликар и поет.
1910  Галина Уланова — руска и советска балерина.
1922  Дон Патинкин — израелско-американски економист.
1931  Видое Видичевски — македонски поет.
1935  Елвис Присли — американски пејач.
1937  Ширли Бејзи — велшка пејачка.
1942  Стивен Хокинг — англиски теориски физичар.
1942  Валја Балканска — бугарска пејачка.
1942  Џуничиро Коизумипремиер на Јапонија од 2001 до 2006 година.
1946  Роби Кригер — американски рок-музичар, член на групата „Дорс“.
1947  Дејвид Боуви — англиски пејач и рок-уметник.
1957  Ризван Сулејмани — македонски политичар.
1958  Игнасио Солозабал — шпански кошаркар.
1961  Калвин Смит — американски атлетичар.
1961  Иџет Меметинароден правобранител на Република Македонија.
1979  Адријан Муту — романски фудбалер.
1979  Стипе Плетикоса — хрватски фудбалски голман.
1982  Џонатан Кантвел — австралиски велосипедист.
1985  Џереми Хамонд — политички активист и хакер од Чикаго.
1986  Давид Силва — шпански фудбалер.
1986  Жељко Муса —хрватски ракометар.
1991  Стефан Савиќ — црногорски фудбалер.
1992  Коке — шпански фудбалер.
1998  Мануел Локатели — италијански фудбалер.


9


1554  Грегориј XVримски папа.
1856  Антон Ашкерц — словенечки поет, претставник на реализмот во словенечката книжевност.
1856  Стеван Мокрањац — српски композитор.
1890  Карел Чапек — чешки писател и изумител на поимот „робот“.
1908  Симон де Бовоар — француска писателка и филозоф.
1913  Ричард Никсон — претседател на САД.
1914  Иван Точко — македонски писател и новинар.
1941  Џоан Бејз — американска пејачка и активист.
1942  Рампо Левков - Левкатанароден херој на Македонија.
1943  Скот Вокер — британски музичар.
1951  М. Л. Кар — американски кошаркар.
1954  Мирза Делибашиќ — босански и југословенски кошаркар.
1967  Клаудио Каниџа — аргентински фудбалер.
1978  Џенаро Гатузо — италијански фудбалер.
1981  Емануеле Села — италијански велосипедист.
1985  Максим Белков — руски велосипедист.
1985  Хуанфран — шпански фудбалер.
1990  Тодор Скримов — бугарски одбојкар.
1995  Доминик Ливаковиќ — хрватски фудбалски голман.
2001  Родриго — бразилски фудбалер.
2001  Ерик Гарсија — шпански фудбалер.


10


1883  Алексеј Толстој — руски и советски писател.
1897  Методија Шаторов - Шарло — македонски комунист и национален деец.
1902  Добрица Цесариќ — хрватски поет.
1909  Павле Савиќ — српски физичар и хемичар.
1913  Густав Хусак — последниот социјалистички претседател на Чехословачка.
1924  Макс Роуч — американски џез-музичар.
1931  Јован Зизиулас — Митрополит Пергамски на Вселенската патријаршија на Цариград.
1935  Леонид Кравчукукраински политичар.
1945  Род Стјуарт — англиски пејач.
1948  Никола Плеќаш — хрватски и југословенски кошаркар.
1948  Доналд Фејген — американски рок-музичар.
1949  Џорџ Формен — американски боксер.
1950  Вецко Домазетовски — македонски есеист, критичар и книжевен теоретичар.
1959  Маурицјо Сари — италијански фудбалски тренер.
1963  Франческо Панета — италијански атлетичар.
1973  Феликс Тринидад — порторикански боксер.
1978  Иво Ивановскиминистер за информатичко општество и администрација на Македонија.
1987  Цезар Сиело — бразилски пливач.
1991  Гонсало Перес де Варгас — шпански ракометен голман.
1992  Шиме Врсаљко — хрватски фудбалер.
1999  Мејсон Маунт — англиски фудбалер.


