Миша Бартон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миша Бартон
Mischa Barton 2017.png
Миша Бартон 2017 година
Роден(а)Миша Ен Мардсен Бартон

Миша Бартон (англиски: Mischa Barton) (Лондон, 24 јануари 1986) е англиска глумица и модел.

Родена е во Велика Британија, а пораснала во Њујорк. И покрај успешната филмска кариера уште од детските години, најпозната е како Мариса Купер од популарната серија на ФОКС, Округот Оринџ. Во 90те ја нарекле најдобра детска глумица, а денес редовно е на врвот на скалата за најдобро облечени во Холивуд.

Моментално (од јануари 2007) е во врска со Роџер Родригес, кој му асистираше на режисерот на Округот Оринџ на снимањето, а за тоа време таа одеше со Киск Адлер.