Родени во декември

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во декември е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец декември.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец декември во Категорија:Родени во декември
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во декември и Категорија:Починати во декември

1 декември


1083  Ана Комнина — византиска принцеза и научник. Најстара ќерка на царот Алексиј I Комнин и на царицата Ирина. (†1153)
1792  Николај Иванович Лобачевски — руски математичар, физичар и астроном.
1911  Франц Биндер — австриски фудбалер.
1931  Џими Лајонс — американски џез-музичар.
1935  Вуди Ален — американски режисер, сценарист и глумец.
1940  Ричард Прајор — американски комичар и глумец.
1943  Фин Кидланд — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда.
1945  Бет Мидлер — американска пејачка и глумица.
1947  Елица Манева — македонски археолог.
1949  Пабло Ескобарколумбиски шеф на наркокартел (†1993)
1951  Џако Пасториус — американски џез-музичар.
1964  Салваторе Скилачи — италијански фудбалер.
1988  Мануел Штрлек — хрватски ракометар.


2 декември


1728  Фердинандо Галијани — италијански економист и општественик од времето на просветителството.
1901  Рајмундо Орси — италијанско-аргентински фудбалер.
1923  Марија Калас — американска оперска пејачка.
1930  Гари Бекер — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1935  Рони Метјуз — американски џез-музичар.
1948  Антонин Паненка — чешки фудбалер.
1962  Владо Бучковски — македонски универзитетски професор и политичар, поранешен премиер на Република Македонија.
1970  Максим Тарасов — советски и руски атлетичар.
1973  Моника Селеш — југословенска тенисерка.
1978  Нели Фуртадо — канадска поп пејачка.
1981  Бритни Спирс — американска поп пејачка.
1987  Никола Еде — француски велосипедист.
1989  Матео Дармијан — италијански фудбалер.


3 декември


1368  Шарл VI Лудиотфранцуски крал.
1447  Бајазит IIотомански султан.
1800  Франце Прешерн — словенечки поет.
1830  Фредерик Лејтон — англиски академски сликар.
1857  Џозеф Конрад — англиски писател.
1883  Антон Веберн - австриски композитор и диригент.
1911  Нино Рота - италијански композитор.
1922  Свен Никвист — шведски кинематограф.
1923  Стјепан Бобек — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1930  Жан-Лик Годар — француско-швајцарски режисер.
1942  Педро Роча — уругвајски фудбалер.
1945  Божидар Димитров — бугарски историчар и политичар.
1948  Ози Озборн — англиски пејач, член на групата „Блек сабат“.
1953  Франц Кламер — австриски скијач.
1960  Дарил Хана — американска глумица.
1960  Џулиен Мур — американска глумица.
1960  Игор Ларионов — руски и советски хокеар.
1965  Ендрју Стентон — американски режисер.
1965  Катарина Вит — германска лизгачка.
1968  Брендан Фрејзер — канадско-американски глумец.
1977  Ксенија Пајчин — српска пејачка, .
1977  Адам Малиш — полски ски-скокач.
1981  Давид Вилја — шпански фудбалер.
1982  Мишел Есиен — гански фудбалер.
1984  Аврам Пападопулос — грчки фудбалер.
1985  Ласло Чех — унгарски пливач.
1987  Мануеле Боаро — италијански велосипедист.
1990  Кристијан Бентеке — белгиски фудбалер.
1997  Мајкл Норман — американски атлетичар.


4 декември


1735  Јосиф Николај Лауренти — австриски природонаучник.
1795  Томас Карлајл — шкотски сатиричар, есеист и историчар.
1875  Рајнер Марија Рилке — германски поет.
1893  Аугуст Цесарец — хрватски револуционер и писател.
1930  Џим Хол — американски џез-музичар.
1955  Касандра Вилсон — американска џез-музичарка и пејачка.
1956  Бернард Кинг — американски кошаркар.
1962  Александар Литвиненко — агент во КГБ и ФСБ.
1963  Сергеј Бубка — украински и советски атлетичар.
1964  Мариса Томеи — американска глумица.
1972  Хауард Ајсли — американски кошаркар.
1982  Сергеј Горбок — руски ракометар.
1996  Диого Жота — португалски фудбалер.