11


347  Теодосиј Iримски цар.
1814  Танкреди Пазероиталијански оперски бас-пејач.
1842  Вилијам Џејмс — американски психолог.
1920  Славко Јаневски — македонски писател.
1923  Јово Камберски — македонски писател.
1941  Жерсон — бразилски фудбалер.
1951  Фредерик Мишкинамерикански економист.
1957  Брајан Робсон — англиски фудбалер и тренер.
1961  Жан Митрев — македонски кардиохирург.
1963  Мија Беговиќ — југословенска и хрватска глумица.
Евгенија Образцоваруска балерина.
1963  Роланд Волфарт — германски фудбалер.
1968  Саша Ќириќ — македонски фудбалер.
1975  Матео Ренципремиер на Италија.
1985  Хозе Семедо — португалски фудбалер.
1987  Џејми Варди — англиски фудбалер.
1988  Камерон Мајер — австралиски велосипедист.
1992  Дани Карвахал — шпански фудбалер.
1993  Филип Стојковиќ — црногорски фудбалер.
1996  Лирој Сане — германски фудбалер.


12


1746  Јохан Хајнрих Песталоци — швајцарски педагог и реформатор.
1876  Џек Лондон — американски писател и социјалист.
1893  Херман Геринг — член на водството на германската Националсоцијалистичката партија.
1944  Џо Фрејзер — американски боксер.
1949  Отмар Хицфилд — германски фудбалер и тренер.
1951  Крис Бел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
1956  Николај Носков — руски рок-музичар
1959  Бликса Баргелд — германски рок-музичар.
1969  Роберт Просинечки — хрватски фудбалер и тренер.
1969  Реквон — американски рапер.
1970  Зак де ла Роча — американски музичар, член на рап-метал групата „Рејџ агеинст д машин“ (Rage Against the Machine).
1980  Роберто Гарсија Парондо — шпански ракометар и тренер.
1989  Аксел Вицел — белгиски фудбалер.
1994  Емре Џан — германски фудбалер.
1998  Хуан Фојт — аргентински фудбалер.


13


1806  Јован Стерија Поповиќ — српски писател.
1864  Вилхелм Вин — германски физичар и нобеловец, познат по неговиот закон за топлинското зрачење на апсолутните црни тела.
1869  Иво Ќипико — српски писател.
1876  Ерхард Шмит — германски математичар.
1888  Назим Хикмет — турски писател и револуционер.
1898  Живоин Павловиќ — југословенски комунист.
1920  Христо Стамболиев — еден од основачите на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје и негов прв декан.
1929  Џо Пас — американски гитарист.
1953  Јордан Витанов — македонски глумец.
1955  Пол Кели — австралиски рок-музичар.
1970  Шонда Рајмс — американски сценарист, режисер и продуцент.
1972  Виталиј Шчербо — белоруски и советски гимнастичар.
1977  Орландо Блум — англиски глумец.
1982  Драган Чадиковски — македонски фудбалер.
1983  Џовани Висконти — италијански велосипедист.
1987  Даниел Ос — италијански велосипедист.
1989  Александар Минченков — руски фудбалер.
1997  Луис Дијас — колумбиски фудбалер.


14


1854  Војтех Хинаис — чешки сликар и графичар.
1860  Атанас Бадев — македонски композитор и музиколог.
1861  Мехмед VI — отомански султан.
1875  Алберт Швајцер — француски хуманист, лекар, филозоф и музичар.
1906  Васил Хаџиманов — македонски етномузиколог и педагог.
1914  Паскал Паскалевски — македонски поет.
1925  Јукио Мишима — јапонски писател.
1929  Александар Петровиќ — српски и југословенски филмски режисер.
1930  Љубица Дамјановска — македонска историчарка на уметноста.
1930  Кени Вилер — канадско-британски џез-музичар.
1931  Мануел Галбан — кубански гитарист.
1933  Јозо Т. Бошковски - Јон — македонски писател.
1955  Диминик Рошето — француски фудбалер.
1968  Зоран Маџиров — македонски музичар.
1969  Дејвид Грол — американски рок-музичар, член на групата „Нирвана“.
1981  Сергеј Лагутин — узбекистански велосипедист.
1983  Максим Монфор — белгиски велосипедист.
1993  Марија Ласицкене — руска атлетичарка.
1999  Емерсон Ројал — бразилски фудбалер.


