Назим Хикмет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Назим Хикмет (20 јануари 1902 - 3 јуни 1963), пролетерски писател и револуционер, еден од најголемите турски поети на 20 век. Ги напушти традиционалните форми и прв го воведе слободниот стих. Поради револуционерните идеи беше осуден на 28 години затвор, од кои одлежа 17 години. Ги напиша делата „Џоконда и Сијан“, „Следните тројца“ и „Зошто Бенерџи сакала да се убие“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]