Родени во мај

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во мај е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец мај.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец мај во Категорија:Родени во мај
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во мај и Категорија:Починати во мај

1


1909  Јанис Рицос — грчки поет, добитник на Златниот венец на СВП.
1916  Глен Форд — канадско-американски глумец.
1924  Иван Антонов — доајен на македонското радио и телевизиско спикерство.
1927  Бернард Вукас — хрватски и југословенски фудбалер.
1929  Ралф Дарендорф — германски социолог.
1929  Станислав Микулски — полски глумец († 2014).
1934  Ширли Хорн — американска џез-музичарка и пејачка.
1947  Данило Попивода — словенечки и југословенски фудбалер.
1949  Пол Тејтул Сениор — основач на Оринџ Каунти Чоперс.
1955  СтефанАрхиепископ Охридски и Македонски.
1971  Ненад Перуничиќ — српски и југословенски ракометар и тренер.
1982  Дарио Срна — хрватски фудбалер.
1985  Филип Ивановски — македонски фудбалер.
1987  Сашко Пандев — македонски фудбалер.
1987  Леонардо Бонучи — италијански фудбалер.


2


1551  Вилијам Кемден — англиски историчар.
1660  Алесандро Скарлати — италијански композитор († 1725.).
1729  Катерина II — руска царица († 1796.).
1810  Лав XIIIримски папа.
1860  Теодор Херцл — еврејски писател, основач и теоретичар на модерниот ционизам.
1863  Тома Давидов — учесник во македонското револуционерно движење.
1892  Манфред фон Рихтхофен — истакнат германски пилот, наречен „Црвениот барон“ († 1918).
1896  Елена — кралица на Романија.
1924  Мери Бошкова — македонска театарска, телевизиска и филмска глумица.
1937  Миро Унгар — хрватски пејач на забавна музика.
1943  Мустафа Надаревиќ — босански и југословенски глумец. († 2020)
1945  Боб Роквел — американски џез-музичар.
1948  Панде Манојлов — македонски писател.
1948  Јосип Каталински — босански и југословенски фудбалер.
1951  Смиле Наумовски — македонски писател.
1955  Донатела Версаче — италијански моден творец.
1960  Ѓорге ИвановПретседател на Република Македонија.
1963  Горан Рафајловски — македонски политичар.
1975  Дејвид Бекам — англиски фудбалер.
1975  Шарлота Велшка — принцеза, ќерка на британскиот престолонаследник Вилијам.
1982  Емилија Златкова Анастасова — македонска писателка.
1986  Амандин Лејно — француска ракометарка.
1990  Пол Џорџ — американски кошаркар.


3


612  Константин III Ираклијвизантиски цар.
1367  Хенри IV — крал на Англија.
1415  Сесилја Невил — мајка на Едвард IV.
1469  Николо Макијавелииталијански политичар, дипломат, поет и комедиограф.
1860  Вито Волтера — италијански математичар и физичар.
1892  Џејкоб Вајнер — канадски економист.
1917  Киро Глигоров — македонски и југословенски политичар, прв претседател на Република Македонија.
1920  Киро Билбиловски — македонски филмски снимател.
1925  Оливера Марковиќ — југословенска и српска глумица.
1933  Стивен Вајнберг — американски физичар.
1933  Џејмс Браун — американски музичар, познат како „Кум на соулот“.
1937  Миле Маневски — македонски писател.
1948  Авни Абдулах — македонски писател.
1961  Миро Гавран — хрватски писател.
1963  Џеф Хорнасек — американски кошаркар и тренер.
1972  Рената Дескоска — македонска универзитетска професорка и политичарка.
1973  Михаел Рајцигер — холандски фудбалер.
1974  Захар Пашутин — руски кошаркар.
1984  Ѓорѓи Ицоски — македонски биатлонец и крос-кантри скијач.
1985  Езекил Лавеци — аргентински фудбалер.
1989  Катинка Хосу — унгарска пливачка.
1996  Алекс Ивоби — нигериски фудбалер.