15


1622  Жан Батист Поклен Молиер — француски писател и артист.
1850  Михај Еминеску — романски поет.
1875  Војдан Поп Георгиев - Чернодрински — основоположник на првиот македонски театар.
1891  Осип Мандељштам — руски и советски поет и есеист.
1893  Драгиша Цветковиќ — југословенски политичар.
1902  Назим Хикмет — турски писател.
1906  Аристотел Оназис — грчки стопанственик.
1918  Гамал Абдел Насер — претседател на Египет.
1923  Јан Владислав — чешки писател.
1926  Љутви Сејфула — македонски глумец.
1927  Георги Арсовски — македонски поет.
1929  Мартин Лутер Кинг — борец за граѓански права и за мир.
1946  Јован Дамјановски — македонски романописец и драмски автор.
1957  Јордан Даниловски — македонски поет, критичар, есеист, романописец.
1967  Азиз Кељменди — војник во ЈНА, познат во Масакрот во Параќин.
1968  Борис Тадиќ — поранешен претседател на Србија.
1978  Франко Пелицоти — италијански велосипедист.
1982  Емина Јаховиќ — српска пејачка.
1986  Арнолд Жанесон — француски велосипедист.
1988  Дарвин Атапума — колумбиски велосипедист.


16


1853  Андре Мишлен — француски индустријалец.
1924  Александар Тишма — српски и југословенски писател.
1933  Сузан Зонтаг — американска писателка.
1935  Удо Латек — германски фудбалер и тренер.
1940  Лепа Лукиќ — српска фолк-пејачка.
1948  Џон Карпентер — американски режисер и сценарист.
1950  Дамо Сузуки — јапонски музичар, пејач на групата „Кен“ (Can).
1956  Тадија Качар — српски и југословенски боксер.
1956  Џеарлс Хендерсон — американски кошаркар.
1957  Митар Мириќ — српски фолк-пејач.
1959  Шаде — англиска поп-пејачка.
1961  Хари Варешановиќ — босански поп-пејач.
1962  Златко Портнер — југословенски ракометар.
1974  Кејт Мос — британска манекенка.
1979  Алија — американска пејачка.
1980  Ларс Бак — дански велосипедист.
1980  Сејду Кејта — фудбалер од Мали.
1981  Ник Валенси — американски рок-музичар, член на групата „Строукс“ (The Strokes).
1984  Серхио Пардиља — шпански велосипедист.
1984  Штефан Лихтштајнер — швајцарски фудбалер.
1985  Пабло Забалета — аргентински фудбалер.
1995  Такуми Минамино — јапонски фудбалер.


17


1504  Пиј Vримски папа.
1600  Педро Калдерон де ла Барка — шпански драматург и поет.
1706  Бенџамин Франклин — американски политичар и дипломат.
1820  Ана Бронте — британска писателка.
1863  Дејвид Лојд Џорџбритански премиер.
1863  Константин Сергеевич Алексеев — руски режисер и глумец.
1899  Ал Капоне — американски гангстер.
1870  Глигор Соколов — деец на македонското револуцинерно движење.
1905  Гуљелмо Стабиле — аргентински фудбалер.
1911  Џорџ Стиглер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1982 година.
1913  Асен Тодоров — македонски новинар.
1923  Благој Попов — македонски академик.
1924  Благоја Талески — македонски државник.
1925  Зина Креља — македонска оперска пејачка.
1942  Мухамед Али — американски боксер, трикратен светски првак.
1946  Мето Јовановски — американски глумец.
1949  Љубомир Груевски — македонски поет.
1949  Мик Тејлор — аглиски рок-музичар, член на групата Ролинг стонс (Rolling Stones).
1955  Стив Ерл — американски рок и кантри музичар.
1956  Пол Јанг — англиски поп-пејач.
1958  Миле Исаковиќ — српски и југословенски ракометар.
1962  Џим Кери — канадски глумец.
1964  Тајс Вервестхоландскидиџеј, познат како Тиесто.
1964  Мишел Обама — сопруга на Барак Обама.
1964  Рефет Абази — македонски глумец и педагог.
1966  Љубчо Георгиевскипремиер на Република Македонија (1998-2002).
1968  Светлана Мастеркова — руска атлетичарка.
1971  Кид Рок — американски пејач.
1977  Лука Паолини — италијански велосипедист.
1980  Грегори Раст — швајцарски велосипедист.
1981  Кристоф Риблон — француски велосипедист.
1982  Двејн Вејд — американски кошаркар.
1983  Алваро Арбелоа — шпански фудбалер.
1985  Себастијан Лангевелд — холандски велосипедист.
1987  Симоне Понци — италијански велосипедист.
1987  Александар Усик — украински боксер.
1988  Хектор Морено — мексикански фудбалер.
1994  Блаж Благотиншек — словенечки ракометар.
1995  Дејан Давидовац — српски кошаркар.
1998  Ловро Мајер — хрватски фудбалер.
2000  Ебрар Каракурт — турска одбојкарка.
2001  Енцо Фернандес — аргентински фудбалер.


