Азра Акин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Azra Akın
Роден(а) Азра Акин
8 декември 1981 (1981-12-08) (36 г.)
Алмело Холандија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Звање Мис Турција 2002
(Победник)
Мис Свет 2002
(Победник)

Азра Акин (турски: Azra Akın) (родена на 8 декември 1981 година во Алмело, Холандија) е позната турско-холандска актерка и модел.

Нејзините родители во Холандија емигрирале во 1971 година. Има помала сестра која се вика Дорук[1]. Во 1997 година била избрана за модел од страна на Elite Model Management. По ова започнала да работи за германското списание Отон[1]. Во текот на 2002 година победила на Мис свет и ја претставувала Турција на 7 декември 2002 година во Лондон, кое исто така го освоила[2][3] . Актерската кариера ја започнала кога имала 23 години.

Во 2003 година учествувала во британското реално шоу The Games[4][5] .

Зборува холандски, турски и англиски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Sabah News. „Birinci olmak beni değiştirmedi“. http://arsiv.sabah.com.tr/2002/03/22/z01.html. посет. 23 декември 2010 г. 
  2. Star Gazete. „Star‘la star oldular“. http://www.stargazete.com/magazin/star-la-star-oldular-haber-15563.htm. посет. 23 декември 2010 г. 
  3. Hello Magazine. „Turkey's Azra Akin wins Miss World“. http://www.hellomagazine.com/celebrities-news-in-pics/09-12-2002/6946/. посет. 23 декември 2010 г. 
  4. The Guardian. „Channel 4 lets The Games begin“. http://www.guardian.co.uk/media/2003/aug/01/realitytv.channel4. посет. 23 декември 2010 г. 
  5. UK Game Shows. „The Games“. http://www.ukgameshows.com/ukgs/The_Games. посет. 23 декември 2010 г.