Азра Акин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Azra Akın
Роден(а)Азра Акин
8 декември 1981(1981-12-08)(42 г.)
Алмело Холандија
Висина&100000000000001760000001,76 м
ЗвањеМис Турција 2002
(Победник)
Мис Свет 2002
(Победник)

Азра Акин (турски: Azra Akın) (родена на 8 декември 1981 година во Алмело, Холандија) е позната турско-холандска глумица и модел.

Нејзините родители во Холандија емигрирале во 1971 година. Има помала сестра која се вика Дорук[1]. Во 1997 година била избрана за модел од страна на Elite Model Management. По ова започнала да работи за германското списание Отон[1]. Во текот на 2002 година победила на Мис свет и ја претставувала Турција на 7 декември 2002 година во Лондон, кое исто така го освоила[2][3] . Глумечката кариера ја започнала кога имала 23 години.

Во 2003 година учествувала во британското реално шоу The Games[4][5] .

Зборува холандски, турски и англиски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Sabah News. „Birinci olmak beni değiştirmedi“. Посетено на 2010-12-23.
  2. Star Gazete. „Star'la star oldular“. Посетено на 2010-12-23.
  3. Hello Magazine. „Turkey's Azra Akin wins Miss World“. Посетено на 2010-12-23.
  4. The Guardian. „Channel 4 lets The Games begin“. Посетено на 2010-12-23.
  5. UK Game Shows. „The Games“. Посетено на 2010-12-23.