18


1519  Изабела Јагелонска — кралица на Унгарија.
1689  Шарл Монтескје — француски филозофско-политички писател.
1702  Сава Петровиќ Његош — црногорски владика и митрополит.
1795  Ана Павловна — кралица на Холандија.
1825  Григор Прличев — македонски поет, преведувач и преродбеник.
1834  Јоаким IIIцариградски патријарх.
1864  Кантаро Сузуки — премиер на Јапонија.
1879  Александар Балабанов — бугарски научник.
1892  Оливер Харди — американски глумец.
1894  Едмунд Бартон — премиер на Австралија.
1904  Кери Грант — англиско-американски глумец.
1909  Оскар Давичо — српски и југословенски писател.
1916  Волче Наумчески — македонски писател.
1921  Јоиширо Намбу — американски физичар.
1923  Александар Грличков — претседател на владата на СР Македонија.
1925  Гого Ивановски — македонски поет и раскажувач.
1950  Жил Вилнев — канадски возач на Формула 1.
1950  Дино Менегин — италијански кошаркар.
1954  Исмета Крвавац — босанскa и југословенскa поп-пејачка.
1955  Кевин Костнер — американски глумец.
1957  Рајко Јањанин — српски и југословенски фудбалер.
1961  Веселин Вујовиќ — југословенски ракометар и тренер.
1961  Питер Бердсли — англиски фудбалер.
1966  Александар Халифман — руски шахист.
1967  Иван Заморано — чилеански фудбалер.
1968  Драгана Мирковиќ — српска пејачка.
1970  Џонатан Дејвис — пејач на рок-групата „Корн“ (Korn).
1971  Жузеп Гвардиола — шпански фудбалер и тренер.
1978  Тор Хушовд — норвешки велосипедист.
1979  Пауло Фереира — португалски фудбалер.
1980  Роберт Грин — англиски фудбалер.
1981  Кристоф Керн — француски велосипедист.
1984  Евгенија Образцоваруска балерина.
1985  Рикардо Монтоливо — италијански фудбалер.
1986  Сенад Лулиќ — босански фудбалер.
1988  Бој ван Попел — холандски велосипедист.
1988  Анжелик Кербер — германска тенисерка.
1998  Едер Милитао — бразилски фудбалер.
1998  Лисандро Мартинес — аргентински фудбалер.


19


1544  Франсоа II — крал на Франција.
1736  Џејмс Ват — англиски физичар и пронаоѓач.
1798  Огист Конт — француски филозоф.
1809  Едгар Алан По — северноамерикански поет и писател.
1839  Пол Сезан — француски сликар.
1847  Милован Глишиќ — српски писател.
1868  Густав Мајринк — австриски писател.
1871  Дамјан Груев — македонски револуционер, еден од основачите на ТМОРО.
1879  Симеон Радев — публицист и новинар.
1912  Леонид Канторович — советски математичар и економист, добитник на Нобеловата награда.
1921  Јанез Врховец — српски и југословенски глумец.
1925  Кирил Македонски — македонски композитор.
1941  Климе Савин — македонски пливачки маратонец и спортски работник.
1943  Џенис Џоплин — американска рок-пејачка.
1945  Драган Холцер — југословенски фудбалер.
1949  Роберт Палмер — англиски поп-рок музичар.
1952  Ирфан Менсур — босански и српски глумец.
1960  Момчило Грошев — македонски фудбалер.
1960  Ал Џојнер — американски атлетичар.
1962  Џеф ван Ганди — американски кошаркарски тренер.
1966  Стефан Едберг — шведски тенисер.
1969  Лук Лонгли — американски кошаркар.
1969  Предраг Мијатовиќ — црногорски и југословенски фудбалер.
1979  Светлана Хоркина — руска гимнастичарка.
1980  Влатко Илиевски — македонски кошаркар.
1980  Џенсон Батон — британски возач, светски шампион во „Формула 1“.
1986  Клаудио Маркизио — италијански фудбалер.


