Прејди на содржината

Василије Мициќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Василије Мициќ (роден на 13 јануари 1994 година) е српски професионален кошаркар за Анадолу Ефес од турската кошаркарска Супер лига и Евролигата. Тој ја претставува и српската кошаркарска репрезентација на репрезентативен план. Тој беше избран од Филаделфија 76ерс со 52-риот вкупен пик на драфтот во НБА во 2014 година.

Двократниот избор на сите Евролига, Мициќ го предводеше Анадолу Ефес до титулата во Евролигата во 2021 година, освојувајќи го МВП на Евролигата, како и МВП на Фајнл -форот.

Јуниорска кариера

[уреди | уреди извор]

Од 2002 до 2006 година, Мициќ играше за јуниорската програма на ОКК Београд . Во 2006–07 играше за Црвена звезда јуниори, а потоа од 2007 до 2010 година играше за ФМП Железник јуниорс.[1]

Професионална кариера

[уреди | уреди извор]

Анадолу Ефес (2018–сега)

[уреди | уреди извор]

На 20 јуни 2018 година, Мициќ потпишал двегодишен договор со турскиот клуб Анадолу Ефес.[2] Во сезоната 2018–19, Мициќ го предводеше својот тим до фајналфорот на Евролигата 2019 година, каде што загубија во последниот натпревар од ЦСКА Москва. Над 37 натпревари во сезоната 2018-19 во Евролигата, тој имаше просечни рекорди во кариерата од 12,1 поен, 5,5 асистенции и 2,2 скока по натпревар.

На 25 мај 2019 година, Мициќ потпиша двегодишно продолжување на договорот со Анадолу Ефес.[3] На 10 август 2020 година, неговиот агент потврди дека тој се враќа во тимот за сезоната 2020-21, наместо да се обидува во НБА.[4]

До крајот на својата кампања во Евролигата 2020–21, Мициќ стана само четвртиот играч на Евролигата на сите времиња кој постигнал најмалку 100 двојни, 70 тројки и 100 слободни фрлања во една сезона. Тој, исто така, стана првиот играч во историјата кој постигнал повеќе од 132 двојни фрлања, притоа реализирајќи најмалку 70 тројки и 100 слободни фрлања. За неговите големи настапи во текот на целата сезона, Мициќ беше именуван за првиот тим на целата Евролига и ја доби наградата за МВП на Евролигата.[5][6][7] Исто така, Мициќ и неговиот сонародник, српскиот сонародник Никола Јокиќ станаа првиот пар играчи од иста земја на кои им беа доделени признанијата за МВП на НБА и за МВП на Евролигата во иста сезона.[8][9]

На 30 мај 2021 година, тој го предводеше својот тим до нивното прво првенство во Евролигата и беше прогласен за МВП на фајналфорот на Евролигата.[10][11]

НБА драфт

[уреди | уреди извор]

Во јуни 2014 година, заедно со неговите соиграчи Немања Дангубиќ и Никола Јокиќ, Мициќ присуствуваше на Еврокампот, кошаркарски камп со седиште во Тревизо за изгледите за драфтот во НБА. Тој ги импресионираше скаутите, постигнувајќи 14 поени и 10 асистенции за 25 минути игра.[12] Во март 2014 година, Мициќ потврди дека ќе влезе на драфтот во НБА во 2014 година.[13][14] На 26 јуни 2014 година, Мициќ беше избран од Филаделфија 76ерс со 52-риот вкупен пик на НБА драфтот во 2014 година.[15] На 8 декември 2020 година, драфт-правата на Мициќ ги стекна Оклахома Сити Тандер.[16]

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Мициќ освои сребрен медал со српската репрезентација до 18 години на првенството на ФИБА Европа до 18 години 2011 година. Во 2013 година, тој повторно освои сребрен медал со српската репрезентација до 19 години на Светското првенство на ФИБА до 19 години 2013 година, каде што беше во тимот на сите турнири.[17][18] Истата година, тој дебитирал за сениорската српска репрезентација на Евробаскетот 2013 во Словенија,[19] каде имал просек од 4,4 поени, 1,5 скок и 1,3 асистенции по натпревар.[20]

Миќиќ ја претставуваше Србија и на Евробаскетот 2017 година, каде што го освоија сребрениот медал, откако загубија во последниот натпревар од Словенија.[21]

На Светското првенство во кошарка ФИБА 2019, репрезентацијата на Србија беше прогласена за фаворит за освојување на трофејот,[22] но на крајот беше исфрлена во четвртфиналето од Аргентина.[23] Со победите над САД и Чешка, заврши на петтото место.[24][25] Мициќ во 8 натпревари имаше просек од 5,6 поени, 1,8 скока и 3,3 асистенции.

