Исмаил Кадаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Исмаил Кадаре
Ismail Kadare
Ismail Kadare 1.jpg
слика на Кадаре
Роден 28 јануари 1936
Ѓирокастро, Албанија
Занимање писател, поет
Националност Албанија Албанец
Период 1954 – денес
Правец постмодернизам
Значајни дела Генералот на мртвата војска“ (1963)

Исмаил Кадаре (албански: Ismail Kadare, француски: Ismail Kadaré) е албански писател кој ужива голема меѓународна репутација. Тој ја започнува својата литературна кариера како поет во 1950-тите години. Во шеесетите, тој ја пренасочува својата креативна енергија кон прозата и многу скоро станува нејзин неоспорен мајстор и најпопуларен албански писател. Во 1992, е награден со Prix mondial Cino Del Duca, а во 2005 ја освојува првата награда на Man Booker International и неколкупати бил номиниран за Нобеловата награда.[1]

Неговите дела се преведени на 50 светски јазици. Член е на француската академија, како и на уште неколку други значајни светски институции и асоцијации. Досега има објавено десетина книги поезија, раскази и романи и есеи, од кои најпознато дело му е романот Генералот на мртвата војска. Денес живее во Париз.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Генералот на мртвата војска (1963)
 • Тврдина (1970)
 • Хроника во каменоломот (1971)
 • Големата зима (1977)
 • Скршениот април (1978)
 • Трострелниот мост (1978)
 • Палата од соништата (1981)
 • Случајот на Х. (1981)
 • Албанска пролет (1991)
 • Пирамида (1995)
 • Три елегии за Косово (1998)
 • Ќерката на Агамемнон (2003)

Наводи[уреди | уреди извор]