4


1008  Анри Iкрал на Франција.
1881  Александар Керенски — руски политичар.
1900  Антун Аугустинчиќ — југословенски и хрватски вајар.
1909  Методи Поповски — македонски партизански командант.
1913  Катерина — грчка принцеза.
1921  Едо Муртиќ — хрватски сликар.
1928  Хосни Мубарак — претседател на Египет.
1929  Одри Хепберн — британска глумица со белгиско потекло.
1930  Миљан Миљаниќ — српски и југословенски фудбалски тренер и функционер.
1937  Рон Картер — американски џез-музичар.
1953  Нина Гопова — руска кану-спринтерка.
1953  Пија Задора — американска поп-пејачка и глумица.
1958  Кит Харинг — американски сликар.
1959  Валдемарас Хомичиус — литвански и советски кошаркар и тренер.
1969  Давид А. Бадер — американски информатичар.
1981  Александар Колобнев — руски велосипедист.
1981  Давид де ла Фуенте — шпански велосипедист.
1985  Бо Мекејлеб — македонски кошаркар од американско потекло.
1985  Фернандињо — бразилски фудбалер.
1987  Францеск Фабрегас — шпански фудбалер.
1988  Раџа Наинголан — белгиски фудбалер.
1989  Даниел Ѓурта — унгарски пливач.


5


1813  Серен Кјеркегор — дански филозоф.
1818  Карл Маркс — германски политички филозоф и економист.
1846  Хенрик Шенкевич — полски писател.
1883  Петар Коњовиќ — српски композитор.
1909  Миклош Радноти — унгарски поет.
1920  Боро Андов — македонски поет за деца.
1924  Незир Незири — македонски учител.
1925  Жељко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер.
1927  Крум Монев — македонски борец.
1943  Игнасио Рамоне — шпански новинар и писател.
1934  Даница Ручигај — македонска поетеса.
1938  Јежи Сколимовски — полски режисер и глумец.
1945  Јижи Свобода — чешки режисер и политичар.
1947  Војкан Борисављевиќ — српски композитор.
1959  Рок Копитар — словенечки и југословенски атлетичар.
1963  Џејмс ЛаБривокалист на Dream Theater.
1966  Сергеј Станишевпремиер на Бугарија.
1968  Бобан Бабунски — македонски фудбалер.
1980  Јоси Бенајун— израелски фудбалер.
1985  Емануеле Џакерини— италијански фудбалер.
1988  Адел— британска поп-пејачка.
1992  Горан Чаушиќ— српски фудбалер.
1998  Арина Сабаленка — белоруска тенисерка.


6


1501  Марцел IIримски папа.
1848  Васил Апостолов Икономов — македонски учител, фолклорист, етнограф, печатар, преведувач и калиграф.
1856  Сигмунд Фројд — австриски научник, основач на психоанализата.
1868  Гастон Леру — француски новинар и писател.
1868  Николај IIруски цар (убиен 1918).
1869  Апостол Петков — македонски револуционер.
1895  Рудолф Валентино — американски глумец.
1915  Орсон Велс — американски глумец и режисер.
1935  Вук Крњевиќ — српски поет.
1941  Ивица Осим — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1951  Шабан Шаулиќ — српски фолк-пејач.
1953  Тони Блер — британски политичар.
1954  Дора Бакојани — грчка политичарка.
1961  Џорџ Клуни — американски глумец и режисер.
1963  Алесандра Фери — италијанска балерина.
1973  Дејан Томашевиќ — српски кошаркар.
1976  Иван де ла Пења — шпански фудбалер.
1980  Димитрис Дијамантидис — грчки кошаркар.
1982  Франсиско Вентосо — шпански велосипедист.
1983  Дани Алвеш — бразилски фудбалер.
1985  Крис Пол — американски кошаркар.
1986  Горан Драгиќ — словенечки кошаркар.
1986  Роман Кројцигер — чешки велосипедист.
1987  Дрис Мертенс — белгиски фудбалер.
1992  Јонас Валанчиунас — литвански кошаркар.
1993  Урош Ковачевиќ — српски одбојкар.
1994  Матео Ковачиќ — хрватски фудбалер.
1995  Марко Пјаца — хрватски фудбалер.


