Јован Бошковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован Бошковски
Роден/а25 декември 1920
Македонија Скопје, Македонија
Починат/а10 ноември 1968
Македонија Ерџелија, Македонија
ЗанимањеПисател

Јован Бошковски (Скопје, 25 декември 1920 - Ерџелија, 10 ноември 1968) — македонски писател, книжевен и филмски критичар, преведувач и сценарист.[1]

Бил дел од редакцијата на списанието за литература, култура и уметност „Современост“ и „Разгледи“.

Неговата збирка „Растрел“ (1947) е прва македонска книга раскази. Други негови познати дела се: „Бегалци“ (1949), „Блокада“, „Луѓе и птици“ (1955) и „Солунските атентатори“ (1962).

Пишува и сценарија за играни и за документарни филмови. Неговото прво филмско сценарио е за документарниот филм „Жито за народот“ (1947). Автор е на сценаријата за филмовите „Солунските атентатори“ и „Под исто небо“, а се појавува и како соработник на сценаријата за филмовите „Мементо“ и „Републиката во пламен“.

Темите за своите раскази најчесто ги црпи од современиот живот и од поновото македонско минато. Некои од нив се преведени на: словенечки, српскохрватски, албански, унгарски, полски, украински, руски и горнолужички.

Бил член на Сојузот на комунистите на Македонија од 1945 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 44.
  2. „Современост“, ноември-декември 1968, 877 стр.