5 декември


1443  Јулиј IIримски папа.
1849  Едуард Зелер — германски антропопог, етноисторичар и лингвист.
1870  Вичеслав Новак — чешки композитор.
1890  Фриц Ланг — германски режисер.
1891  Александар Родченко — руски и советски сликар и вајар.
1901  Волт Дизни — американски аниматор и продуцент, творец на современиот цртан филм.
1912  Сони Бој Вилијамсон II — американски блуз-музичар.
1940  Фадиљ Сулејмани — македонски политичар.
1946  Хозе Карерас — каталонски оперски пејач.
1954  Боро Приморац — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1967  Богдан Стелеа — романски фудбалер и тренер.
1975  Рони О'Саливан — англиски снукерист, светски првак.
1982  Кери Хилсон — американска пејачка.
1985  Џани Мерсман — белгиски велосипедист.
1986  Хавиер Арамендија — шпански велосипедист.
1993  Рос Баркли — англиски фудбалер.
1995  Антони Марсијал — француски фудбалер.


6 декември


1421  Хенри VIанглиски крал.
1778  Жозеф Геј-Лисак — француски хемичар.
1833  Јован Јовановиќ - Змај — српски поет.
1864  Вилијам С. Харт — американски глумец.
1898  Гунар Мирдал — шведски економист, добитник на Нобеловата награда во 1974 година.
1903  Гајто Газданов — руски писател.
1920  Дејв Брубек — американски џез музичар.
1942  Петер Хандке — австриски писател.
1948  Кеке Розберг — фински возач во „Формула 1“.
1950  Џо Хисаиши — јапонски композитор и диригент.
1956  Питер Бак — американски рок-музичар.
1967  Марко Симеунович — словенечки фудбалски голман.
1977  Хорхе Гарбахоса — шпански кошаркар.
1979  Тим Кејхил — австралиски фудбалер.
1982  Алберто Контадор — шпански велосипедист.
1984  Дарил Импи — јужноафрикански велосипедист.
1994  Јанис Адетокумбо — грчки кошаркар.
1996  Давиде Калабрија— италијански фудбалер.


7 декември


1302  Ацоне Висконти — владетел на Милано.
1598  Џовани Лоренцо Бернинииталијански архитектвајарсликарписателрежисер и организатор на јавни свечености.
1823  Леополд Кронекер — германски математичар.
1857  Урош Предиќ — српски сликар.
1906  Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј — прв архиепископ охридски и македонски, поглавар на Македонската православна црква.
1909  Никола Јонков Вапцаров — македонски пролетерски поет и револуционер.
1913  Франтишек Чап — чешки режисер.
1928  Ноам Чомски — американски лингвист и политички активист.
1933  Крсто Папиќ — хрватски режисер.
1947  Оливер Драгоевиќ — хрватски поп-музичар.
1949  Том Вејтс — американски музичар.
1956  Лари Берд — американски кошаркар.
1964  Владимир Артемов — руски и советски гимнастичар.
1972  Херман Маер — австриски скијач.
1976  Маја Апостолоска — македонска поетеса, книжевна критичарка и есеистка.
1980  Џон Тери — англиски фудбалер.
1982  Едуард Ворганов — руски велосипедист.
1984  Јан Барта — чешки велосипедист.
1989  Матијас Брендле — австриски велосипедист.
1990  Давид Гофан — белгиски тенисер.


8 декември


65 п.н.е.  Хорациј — римски поет.
1542  Марија Стјуарткралица на Шкотска и Франција.
1626  Кристинакралица на Шведска.
1886  Диего Ривера — мексикански сликар.
1922  Лусиен Фројд — британски сликар.
1926  Стево Жигон — југословенски и српски глумец.
1928  Џими Смит — американски џез-музичар.
1933  Леав Борисов — руски глумец.
1939  Фахрудин Јусуфи — југословенски фудбалер.
1943  Џим Морисонамерикански пејач и текстописец на рок групата „Дорс“.
1946  Џон Тејлор — американски економист.
1947  Грег Алманамерикански рок-музичар, член на групата „Алман брадерс бенд“.
1948  Виктор Габер — македонски дипломат.
1953  Владислав Козакиевич — полски атлетичар.
1958  Виталиј Мутко — руски политичар.
1961  Ермис Лафазановски — македонски писател.
1962  Џеват Адеми — македонски политичар.
1964  Тери Хачер — американска глумица.
1965  Ибрахим Муртезани — поранешен член на ОНА.
1966  Лес Фердинанд — англиски фудбалер и тренер.
1980  Ќемал Аломеровиќ — македонски фудбалер.
1981  Азра Акин — турско-холандска глумица и манекенка.
1982  Хамит Алтинтоп — турски фудбалер.
1982  Хулен Агинагалде — шпански ракометар.
1983  Елена Дембо — руска шахистка.
1983  Павел Погребњак — руски фудбалер.
1984  Златко Даскаловски — македонски ракометар.
1982  Ники Минаж — американска пејачка.
1991  Лиан Пеиксинг — кинеска кануистка-спринтер.
1994  Рахим Стерлинг — англиски фудбалер.
1995  Алекс Ринс — шпански мотоциклист.
1999  Рис Џејмс — англиски фудбалер.
1999  Халил Дервишоглу — турски фудбалер.


