Џејсон Ли

Од Википедија — слободната енциклопедија


Џејсон Ли
Роден Jason Michael Lee
25 јануари 1970
Оринџ, Калифорнија, САД
Занимање глумец, професионален скејтер
Деца Пајлот Инспектор Рисграф Ли
Pilot Inspektor Riesgraf Lee

Џејсон Мајкл Ли (англиски: Jason Lee) (роден на 25 април 1970) е американски глумец и професионален скејтер. Роден е во Оринџ, Калифорнија, а израснал во блиското гратче Хантингтон Бич. Го посетувал средното училиште Оушн Вју (Ocean View), но не матурирал.