Миша Бартон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миша Бартон
Миша Бартон 2017 година
Роден(а)Миша Ен Мардсен Бартон

Миша Бартон (англиски: Mischa Barton) (Лондон, 24 јануари 1986[1]) е англиска глумица и модел.

Родена е во Велика Британија, а пораснала во Њујорк. И покрај успешната филмска кариера уште од детските години, најпозната е како Мариса Купер од популарната серија на ФОКС, Округот Оринџ. Во 90те ја нарекле најдобра детска глумица, а денес редовно е на врвот на скалата за најдобро облечени во Холивуд.

Моментално (од јануари 2007) е во врска со Роџер Родригес, кој му асистираше на режисерот на Округот Оринџ на снимањето, а за тоа време таа одеше со Киск Адлер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mischa Barton Biography“. TV Guide. Архивирано од изворникот 1 септември 2009. Посетено на 24 август 2009.