9 декември


1594  Густав II Адолфкрал на Шведска.
1608  Џон Милтон — англиски поет.
1881  Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1842  Петар Кропоткин — руски мислител, теоретичар на анархизмот.
1895  Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — шпанска револуционерка, учесничка во шпанската граѓанска војна.
1916  Кирк Даглас — американски глумец, режисер и продуцент.
1951  Драган Пантелиќ — југословенски и српски фудбалер.
1953  Џон Малкович — американски глумец и режисер.
1962  Фелисити Хафман — американска глумица.
1968  Јоан Лупеску — романски фудбалер.
1969  Биксант Лизаразу — баскиско-француски фудбалер.
1980  Рајдер Хесједал — канадски велосипедист.
1986  Матијас Франк — швајцарски велосипедист.
1988  Квадво Асамоа — гански фудбалер.


10 декември


1822  Сесар Франк — француски композитор од белгиско потекло, оргулист.
1830  Емили Дикинсон — американска поетеса.
1843  Роберт Кохгермански лекар и бактериолог (†1910).
1912  Карло Понтииталијански филмски продуцент.
1920  Кларис Лиспектор — бразилска писателка.
1948  Душан Баевиќ — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1950  Мирослав Илиќ — српски и југословенски фолк-пејач.
1954  Љубомир Михајловски — македонски политичар и правник.
1955  Горан Ивандиќ — српски и југословенски рок-музичар, член на групата „Бијело дугме“.
1955  Ким Мехмети — македонски писател.
1987  Серхио Енао — колумбиски велосипедист.
1987  Гонзало Игуаин — аргентински фудбалер.
1991  Кики Бертенс — холандска тенисерка.


11 декември


1475  Џовани де Медичи — подоцна познат како папа Лав Х.
1803  Хектор Берлиоз — француски композитор.
1810  Алфред де Мисе — француски писател.
1843  Роберт Кох — германски лекар.
1856  Георгиј Валентинович Плеханов — руски филозоф.
1882  Макс Борн — германски математичар.
1885  Емил Херцог — француски писател, познат како Андре Моро.
1910  Димо Тодоровски — македонски вајар и академик.
1912  Карло Понти - италијански филмски продуцент.
1913  Жан Маре — француски глумец.
1918  Александар Солженицин — руски писател.
1931  Јуриј Мамлеев — руски писател.
1931  Рита Морено — порториканска глумица.
1934  Томислав Чокревски — македонски политичар и универзитетски професор.
1949  Иван Буљан — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1951  Катица Ќулавкова — македонска писателка.
1952  Андреја Де Карлоиталијански писател.
1954  Џермејн Џексон — американски поп-музичар.
1968  Фабрицио Раванели — италијански фудбалер.
1969  Висванатан Ананд — индиски шахист.
1985  Здењек Штибар — чешки велосипедист.
1994  Розалин Пенчев — бугарски одбојкар.
1994  Чоно Пенчев — бугарски одбојкар.


