Дима Билан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дима Билан
Основни податоци
Родено имеВиктор Белан
Роден(а)24 декември 1981
Country flag Карачаево-Черкесија, Русија (денес Русија)
Жанр(ови)поп, класична музика
Занимање/њаПејач
Години на активност2002 - денес
Продукциска куќа/ќиGala Records, EMI
Мрежно место[1]

Дима Билан[1] (роден 24 декември 1981) — познат руски пејач. Дима ја претставуваше Русија на Евровизија 2006 која се одржа во Атина, Грција и го освои одличното 2 место, со песната Never Let You Go. Тој има неколку #1 синглови во Русија со кои направи одличен интернациоален успех. На 25 мај 2008 во Белградската Арена, освојувајќи 272 бода претставувајќи ја Русија на Евровизија 2008 со песната Believe го освои првото место, со што остави траен белег на слава и успех низ цела Европа и пошироко.

Албуми[уреди | уреди извор]

  • 2003 - Я ночной хулиган (Јас сум ноќен хулиган)
  • 2004 - На берегу неба (На брегот на небото)
  • 2006 - Время-река (Времето е река)
  • 2008 - Против правил (Против правилата)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Певец Дима Билан сменил имя“ [Dima Bilan changed his name]. Dni.ru (руски). 27 June 2008. Посетено на 18 September 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]