Приватен живот

[уреди | уреди извор]

Сестрата на Василије, Нина, е професионален сноубордер.[26]

 1. „BeoBasket :: VASILIJE MICIĆ“. BeoBasket.net. Архивирано од изворникот на 3 November 2013. Посетено на 8 July 2013.
 2. „Vasilije Micic Anadolu Efes'te...“. www.anadoluefessk.org (турски). 20 June 2018. Посетено на 20 June 2018.
 3. „Efes and Micic, two more years“. euroleague.net. 25 May 2019. Посетено на 26 May 2019.
 4. „Anadolu Efes retains Vasilije Micic“. Sportando. August 10, 2020. Посетено на August 10, 2020.
 5. „Efes's Vasilije Micic is voted the EuroLeague's 2020-21 season MVP!“. Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL (англиски). Посетено на 2021-05-28.
 6. „Efes's Micic reaches All-EuroLeague First Team!“. Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL (англиски). Посетено на 2021-05-28.
 7. Chapman, Ryan. „Vasilije Micic, Who the Thunder Own the Draft Rights for, Named EuroLeague MVP“. Sports Illustrated Oklahoma City Thunder News, Analysis and More (англиски). Посетено на 2021-05-28.
 8. „Serbia becomes the first country with the NBA and EuroLeague MVP in the same year“. eurohoops.net. Посетено на 9 June 2021.
 9. „Nikola Jokic wins 2020-21 Kia NBA Most Valuable Player Award“. www.nba.com (англиски).
 10. „Facts of the Champions: Anadolu Efes Istanbul“. Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL (англиски). Посетено на 2021-05-31.
 11. „Micic is chosen Final Four MVP“. Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL (англиски). Посетено на 2021-05-31.
 12. Pollakof, Brett (9 June 2014). „2014 adidas Eurocamp: Vasilije Micic, Jaylen Brown shine in Day Two action“. nbcsports.com. Посетено на 28 July 2014.
 13. „Vasilije Micic will enter his name in the 2014 NBA Draft“. sportando.net. 24 March 2014. Посетено на 28 July 2014.
 14. „NBA Announces Early Entry Candidates for 2014 NBA Draft“. draftexpress.com. NBA.com. 30 April 2014. Посетено на 28 July 2014.
 15. „Sixers Select McDaniels, Grant, Micic in the Second Round of the 2014 NBA Draft“. NBA.com. 27 June 2014. Посетено на 27 June 2014.
 16. „Thunder Acquires Al Horford, the Draft Rights to Théo Maledon and Vasilije Micić, and 2025 First-Round Draft Pick“. NBA.com. 8 December 2020. Посетено на 8 December 2020.
 17. „U19: Micić najbolji plejmejker Prvenstva“. MVP.rs (српски). 7 July 2013. Посетено на 8 July 2013.
 18. „Gordon takes MVP honours for champions USA“. FIBA.com. 7 July 2013. Архивирано од изворникот на 20 July 2014. Посетено на 8 July 2013.
 19. „Duda objavio spisak – bez Teodosića!“. rts.rs (српски). 1 September 2013. Посетено на 19 October 2013.
 20. „VASILJE MICIC (SERBIA)“. eurobasket2013.org. Архивирано од изворникот на 20 October 2013. Посетено на 19 October 2013.
 21. „Slovenia overcome injuries to claim historic title in Dragic's swansong“. FIBA.basketball (англиски). 17 September 2017. Посетено на 17 September 2017.
 22. Curkovic, Igor (28 August 2019). „FIBA Basketball World Cup Power Rankings, Volume 3“. fiba.basketball. Посетено на 14 September 2019.
 23. „Argentina upsets Olympic silver medalist Serbia in FIBA World Cup quarterfinals“. nbcsports.com. 10 September 2019. Посетено на 14 September 2019.
 24. „Serbia defeats USA in FIBA World Cup consolation round play“. nba.com. 12 September 2019. Посетено на 14 September 2019.
 25. T., P. (14 September 2019). „Bogdanović ponovo briljirao – Srbiji peto mesto u Kini“ (српски). Посетено на 14 September 2019.
 26. „Alpine skiing helped Micić a lot in basketball career“. ABALiga.com. 11 December 2013. Архивирано од изворникот на 2014-07-09. Посетено на 27 June 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]