12 декември


1866  Андреј Љапчевпремиер на Бугарија.
1821  Гистав Флобер — француски писател.
1863  Едвард Мункекспресионистички сликар.
1882  Јиржи Махен — чешки писател.
1915  Френк Синатра — американски пејач и глумец.
1922  Франтишек Вацлав Мареш — чешки професор по славистика.
1923  Ог Мандино — американски писател.
1928  Чингиз Ајтматов — киргиски и советски писател.
1928  Хелен Франкенталер — американска сликарка.
1929  Џон Озборн — англиски драмски писател.
1939  Мајкл Газанига — професор по психологија.
1940  Дајон Ворик — американска пејачка и глумица.
1943  Дики Бетсамерикански рок-музичар, член на групата „Алман брадерс бенд“.
1946  Емерсон Фитипалди — бразилски автомобилист, светски шампион во трките на „Формула 1“.
1948  Срѓан Керим — македонски политичар и дипломат.
1950  Ришар Галијано — француски џез-музичар.
1973  Јане Николоски — македонски фудбалер.
1984  Даниел Агер — дански фудбалер.
1984  Матје Ладању — француски велосипедист.
1990  Виктор Мозес — нигериски фудбалер.


13 декември


1521  Сикст Vримски папа.
1553  Анри IV — крал на Франција.
1797  Хајнрих Хајне — германски поет.
1816  Вернер фон Сименс — германски пронаоѓач и индустријалец.
1869  Анри Матис — француски сликар и вајар.
1873  Валери Брјусов — руски писател.
1943  Мануел Вилар Јр. — филипински стопанственик и политичар.
1948  Тед Нуџент — американски рок-музичар.
1949  Том Верлен — американски рок-музичар, член на групата „Телевижн“ (Television).
1953  Бен Бернанке — американски економист и претседател на Системот на федерални резерви.
1957  Стив Бушеми — американски глумец.
1966  Јуре Здовц — словенечки и југословенски кошаркар и тренер.
1969  Сергеј Федоров - руски хокеар.
1981  Ејми Ли — американска пејачка, членка на групата „Еванесенс“ (Evanescence).
1984  Санти Касорла — шпански фудбалер.
1984  Михал Кадлец — чешки фудбалер.
1989  Тејлор Свифт — американска поп-пејачка.
1989  Микел Ланда — шпански велосипедист.
1989  Хелен Обири — кениска атлетичарка.


14 декември


1503  Нострадамус — француски јасновидец.
1546  Тихо Брахе — дански астроном.
1564  Вилем Класон Хеда — холандски сликар.
1854  Војтех Хинаис — чешки сликар и дизајнер.
1870  Карл Ренер — австриски претседател.
1895  Џорџ VIкрал на Велика Британија.
1895  Пол Елијар — француски поет.
1897  Курт Шушниг — австриски политичар.
1901  Павлекрал на Грција.
1934  Ружица Сокиќ — српска и југословенска глумица.
1938  Игнатие Богдановски — македонски политичар.
1942  Драго Млинарец — хрватски рок-музичар, член на „Група 220“.
1946  Стен Смит — американски тенисер.
1947  Светлана Бојковиќ — српска и југословенска глумица.
1947  Дилма Русев — претседателка на Бразил.
1951  Јан Тиман — холандски шахист.
1952  Џон Лури — американски џез-музичар, глумец и сликар.
1956  Хани Венцелскијачка од Лихтенштајн.
1960  Крис Водл — англиски фудбалер.
1962  Реџеп Реџеповски — македонски и југословенски боксер.
1965  Аљоша Асановиќ — хрватски фудбалер.
1970  Ана-Марија Јопек — полска џез и поп-пејачка.
1970  Владимир Грбиќ — српски и југословенски одбојкар.
1979  Мајкл Овен — англиски фудбалер.
1979  Софи Монк — австралиска пејачка и глумица.
1985  Јакуб Блашчиковски — полски фудбалер.
1986  Андреј Зејц — казахстански велосипедист. Евгенија Образцоваруска балерина.
1995  Алваро Одриозола — шпански фудбалер.
1996  Рафиња — бразилски фудбалер.


