Денис Суарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанија Денис Суарес
Denis Suárez (3).jpg
Суарез во 2012 година
Лични податоци
Полно име Денис Суарес Фернандес 
Роден на 6 јануари 1994 (1994-01-06) (29 г.)
Роден во Салседа де Каселас, Шпанија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред 
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 6
Младинска кариера
2008–2009 Порињо Индустријал
2009–2011 Селта Виго
2011–2013 Манчестер Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Селта Виго Б 15 (0)
2011–2013 Манчестер Сити 0 (0)
2013–2015 Барселона Б 36 (7)
2014–2015Севиља (позајмен) 31 (2)
2015–2016 Виљареал 33 (4)
2016– Барселона 36 (3)
Репрезентација
2010–2011 Шпанија 17 8 (2)
2012 Шпанија 18 2 (1)
2012 Шпанија 19 8 (3)
2013 Шпанија 20 7 (0)
2014–2017 Шпанија 21 21 (4)
2016– Шпанија 1 (0)
2016– Галиција 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23
22, 10 December 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 June 2017

Денис Суарес Фернандес (роден на 6 јануари 1994 година) — шпански професионален фудбалер кој игра како централен играч од средниот ред за Барселона.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Роден е во Салседа де Каселас, Понтеверда, Галиција, Суарес започнал да игра младински фудбал во својата земја, за Порињо Индустријал и Селта Виго.

Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Севиља (позајмен)[уреди | уреди извор]

Виљареал[уреди | уреди извор]

Повраток во Барселона[уреди | уреди извор]