Денис Суарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Денис Суарез)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпанија Денис Суарес
Denis Suárez (3).jpg
Суарез во 2012 година
Лични податоци
Полно име Денис Суарес Фернандес 
Роден на 6 јануари 1994 (1994-01-06) (25 г.)
Роден во Салседа де Каселас, Шпанија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред 
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 6
Младинска кариера
2008–2009 Порињо Индустријал
2009–2011 Селта Виго
2011–2013 Манчестер Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Селта Виго Б 15 (0)
2011–2013 Манчестер Сити 0 (0)
2013–2015 Барселона Б 36 (7)
2014–2015Севилја (позајмен) 31 (2)
2015–2016 Виљареал 33 (4)
2016– Барселона 36 (3)
Репрезентација
2010–2011 Шпанија 17 8 (2)
2012 Шпанија 18 2 (1)
2012 Шпанија 19 8 (3)
2013 Шпанија 20 7 (0)
2014–2017 Шпанија 21 21 (4)
2016– Шпанија 1 (0)
2016– Галиција 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23
22, 10 December 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 June 2017

Денис Суарес Фернандес (роден на 6 јануари 1994 година) е шпански професионален фудбалер кој игра како централен играч од средниот ред за Барселона.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Роден е во Салседа де Каселас, Понтеверда, Галиција, Суарес започнал да игра младински фудбал во својата земја, за Порињо Индустријал и Селта Виго.

Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Севилја (позајмен)[уреди | уреди извор]

Виљареал[уреди | уреди извор]

Повраток во Барселона[уреди | уреди извор]