15 декември


37  Неронримски цар (п. 68).
130  Луциј Вер — римски цар.
1657  Мишел-Ришар Делаланд — француски барокен композитор.
1802  Јанош Бојаи — унгарски математичар.
1832  Александар Густаф Ајфел — француски инженер и градител на познатата Ајфелова кула.
1852  Анри Бекерел — француски физичар.
1859  Лазар Лудвиг Заменхоф — полски лекар и филолог, творец на меѓународниот јазикесперанто“.
1886  Александар Станишев — бугарски лекар, научник и политичар.
1901  Атанас Близнаков — основач на истоимената фондација при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.
1907  Оскар Нимаер — бразилски архитект.
1912  Реј Имс — американска дизајнерка и архитект.
1916  Морис Вилкинс — англиски биолог.
1928  Филип К. Дик — американски писател.
1946  Мирослав Јосиќ Вишњиќ — српски писател.
1946  Жарко Пуховски — хрватски професор, филозоф и политички аналитичар.
1949  Дон Џонсон — американски глумец.
1950  Стјепко Гут — српски џез-музичар.
1952  Алан Симонсен — дански фудбалер.
1955  Пол Сајмонон — англиски рок-музичар.
1981  Роман Павличенко — руски фудбалер.
1983  Виран Морос — шпански ракометар.
1984  Мартин Шкртел — словачки фудбалер.
1986  Кејлор Навасфудбалски голман од Костарика.
1992  Џеси Лингард — англиски фудбалер.
1996  Олександр Зинченко — украински фудбалер.


16 декември


1485  Катерина Арагонскакралица на Англија
1770  Лудвиг ван Бетовен — германски композитор.
1775  Џејн Остин — англиска писателка.
1790  Леополд Iкрал на Белгија.
1834  Леон Валрас — француски економист.
1866  Василиј Кандински — руски сликар.
1869  Д-р Христо Татарчев — основоположник и претседател на Македонската револуционерна организација.
1888  Александар I Караѓорѓевиќ — крал на Србија.
1902  Рафаел Алберти — шпански поет, драматург, сликар, графичар.
1908  Ремедиос Варо — шпанско-мексиканска сликарка.
1912  Коле Неделковски — македонски поет и револуционер.
1917  Артур Кларк — британски писател и пронаоѓач.
1928  Филип Дик — американски писател.
1932  Родион Шчедрин — руски композитор и пијанист.
1938  Лив Улман — норвешка глумица.
1944  Џон Аберкромби — американски џез-музичар.
1945  Жељко Бебек — југословенски и хрватски рок-пејач.
1949  Били Гибонс — американски рок-музичар, член на групата „ЗЗ Топ“ (ZZ Top).
1959  Драган Здравковиќ — српски и југословенски атлетичар.
1964  Хајке Дрехслер — германска атлетичарка.
1967  Донован Бејли — канадски атлетичар.
1979  Даниел Нарсис — француски ракометар.
1983  Франческо Фаили — италијански велосипедист.
1988  Матс Хумелс — германски фудбалер.
1988  Алексеј Швед — германски кошаркар.
1996  Серхио Регилон — шпански фудбалер.


17 декември


1749  Доменико Чимарозаиталијански композитор, претставник на Неаполската оперска школа.
1770  Лудвиг ван Бетовен — германски композитор.
1887  Јозеф Лада — чешки сликар и писател.
1903  Ерскин Колдвел — американски писател.
1903  Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар.
1936  Франциск — прв јужноамерикански и исусовски папа.
1940  Николае Лупеску — романски фудбалер.
1949  Пол Роџерс — англиски рок-пејач, член на групите „Фри“ и „Бед компани“.
1951  Татјана Казанкина — руска и советска атлетичарка.
1952  Блаже Китанов — македонски поет.
1953  Александар Белјавски — советски, украински и словенечки шахист.
[[1958]  Мајк Милс — американски рок-музичар.
1965  Јасна Шекариќ — српска натпреварувачка во спортско стрелање.
1973  Пола Ретклиф — британска атлетичарка.
1975  Мила Јовович — американска глумица и модел.
1980  Рафаел Шмиц — бразилски фудбалер.
1982  Стефан Ласме — габонски кошаркар.
1992  Алекс Дујшебаев — шпански ракометар.
1991  Том Вокер — британски поп-музичар.


18 декември


1392  Јован VIII Палеолог — претпоследен византиски цар.
1786  Карл Марија фон Вебер — германски композитор и диригент.
1879  Паул Кле — швајцарско-германски сликар.
1913  Вили Брант — западногермански политичар, претседател на Социјалдемократската партија на Германија.
1946  Милена Зупанчич — словенечка глумица.
1963  Бред Пит — американски глумец.
1954  Улрих Ротгитарист, еден од пионерите на неокласичниот хеви-метал.
1966  Џанлука Паљука — италијански фудбалски голман.
1969  Сантјаго Кањизарес — шпански фудбалски голман.
1968  Рикардо Питис — италијански кошаркар.
1971  Аранча Санчез Викарио — шпанска тенисерка.
1974  Вики Миљковиќ — српска пејачка.
1987  Пјотр Новаковски — полски одбојкар.
2001  Били Ајлиш — американска поп-музичарка.