20


225  Гордијан IIIримски цар.
1716  Карлос IIIшпански крал.
1775  Андре Мари Ампер — француски физичар и математичар.
1888  Назим Хикмет — турски писател.
1919  Силва Капутикјан — советска и ерменска поетеса.
1920  Федерико Фелини — италијански режисер.
1921  Телмо Зара — шпански фудбалер.
1945  Владимир Борозанов — македонски кардиолог.
1945  Сабит Кранли — македонски правник.
1946  Дејвид Линч — американски режисер.
1949  Јеран Персон — шведски премиер.
1964  Лубош Кубик — словачки фудбалер.
1964  Рон Харпер — американски кошаркар.
1970  Бранка Катиќ — српска глумица.
1971  Дерик Грин — американски рок-музичар.
1976  Анастасија Волочкова — руска балерина.
1976  Пабло Ластрас — шпански велосипедист.
1979  Александар Маленко — македонски пливач.
1995  Калум Чемберс — англиски фудбалер.
2000  Тајлер Хироу — американски кошаркар.


21


1277  Галеацо I Висконти — владетел на Милано.
1338  Шарл V Мудриот — француски крал.
1823  Имре Мадач — унгарски писател.
1829  Оскар IIкрал на Шведска и Норвешка.
1881  Иван Рибар — југословенски политичар.
1901  Рикардо Замора — шпански фудбалер.
1905  Кристијан Диор — француски моден дизајнер.
1909  Тодор Скаловски — македонски композитор.
1922  Тели Савалас — американски глумец.
1923  Љутви Руси — македонски новинар.
1924  Бени Хил — англиски глумец.
1941  Пласидо Доминго — шпански оперски пејач.
1950  Били Оушн — британски пејач.
1956  Џина Дејвис — американска глумица.
1960  Садула Дураку — македонски политичар.
1963  Хаким Олајџувон — нигериско-американски кошаркар.
1963  Детлеф Шремф — германско-американски кошаркар.
1970  Ален Бокшиќ — хрватски фудбалер.
1975  Оливер Друлиќ — српски политичар.
1975  Ники Бат — англиски фудбалер.
1977  Фил Невил — англиски фудбалер.
1982  Лидија Размоска — македонска поетеса.
1985  Димитриј Соколов — руски кошаркар.
1985  Сергеј Гранкин — руски одбојкар.
1989  Матео Пелуки — италијански велосипедист.
1996  Марко Асенсио — шпански фудбалер.


22


1561  Френсис Бејкон — англиски филозоф, научник, есеист и државник, еден од основачите на современиот материјализам.
1788  Џорџ Гордон Бајрон — англиски поет од времето на романтизмот.
1875  Дејвид Грифит — американски филмски режисер.
1879  Франсис Пикабија — француски сликар.
1898  Сергеј Ејзенштајнсоветски филмски режисер и теоретичар.
1907  Дикси Дин — англиски фудбалер.
1909  У Тант — бурмански дипломат и почесен граѓанин на Скопје.
1911  Бруно Крајски — австриски политичар.
1924  Џ. Џ. Џонсон — американски џез-музичар.
1931  Сем Кук — американски соул-пејач.
1936  Предраг Живковиќ Тозовац — српски фолк-пејач.
1953  Џим Џармуш — американски филмски режисер.
1955  Рајко Жижиќ — српски и југословенски кошаркар.
1964  Стојко Вранковиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
1977  Хидетоши Наката — јапонски фудбалер.
1987  Дмитриј Комбаров — руски фудбалер.
1987  Кирил Комбаров — руски фудбалер.
1988  Марсел Шмелцер — германски фудбалер.
1990  Артем Волвич — руски одбојкар.


