Прејди на содржината

Тамара Драгичевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тамара Драгичевиќ (Белград, 30 март 1989) е српска филмска, телевизиска и театарска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тамара Драгичевиќ дипломирала глума на Факултетот за драмски уметности во Белград, во класата на проф. Драган Петровиќ Пелета.[1] Стана позната по филмот на Драган Белогрлиќ Монтевидео, Бог те видео!, а забележителна улога има постигнато во телевизиската серија Воена Академија. Беше учесник на реалното шоу Твоето лице звучи познато и е победник на првата епизода.[2] На фестивалот "Денови на Комедијата" , во Јагодина за улогата на Саша во претставата „Добар вујко" во 2012 госина ја доби наградата „Статуета ќуран".[3] Нејзиниот брат Миодраг Драгичевиќ е глумец.

Во брак е со Петар Бечина од јуни 2016 година, а со него има ќерка Сташа.

Улоги во цртани филмови[уреди | уреди извор]

Години Singh. Име Улогата
2011 - 2014 Беновото и Холиното мало кралство Луси, Мајка и на Луси
2014 Супер шпионки споредна улога (сезона 5)
2014 Вакфу Југо (сезона 1)
2014 Враќање во Оз  Порцеланска Принцеза
2016  Зоотрополис - град на животни Џуди-Хоп (возрасни)
2016  Лути Птици филм

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Tamara Dragičević u Mojih 50“. naxi.rs. Посетено на 12 февруари 2014.
  2. „Тамара Драгичевић“. prva.rs. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 12 февруари 2014.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Тамара Драгичевић, Мики Манојловић и Бранимир Брстина добитници су Ћурана за најбоља глумачка остварења“. story.rs. Архивирано од изворникот на 2013-10-21. Посетено на 12 февруари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)