19 декември


1849  Филип V — крал на Шпанија.
1910  Жан Жене — француски писател.
1915  Едит Пјаф — француска пејачка.
1920  Лазар Мојсов — македонски и југословенски политичар.
1921  Блаже Конески — македонски академик, писател, поет и научник.
1941  Морис Вајт — американски музичар.
1944  Алвин Ли — англиски рок-музичар.
1957  Кевин Мекхејл — американски кошаркар.
1958  Веселин Вуковиќ — српски и југословенски ракометар и тренер.
1963  Тил Швајгер — германски глумец.
1964  Арвидас Сабонис - литвански и советски кошаркар.
1966  Алберто Томба — италијански скијач.
1973  Врбица Стефанов - македонски кошаркар.
1985  Гери Кејхил — англиски фудбалер.
1987  Карим Бензема — француски фудбалер.
1988  Алексис Санчез — чилеански фудбалер.
1996  Франк Кесие— фудбалер од Брегот на слоновата коска.
1997  Фикајо Томори — англиски фудбалер.
1997  Габриел — бразилски фудбалер.


20 декември


1699  Кристоф Томас Шефлер — германски фрескописец.
1902  Васил Иљоски — македонски писател.
1909  Андон Дуков — македонски партизан во НОБ и сликар.
1908  Петар Шапкарев — бугарски економист.
1915  Илија Џувалековски — македонски глумец.
1917  Дејвид Бом — американски физичар.
1923  Ацо Шопов — македонски писател и академик.
1925  Властимир Николовски — македонски композитор.
1928  Сервет Салиу — македонски политичар.
1956  Дамир Десница — хрватски и југословенски фудбалер.
1957  Ана Виси — грчка и кипарска пејачка.
1957  Били Брег — англиски рок-музичар.
1957  Мајк Ват — американски рок-музичар.
1969  Абдилаќим Адеми — македонски политичар.
1979  Мајкл Роџерс — австралиски велосипедист.
1980  Ешли Кол — англиски фудбалер.
1980  Мартин Демикелис — аргентински фудбалер.
1980  Михаел Албасини — швајцарски велосипедист.
1991  Жоржињо — бразилско-италијански фудбалер.
1995  Умут Мераш — турски фудбалер.
1998  Килијан Мбапе — француски фудбалер.


21 декември


1879  Јосиф Сталинсоветски државник и политичар.
1880  Донка Ушлинова — македонска револуционерка.
1906  Игњат Крстевски — македонски градежен инженер.
1914  Иван Генералиќ — југословенски и хрватски сликар.
1917  Хајнрих Бел — германски писател, добитник на Нобеловата награда во 1972 година.
1922  Мито Хаџивасилев - Јасмин — македонски револуционер.
1924  Крум Томовски — македонски академик.
1937  Џејн Фонда — американска глумица.
1940  Френк Запа — американски рок-музичар.
1941  Џон Хикс — американски џез-музичар.
1942  Ху Ѓинтаопретседател на НР Кина.
1947  Пако де Лусија — шпански гитарист.
1953  Светислав Басара — српски писател.
1954  Крис Еверт — американска тенисерка.
1959  Флоренс Грифит Џојнер — американска атлетичарка.
1967  Михаил Сакашвили — претседател на Грузија.
1996  Бен Чилвел — англиски фудбалер.


22 декември


1639  Жан Расин — француски драмски писател.
1756  Јохан Фридрих Пфаф — германски математичар, професор на Карл Фридрих Гаус.
1858  Џакомо Пучини — италијански оперски композитор.
1876  Филипо Томазо Маринети — италијански поет и теоретичар, основач на футуризмот.
1908  Кочо Рацин — македонски поет и револуционер.
1926  Хајрудин Крвавац — босански и југословенски филмски режисер.
1935  Семка Соколовиќ - Берток — југословенска глумица.
1940  Георги Ајановски — македонски писател.
1950  Зијах Соколовиќ - босански глумец.
1956  Соломон Паси — бугарски политичар.
1956  Галина Петрова — руска глумица.
1959  Џон Патитучи — американски џез-музичар.
1959  Бернд Шустер — германски фудбалер и тренер.
1960  Жан Мишел Баскија — француски сликар.
1963  Џузепе Бергоми — италијански фудбалер.
1967  Дан Петреску — романски фудбалер.
1981  Момир Илиќ — српски ракометар.
1990  Страхиња Милиќ — српски ракометар.
1990  Марко Ивовиќ — српски одбојкар.


