Јасна Шекариќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јасна Шекариќ

Јасна Шекариќ (Белград, 17 декември 1965 година како Јасна Брајковиќ) е српски спортист и српски претставник во стрелаштво. Таа е повеќекратен, олимписки, светски и европски шампион.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Таа израснала во Осиек, каде што почнала да учи стрелаштво. Во училишниот дел таа прво се натпреварувала со пушка и имала добри пласмани на регионалните женски натпреварувања. Некаде подоцна почнала да користи пиштол. Во 1990 година, таа се вратила во Белград, а потоа успеала по успешни години на спортски и приватен план.

Таа е разведена и има две деца, Лео и Лука.

Кариера[уреди | уреди извор]

Јасна Шекариќ била прогласена за најдобар спортист и стрелач на Југославија, Хрватска, Србија и Црна Гора, по неколкупати. Во 1988 и 1994 година го добила „златниот знак за Спорт“, наградата за најдобар спортист во Југославија, а во 2008 година ја добила „Мајската награда“ од Српската спортска асоцијација. Трипати, 1990, 1995 и 2005 година била прогласена за најдобар стрелец во светот, а во 2000 година, Меѓународната федерација за спортско стрелаштво (ISSF) ги именуваше најдобрите стрелци на 20 век. Има освоено повеќе од 90 медали на големи натпревари во својата кариера (Олимпијада, Светско и Европско првенство, Светски првенства, Средоземни игри, итн.).

На Олимписките игри таа освоила пет медали, едно злато, три сребрени и една бронза. Таа е единствениот стрелец кој успеа да се пласира во финалето на секој настан на Олимписките игри. Во Барселона во 1992 година, таа го изгубила својот златен медал и покрај фактот што го имала истиот резултат како и победничката, Марина Логвиненко. Ситуацијата била повторена на Олимписките игри во Атина во 2004 година, кога Јасна, по основниот дел и квалификациите, го имала истиот резултат како и шампионот Олена Костевич (Украина). Украина беше подобра од Шекариќ во „растурање“. На Олимписките игри во Пекинг во 2008 година на церемонијата на отворањето го носела српското знаме, а на натпреварот го освоила шестото место.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]