Прејди на содржината

Нина Јанковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нина Јанковиќ Дичиќ (Шабац, 20 април 1988) е српска филмска, театарска и телевизиска глумица, позната по нејзината улога на Валерија во филмот на Драган Бјелогрлиќ "Монтевидео, Бог те виде!".

Нина Јанкивиќ

Животопис

[уреди | уреди извор]

Нина Јанковиќ Дичиќ е родена во Шабац, 20 април 1988 година. Завршила средно уметничко училиште во Шабац, а потоа и на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на Проф. Драган Петровиќ Пеле. Дипломската работа нан Нина била претставата "Грета страница 89". Во трета година на студии дебитира во филмот „Монтевидео, Бог те виде!" Драган Бјелогрлиќ. За нејзината улога во овој филм ја доби наградата "MTV Movie Award" за најдобра глумица. Нина, според мислењето на многумина, важи за една од најдобрите глумици на младата генерација, а многумина веруваат дека е една од најубавите Србинки.

Во брак е со Матеја Дичиќ од 2014 година, со кој на 12 април 2018 година го доби синот Вукашин.[1]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Вие Име Улогата
2010  Монтевидео, Бог те виде! Валерија
2011 Пеј брате! Беца
2011 Играта на вистината Ана
2011  Цветот на липите на Балканот Лана
2012 Монтевидео, Бог те виде! (ТВ серија) Валерија
2012 Јагодичи Александра Богдановиќ
2012 – 2014  Будва на пена од морето Тијана
2014 Враќањето во Оз Глинда
2014 – 2015  Јагодичи: Проштален валцер Александра Богдановиќ
2015  Ќе бидеме светски прваци Љубица Оташевиќ
2016 Вера и заговор Инге
2016 Немој да бучиш Бремената жена, Маша
2016 Убијци на мојот татко Јелена
2018 Апсурден експеримент Јелена
2018 Пет форензичарка Жана
  1. „Породила се Нина Јанковић“. Посетено на 13 април 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

(англиски)