23 декември


1777  Александар I — руски цар.
1790  Жан Франсоа Шамполион — француски египтолог.
1869  Иван Гарванов — бугарски револуционер.
1920  Мики Руни — американски глумец и комичар.
1925  Јаника Балаж — тамбураш од Војводина.
1929  Чет Бејкер — американски џез-трубач.
1950  Висенте дел Боске — шпански фудбалер и тренер.
1964  Еди Ведер — американски рок-музичар, член на групата „Перл џем“ (Pearl Jam).
1967  Карла Бруни — италијанско-француска пејачка и модел, сопруга на францускиот претседател Никола Саркози.
1968  Мануел Ривера-Ортис — порторикански фотограф.
1988  Јурај Саган — словачки велосипедист.
1997  Лука Јовиќ — српски фудбалер.


24 декември


3  Галбаримски цар.
1166  Јован Безземниот — англиски крал.
1761  Селим III — отомански султан.
1784  Елена Павловна — руска принцеза.
1824  Петар Корнелиус — германски композитор.
1845  Георги I — грчки крал.
1861  Иван Хаџи Николов — македонски општественик и револуционер.
1868  Емануел Ласкер — германски шахист.
1883  Стојан Аралица — српски и југословенски сликар.
1901  Александар Фадеев — руски и советски писател.
1922  Ава Гарднер — американска глумица.
1945  Леми Килмистер — англиски рок-музичар, член на групата „Моторхед“.
1970  Адам Хаслет — американски писател.
1973  Стефани Мајер — американска писателка.
1933  Марија Поп-Ацева - Христова — македонски специјалист по микробиологија.
1971  Рики Мартин — порторикански пејач.
1981  Дима Билан — руски пејач.


25 декември


1250  Јован IV Дука Ласкарис — никејски цар.
1642  Исак Њутн — англиски физичар, астроном и математичар.
1878  Јован Бабунски — србомански четнички војвода.
1882  Рајна Алексова — македонски фармацевт.
1899  Хамфри Богарт — американски филмски глумец.
1907  Кеб Келовеј — американски џез-пејач.
1918  Јоргос Ралис — премиер на Грција.
1923  Естреја Овадија - Мара — македонски народен херој.
1920  Јован Бошковски — македонски писател.
1925  Карлос Кастанеда — американски писател.
1943  Зафир Хаџиманов — македонски пејач и композитор.
1944  Жаирзињо — бразилски фудбалер.
1949  Сиси Спејсек — американска глумица.
1952  Павле Трајанов — македонски политичар.
1954  Ени Ленокс — шкотска пејачка, членка на групата „Јуритмикс“.
1956  Олег Дементиенко — македонски поет.
1967  Борис Новковиќ — хрватски поп-пејач.
1971  Дајдо — британска пејачка.
1976  Армин ван Бурен — холандски продуцент и диџеј на транс-музика.
1980  Блаженко Лацковиќ — хрватски ракометар.
1988  Ерик Гордон — американски кошаркар.
1990  Морено Мозер — италијански велосипедист.
1993  Столе Димитриевски — македонски фудбалски голман.


26 декември


1734  Џорџ Ромнианглиски сликар.
1792  Чарлс Бебиџ — англиски математичар и пронаоѓач, татко на компјутерот.
1891  Хенри Милерамерикански писател.
1893  Мао Це Тунгкинески револуционер и претседател на владата на НР Кина.
1914  Ричард Видмарк — американски глумец.
1937  Михајло Маневски — министер за правда на Македонија.
1940  Едвард Прескот — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2004 година.
1947  Шан Ешеноз — француски писател.
1951  Жарко Вараиќ — српски и југословенски кошаркар.
1951  Џон Скофилд — американски џез-музичар.
1963  Ларс Урлих — данско-американски рок-музичар, член на групата „Металика“.
1969  Томас Линке — германски фудбалер.
1975  Марсело Риос — чилеански тенисер.
1979  Хавиер Флоренсиошпански велосипедист.
1989  Јохан Блејк — јамајски атлетичар.
1990  Арон Ремзи — велшки фудбалер.
1990  Денис Черишев — руски фудбалер.