23


1783  Мари Анри Бејл (Стендал) — француски писател, основоположник на францускиот реализам.
1832  Едуар Мане — француски сликар, непосреден претходник на импресионистите.
1872  Јоже Плечник — словенечки архитект.
1878  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1910  Џанго Рајнхард — француски гитарист.
1928  Жана Моро — француска глумица.
1940  Питер Фонда — американски глумец.
1943  Гери Бартон — американски џез-музичар.
1945  Тито Петковски — македонски политичар, претседател на Нова социјалдемократска партија.
1956  Лаза Ристовски — српски рок-музичар, член на групите „Смак“ и „Бијело дугме“.
1962  Ненад Грачан — хрватски фудбалер и тренер.
1967  Наим Сулејманоглу — турски кревач на тегови.
1969  Никола Ристановски — македонски глумец.
1970  Аријан Комазец — хрватски кошаркар.
1982  Карол Бјелецки — полски ракометар.
1984  Арјен Робен — холандски фудбалер.
1996  Рубен Лофтус-Чик — англиски фудбалер.
2002  Јошко Гвардиол — хрватски фудбалер.


24


1444  Галеацо Марија Сфорца — војвода на Милано.
1712  Фридрих II Велики — крал на Прусија.
1752  Муцио Клементианглиски композитор.
1776  Ернест Теодор Хофман — германски писател, композитор, цртач, судија и професор по музика.
1799  Пјер Огистен Карон де Бомарше — француски писател.
1915  Роберт Мадервел — американски сликар.
1915  Тони Мурена — италијанско-француски џез-музичар.
1922  Ава Гарднерхоливудска глумица.
1922  Блага Алексова — македонски археолог и академик.
1923  Владо Кристл — хрватски и германски сликар и филмски режисер.
1933  Асим Ферхатовиќ — босански и југословенски фудбалер.
1934  Станислав Гроховјак — полски поет.
1941  Нил Дајмонд — американски поп-рок-музичар.
1949  Џон Белуши — американски глумец.
1957  Влатко Стефановски — македонски рок-музичар, член на групата „Леб и сол“.
1961  Настасја Кински — германска глумица.
1967  Џон Мјангбасист на американската прогресивна метал група „Dream Theater“.
1977  Андрија Гериќ — српски одбојкар.
1985  Миша Бартон — англиска глумица.
1987  Луис Суарес — уругвајски фудбалер.
1991  Родриго Коралес — шпански ракометен голман.
1994  Даниел Андре Танде — норвешки скокач со скии.


25


750  Лав IV Хазарвизантиски цар.
1493  Максимилијан Сфорца — милански војвода.
1627  Роберт Бојл — ирски физичар и хемичар.
1736  Жозеф Луј Лагранж — италијански математичар и астроном.
1832  Иван Иванович Шишкин — руски сликар.
1843  Амандус Шварц — германски математичар.
1865  Елизабета Маврикиевна — руска кнегиња.
1874  Вилијам Сомерсет Мом — англиски писател.
1882  Вирџинија Вулф — англиска писателка и есеистка.
1899  Гвидо Тартаља — југословенски писател.
1927  Едуард Шеварнаѕе — советски и грузиски политичар, претседател на Грузија.
1931  Ефтим Манев — македонски поет и преведувач.
1933  Корасон Акино — претседателка на Филипини.
1938  Владимир Висоцки — советски пејач.
1938  Ета Џејмс — американска пејачка.
1942  Еузебио — португалски фудбалер.
1947  Тостао — бразилски фудбалер.
1953  Дражен Мужиниќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1953  Методи Манев — македонски писател.
1958  Алесандро Барико — италијански писател.
1967  Давид Жинола — француски фудбалер.
1970  Џејсон Ли — американски глумец.
1975  Тим Монтгомери — американски атлетичар.
1977  Стефан Миленковиќ — српски виолинист.
1978  Денис Мењшов — руски велосипедист.
1981  Тоше Проески — македонски пејач.
1981  Алиша Кис — американска пејачка.
1983  Аксел Седрик Конанфудбалер.
1984  Робињо — бразилски фудбалер.
1986  Крис О’Грејди — англиски фудбалер.
1987  Марија Кириленко — руска тенисерка.
1996  Адама Траоре — шпански фудбалер.


