Давид Налбандијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Давид Налбандијан
David Nalbandian
David Nalbandian at the 2010 US Open 01.jpg
Име Давид Пабло Налбандијан
Земја  Аргентина
Роден на јануари 1 1982 (1982-01-01) (36 г.)
Роден во Кордоба, Аргентина
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001800000001,80 м[1]
Професионалец 2000
Игра со десна рака
Заработка $10,467,892
Поединечно
Победи-порази 343–162
Титули 11
Највисок пласман No. 3 (20 март 2006)
Моментално место No. 23 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен SF (2006)
Ролан Гарос SF (2004, 2006)
Вимблдон F (2002)
УС Опен SF (2003)
Други турнири
Мастерс куп W (2005)
Олимписки игри 3R (2008)
Во двојки
Победи-порази 42–51
Титули 0
Највисок пласман No. 105 (5 октомври 2009)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 1R (2003)
Ролан Гарос 1R (2003)
Вимблдон 2R (2003)
Ажурирано на: 12 јули 2010.

Давид Налбандијан (шпански: David Nalbandian) е аргентински тенисер, роден на 1 јануари 1982. Моментално се наоѓа на 23 место според АТП листата.

Професионалната кариера ја започнал во 2000 година. Во 2001 година за прв пат влегол во топ 50 најдобри тенисери во светот. Во 2002 година бил најдобар тенисер во својата земја. Тој има освоено две АТП титули, а учествувал на Вимблдон во финале, каде бил поразен од страна на Лејтон Хјуит.

Тој е еден од ретките тенисери кои имаат позитивен биланс во меѓусебните дуели со Рафаел Надал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Credit to ATP Profile