27 декември


1571  Јохан Кеплер — германски астроном, математичар и физичар.
1717  Пиј VIримски папа.
1822  Луј Пастер — француски хемичар и биолог.
1901  Марлен Дитрих — германска и американска глумица.
1918  Христо Брашнаров — македонски гинеколог, акушер и учесник во НОБ.
1931  Џон Чарлс — велшки фудбалер.
1946  Трифун Костовски — македонски стопанственик и поранешен градоначалник на Град Скопје.
1948  Оливие Бланшар — француски економист.
1950  Роберто Бетега — италијански фудбалер.
1980  Адријана Будимир — хрватска ракометарка.
1981  Никита Алексеев — руски хокеар.
1982  Терји Скибенесгитарист на викиншката метал-групаТир“ од Фарските Острови.
1984  Жил Симон — француски тенисер.
1988  Хејли Вилијамс — американска пејачка, членка на групата „Paramore“.
1990  Милош Раониќ — канадски тенисер.


28 декември


1713  Никола Луј де Лакај — француски астроном.
1856  Вудро Вилсон — претседател на САД.
1885  Владимир Татлин — руски и советски сликар и архитект.
1887  Валтер Рутмангермански експериментален режисер.
1888  Фридрих Мурнаугермански режисер.
1903  Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар и физичар.
1934  Меги Смит — англиска глумица.
1950  Алекс Чилтон — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
1954  Дензел Вашингтон — американски глумец.
1961  Бошко Ѓуровски — македонски фудбалер.
1962  Мишел Петручијани — француски џез-музичар.
1972  Патрик Рафтер — австралиски тенисер.
1978  Џон Леџенд — американски пејач.
1981  Сиена Милер — британско-американска глумица.
1982  Милан Барош — чешки фудбалер.
1990  Маркос Алонсо Мендоза — шпански фудбалер.


29 декември


1709  Елисавета — руска царица.
1721  Мадам де Помпадур — љубовница на Луј XV.
1800  Чарлс Гудјер — американски пронаоѓач кој го открил процесот на вулканизација на каучукот.
1809  Вилијам Гледстон — британски премиер.
1921  Добрица Ќосиќ — српски писател, академик и политичар.
1943  Рик Данко — канадски рок-музичар, член на групата „Бенд“.
1967  Еван Сеинфелд — американски музичар.
1969  Линус Торвалдс — создавачот на јадрото за оперативениот систем Линукс.
1972  Џад Ло — англиски глумец.
1978  Анџело Тејлор — американски атлетичар.
1978  Кирон Даер — англиски фудбалер.
1989  Кеј Нишикори — јапонски тенисер.
1999  Франсиско Тринкао — португалски фудбалер.


30 декември


1819  Теодор Фонтане — германски писател.
1865  Радјард Киплинг — англиски писател.
1905  Данил Хармс — руски писател.
1937  Гордон Бенкс — англиски фудбалер.
1958  Лав Дијас — филипински режисер.
1961  Бен Џонсон — канадски атлетичар.
1970  Гордана Нацева — македонска ракометарка.
1973  Ато Болдон — атлетичар од Тринидад и Тобаго.
1984  Леброн Џејмс — американски кошаркар.
1985  Ларс Бом — холандски велосипедист.
1988  Хуан Хосе Лобато — шпански велосипедист.


31 декември


1378  Каликст IIIримски папа.
1869  Анри Матис — француски сликар и вајар.
1931  Гил Мел — американски сликар и џез-музичар.
1937  Ентони Хопкинс — велшки филмски, телевизиски и сценски глумец.
1937  Милутин Шошкиќ — српски и југословенски фудбалер.
1941  Алекс Фергусон — шкотски фудбалски тренер.
1942  Енди Самерс — англиски рок-гитарист, член на групата „Полис“ (Police).
1943  Џон Денвер — американски кантри-музичар.
1958  Вал Килмер — американски глумец.
1970  Брајон Расел — американски кошаркар.
1978  Денис Чакар — турска глумица.
1985  Александра Херасименија — белоруска пливачка.
1988  Едвин Канка Ќудиќ — босански активист за човекови права.