26


1494  Иполита Марија Сфорца — ќерка на Џан Галеацо Сфорца.
1847  Џон Бејтс Кларк — американски економист.
1917  Антонио Каладо — бразилски писател и новинар.
1919  Валентино Мацола — италијански фудбалер.
1925  Пол Њумен — американски филмски глумец и режисер.
1928  Роже Вадим — француски филмски режисер.
1939  Ѓело Јусиќ — хрватски композитор, аранжер, диригент и гитарист.
1951  Јармила Кратохвилова — чехословачка атлетичарка.
1951  Енди Хамел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
1953  Лусинда Вилијамс — американска пејачка.
1955  Еди ван Хален — американски рок-гитарист, член на групата „Ван Хејлен“ (Van Halen).
1959  Александар Станковски — македонски уметник.
1963  Милко Ѓуровски — југословенски и македонски фудбалер и тренер.
1963  Жозе Мурињо — португалски фудбалер и тренер.
1973  Брендан Роџерс — северноирски фудбалер и тренер.
1975  Анабела — српска пејачка.
1977  Винс Картер — американски кошаркар.
1981  Хуан Хосе Аедо — аргентински велосипедист.
1984  Јуриј Трофимов — руски велосипедист.
1987  Себастијан Џовинко — италијански фудбалер.
1987  Ригоберто Уран — колумбиски велосипедист.
1990  Петер Саган — словачки велосипедист.
1991  Николо Мели — италијански кошаркар.
1991  Алекс Сандро — бразилски фудбалер.
2000  Нуно Тавареш — португалски фудбалер.


27


1585  Хендрик Аверкамп — пејзажист од златното време на холандското сликарство
1687  Балтазар Нојман — германски барокен архитект.
1756  Волфганг Амадеус Моцарт — австриски композитор.
1775  Вилхелм Шелинг — германски филозоф, последен претставник на германската класична филозофија.
1826  Михаил Салтиков-Шчедрин — руски писател и новинар.
1910  Едвард Кардељ — словенски политичар, министер за надворешни работи на СФР Југославија.
1918  Елмор Џејмс — американски блуз-музичар.
1922  Дона Рид — американска глумица.
1926  Ингрид Тулин — шведска глумица.
1932  Рима Казакова — советска и руска поетеса.
1944  Ник Мејсон — англиски рок-музичар, член на групата „Пинк флојд“ (Pink Floyd).
1948  Михаил Баришников — советски, руски и американски балетан.
1954  Маринко Роквиќ — српски фолк-пејач.
1964  Бриџит Фонда — американска глумица.
1979  Розамунд Пајк — американска глумица.
1980  Марат Сафин — руски тенисер.
1984  Јури Бережко — руски одбојкар.
1987  Денис Глушаков — руски фудбалер.
1987  Антон Шунин — руски фудбалски голман.
1993  Јаја Саного — француски фудбалер.


28


1457  Хенри VII — англиски крал
1540  Лудолф ван Цојлен — германски математичар, познат по своите пресметки на бројот π
1600  Папа Климент IX — римски папа.
1717  Мустафа III — 26. султан на Отоманското Царство.
1887  Артур Рубинштајн — полско-американски пијанист.
1912  Џексон Полок — американски сликар.
1928  Славко Милосавлевски — македонски социолог.
1936  Исмаил Кадаре — албански писател.
1949  Грег Попович — американски кошаркарски тренер.
1955  Никола Саркози — француски политичар, 23. претседател на Франција
1957  Мирјана Карановиќ — српска и југословенска глумица.
1959  Патрицио Олива — италијански боксер.
1975  Тим Монтгомери — американски атлетичар.
1978  Џанлујџи Буфон — италијански фудбалер.
1978  Џејми Карагер — англиски фудбалер.
1982  Михаел Гигу — француски ракометар.
1984  Андре Игуодала — американски кошаркар.
1985  Славица Ќуктераш — српска пејачка.
1988  Адријано Малори — италијански велосипедист.
2000  Душан Влаховиќ — српски фудбалер.


