Милош Биковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милош Биковиќ
Miloš Biković.jpg
Роден 13 јануари 1988
Белград, Србија
Националност Србин
Познат по улогата во:
Монтевидео, Бог те видео
Занимање глумец


Милош Биковиќ (Белград, 13 јануари 1988) е српски филмски, телевизиски и театарски глумец.

Биографија[уреди | уреди извор]

Милош Биковиќ има 17 години постар брат Михаил, игуман во манастирoт Јовања [1]. Кога бил многу млад родителите му се развеле, а татко му се преселил за Германија. [2]. Завршил во Четрнаеста белградска гимназија, зборува српски јазик, англиски јазик и руски јaзик.[3] Посетувал училиште по глума и зборување „ДАДОВ“. Дипломирал на Факултет за драмски уметности во Белград во класата на Драган Петровиќ заедно со Нина Јанковиќ , Јелисавета Орашанин, Тамара Драгичевиќ, Ања Алач. Асистент е на факултетот за драмски умтености на ФДУ.

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Милош Биковиќ својата прва улога со која остварил малку поголема пополарност ја остварил со телевизиската серија Стигаат долари (20042005), каде го играл ликот на Небојша, улогата му донела голема популарност. Улога која му донела уште поголема попоуларност е во серијата Бела лаѓа (20062011), а најголема популарност стекнал со главната улога во филмот на Драган Бјелогрлиќ Монтевидео, Бог те видео! Уште една запазена улога добива во филмот/серијата 'Кад љубав закасни/Самац у браку', каде глуми заедно со тогашната девојком, Бранкица Себастијановиќ.Се прославил во руској кинематорафија , во филмот Сунчаница од режисерот Никита Михалкова.

Позориште[уреди | уреди извор]

Оставрио је значајне улоге у позоришту,а то су : Збогом СФРЈ у Атељеу 212; Дама са камелијама у Народном позоришту, као и Мој син мало спорије хода и Кад су цветале тикве у Београдском драмском позоришту које је уједно и његово матично позориште.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Предлошка:Филмографија на глумецот Милош Биковиќ

2000. 2004. Стижу долари Небојша 2005. Стижу долари 2 Небојша Љутиќ 2008. Вратиће се роде Филип 2009. Задатак: Десет минута Милан 2010.-те 2010. Монтевидео, Бог те видео! Александар Тирнаниќ 'Тирке' 2010. Пулс Вук 2006—2011. Бела лаѓа Филип Пантиќ 2011. Мешано месо Досадњакови 2012. Шешир професора Косте Вујића (филм од 2012 год.) Мика Алас 2012. Монтевидео, Бог те видео! (серија) Александар Тирнанић 'Тирке' 2013. На путу за Монтевидео (серија) Александар Тирнанић 'Тирке' 2013. Грејт (Great) Никола Радошевиќ 2013. Шешир професора Косте Вујиќ (ТВ серија) Михаило Петровиќ Алас 2013. Равна Гора (ТВ серија) потпоручник Гариќ 2014. Кад љубав закасни (филм) Радмило 2014. Монтевидео, видимо се! Александар Тирнаниќ 'Тирке' 2014. Монтевидео, видимо се! (ТВ серија) Александар Тирнаниќ 'Тирке' 2015. Бићемо прваци света Радомир Шапер 2015. Бездушни 2

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

Збогом СФРЈ - Атеље 212

Мој син мало спорије хода - Белградскиот драмски театар

Дама са камелијама - Народниот театар во Белград

Кад су цветале тикве - Белградскиот драмски театар


Награди[уреди | уреди извор]

Појавување у спотовите[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. "Милош Биковиќ: Се борам со самиот себе". story.rs. Посетено на 2. 10. 2013.. Check date values in: |accessdate= (help)
  2. "ТВ лица: Милош Биковиќ". rts.rs. Посетено на 2. 10. 2013.. Check date values in: |accessdate= (help)
  3. "Милош Биковиќ: Оваа слава знае баш не омами". pulsonline.rs. Посетено на 2. 10. 2013.. Check date values in: |accessdate= (help)
  4. "Милош Биковић: Цар Константин ме није променио". glassrpske.com. Посетено на 4. 10. 2013.. Check date values in: |accessdate= (help)
  5. "Глумечки пар на годината". novosti.rs. Посетено на 2. 10. 2013.. Check date values in: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]