Миле Исаковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миле Исаковиќ
Исаковиќ во 2012
Лични податоци
Роден(а) 17 јануари 1958(1958-01-17)(66 г.)
Шабац
Националност Србин
Спорт Ракомет
Висина 1.86 м
Позиција Лево крило

Миле Исаковиќ (роден на 17 јануари 1958 година) е српски ракометен тренер и поранешен играч кој се натпреварувал за Југославија на Летните олимписки игри 1980 и на Летните олимписки игри 1984 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Шабац, Исаковиќ започнал да игра во неговиот роден град во клубот Металопластика. Тој станал најдобар стрелец на клубот на сите времиња, помагајќи им да освојат шест југословенски првенства (1981–82, 1982–83, 1983–84, 1984–85, 1985–86 и 1987–88), четири југословенски купови (1979– 80, 1982–83, 1983–84 и 1985–86) и два последователни европски купа ( 1984–85 и 1985–86 ).[1] Во 1988 година, Исаковиќ заминал во Франција и поминал три сезони со УС Кретеј.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, Исаковиќ ја претставувал Југославија повеќе од една деценија. Тој бил активен член на тимот кој го освоил златниот медал на Летните олимписки игри 1984 година. Потоа, Исаковиќ и помогнал на Југославија да го освои златниот медал на Светското првенство во 1986 година.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Во 1991 година Исаковиќ ја започна својата тренерска кариера во францускиот клуб ОМ Витролес. Тој го предводеше тимот до победа во Купот на победниците на куповите во 1993 година. Подоцна, Исаковиќ беше главен тренер на австрискиот женски тим Хипо Нидеростеррајх (2004–05)[2] и италијанскиот машки тим Секија (2005–06).[3] Тој следните две сезони ги помина на чело на неговиот поранешен клуб УС Кретеј.[4]

Почести[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Металопластика
УС Кретеј

Тренер[уреди | уреди извор]

ОМ Витролес

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kako je Šapčanin Mile Isaković postao zvezda srpskog rukometa“ (Serbian). distrikt.rs. 17 January 2018. Посетено на 9 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Rücktritt im Handball-Lager: Trainer Mile Isakovic verlässt Hypo Niederösterreich“ (German). news.at. 25 February 2005. Посетено на 9 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Annuario 2005/06“ (Italian). figh.it. Архивирано од изворникот на 2022-02-05. Посетено на 9 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Créteil rappelle la star Isakovic“ (French). leparisien.fr. 7 July 2006. Посетено на 9 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]