29


1843  Вилијам Макинлипретседател на САД.
1860  Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател.
1866  Ромен Ролан — француски раскажувач, романописец, драматург, музиколог и борец за мир и демократија.
1892  Ернст Љубич — германско-американски режисер.
1905  Барнет Њуман — американски сликар.
1924  Лујџи Ноно — италијански композитор.
1934  Бранко Миљковиќ — српски и југословенски поет.
1945  Том Селек — американски глумец.
1965  Доминик Хашек - чешки хокеар.
1966  Ромарио — бразилски фудбалер и политичар.
1969  Саша Обрадовиќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1976  Карстен Крон — холандски велосипедист.
1980  Иван Класниќ — хрватски фудбалер.
1981  Јордан Георгиевски — македонски фудбалер.
1985  Марк Гасол — шпански кошаркар.
1997  Јусуф Јазиџи — турски фудбалер.


30


133  Дидиј Јулијанримски цар.
1491  Франческо Марија Сфорца — син на Џан Галеацо Сфорца.
1781  Аделберт фон Шамисо — германски писател.
1830  Григор Прличев — македонски поет.
1848  Фердинанд Манлихер — австриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката.
1875  Климент Шапкарев — македонски револуционер.
1878  Дончо Лазаров — македонски револуционер.
1882  Франклин Делано Рузвелтамерикански претседател.
1883  Јарослав Хашек — чешки писател.
1894  Борис III — цар на Бугарија.
1909  Харалампие Поленаковиќ — еден од основоположниците на историјата на македонската книжевност.
1925  Даглас Енгелбарт — американски пронаоѓач.
1930  Џин Хекман — американски глумец.
1937  Ванеса Редгрејв — британска театарска и филмска глумица.
1937  Борис Спаски — руски и советски шахист, светски првак од 1969 до 1972 година.
1951  Фил Колинс — англиски рок и поп-музичар.
1954  Чак Свирскикошаркарски коментатор.
1954  Хусеин Хасанефендиќ — хрватски и југословенски рок-музичар, член на групата „Парни валјак“..
1956  Дарко Рундек — хрватски и југословенски рок-музичар, член на групата „Хаустор“.
1970  Васил Шишков — македонски глумец.
1975  Жунињо — бразилски фудбалер.
1976  Ѓорѓи Христов — македонски фудбалер.
1981  Димитар Бербатов — бугарски фудбалер.
1981  Питер Крауч — англиски фудбалер.
1983  Влатко Грозданоски — македонски фудбалер.
1983  Стив Морабито — швајцарски велосипедист.
1985  Ричи Порт — австралиски велосипедист.
1987  Арда Туран — турски фудбалер.
1988  Рамунас Навардаускас — литвански велосипедист.
1989  Џакомо Ницоло — италијански велосипедист.
1995  Маркос Љоренте — шпански фудбалер.


31


1624  Арнолд Гелинкс — фламански филозоф и следбеник на Декарт
1797  Франц Шуберт — австриски композитор, претставник на музичкиот романтизам.
1841  Лаза Костиќ — српски писател и преведувач, родоначалник на српската авангардна лирика.
1911  Баба Ванѓа — бугарска јасновитка.
1921  Марио Ланца — американски тенор.
1923  Норман Мајлер — американски писател.
1927  Ацо Караманов — македонски поет и борец во НОБ.
1937  Филип Глас — американски композитор.
1943  Ристо Василевски — македонски поет, есеист, критичар, преведувач.
1964  Џеф Ханеман — американски хеви-метал гитарист.
1965  Влада Стошиќ— српски фудбалер.
1969  Ивана — бугарска пејачка.
1981  Џастин Тимберлејк — американски поп-музичар и глумец.
1982  Елена Папаризу — грчка пејачка.
1983  Фабио Кваљарела — италијански фудбалер.
1984  Џереми Воринер — американски атлетичар.
1985  Каломира — грчка пејачка.
1997  Мелвин Ричардсон — француски ракометар.
2000  Хулиан Алварес — аргентински фудбалер.