7


1711  Дејвид Хјум — шкотски филозоф и економист.
1833  Јоханес Брамс — германски композитор - романтичар.
1840  Петар Илич Чајковски — руски композитор, еден од најголемите симфоничари на XIX век.
1841  Гистав Ле Бон — истакнат француски социопсихолог и социолог, основач на дисциплината психологија на толпата и инспирација за Хитлеровото дело „Мојата борба“.
1861  Рабиндранат Тагоре — индиски поет и мислител.
1892  Јосип Броз - Титојугословенски револуционер и доживотен претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија.
1901  Гари Купер — американски глумец.
1919  Ева Перон — сопруга на претседателот на Аргентина, Хуан Перон.
1940  Артур Блајт — американски џез-музичар.
1951  Карлос Аломар — порторикански гитарист.
1986  Евгениј Воронов — руски кошаркар.
1993  Ајла Томљановиќ — австралиска тенисерка.
1995  Џек Хендри — шкотски фудбалер.
1997  Јури Тилеманс — белгиски фудбалер.


8


1828  Жан Анри Динан — швајцарски филантроп, основоположник на Црвениот крст и на Женевските конвенции.
1858  Руџеро Леонкавало — италијански композитор.
1884  Хари Труман — 33. претседател на САД.
1899  Фридрих фон Хајек — австриско-британски економист, добитник на Нобеловата награда.
1903  Фернандел — француски глумец.
1906  Роберто Роселини — италијански режисер.
1911  Роберт Џонсон — американски блуз-музичар.
1914  Глигор Смокварски — македонски композитор, кларинетист и музиколог.
1916  Жоао Авеланж — претседател на ФИФА од 1974 до 1998 година.
1926  Дејвид Атенборо — британски природонаучник и документарист.
1933  Џемаил Максут — македонски театарски и филмски глумец.
1935  Џек Чарлтон — англиски фудбалер.
1937  Томас Пинчон — американски писател.
1945  Кит Џерет — американски џез-музичар.
1951  Мајк Д'Антони — италијанско-американски кошаркарски тренер.
1951  Крис Франц — американски рок-музичар, член на групата „Токинг хедс“ (Talking Heads).
1954  Џон Мајкл Телбот — американски пејач.
1957  Масимо Урбани — италијански џез-музичар.
1960  Реџеп Акдаг — министер за здравство на Турција.
1960  Франко Барези — италијански фудбалер.
1970  Луис Енрике — шпански фудбалер и тренер.
1975  Енрике Иглесијас — шпански пејач.
1977  Тедорос Папалукас — грчки кошаркар.
1978  Лусио — бразилски фудбалер.
1981  Андреа Барѕаљи — италијански фудбалер.
1985  Александар Каун — руски кошаркар.
1986  Дарко Соколов — македонски кошаркар.
1989  Беноа Пер — француски тенисер.
1990  Кемба Вокер — американски кошаркар.


9


1825  Џејмс Колинсон — англиски сликар.
1874  Хауард Картер — англиски египтолог.
1910  Љупчо Арсов — македонски револуционер.
1924  Булат Окуџава — советски поет, писател и музичар.
1945  Јуп Хејнкес — германски фудбалер и тренер.
1946  Кендис Берген — американска глумица и фото-модел.
1949  Били Џоел — американски поп-пејач.
1963  Сања Долежал — хрватска поп-пејачка, членка на групата „Нови фосили“.
1965  Сергеј Гаиков — руски кану-спринтер.
1968  Мари-Жозе Перек — француска атлетичарка.
1977  Марек Јанкуловски — чешки фудбалер.
1987  Кевин Гамеиро — француски фудбалер.
1988  Немања Бјелица — српски кошаркар.
1994  Давид Банаи — унгарски фудбалер.


10


1731  Виктор Луј — француски архитект, добитник на Римската награда.
1748  Луј Жан Пјер Вјејо — француски орнитолог.
1876  Иван Цанкар — словенечки писател, поет, раскажувач, драматург и публицист.
1878  Густав Штрасеман — германски канцелар.
1879  Симон Петљура — украински политички деец.
1899  Фред Астер — американски глумец и танчер.
1924  Јулија Друнина — советска и руска поетеса.
1931  Еторе Скола — италијански режисер.
1937  Тамара Прес — советска атлетичарка.
1938  Мануел Сантана — шпански тенисер.
1949  Мјуча Прада — италијански моден творец.
1952  Слај Данбар — јамајски реге-музичар.
1957  Фил Мер — американски скијач.
1957  Стив Мер — американски скијач.
1957  Џавит Асани — македонски политичар и поранешен член на ОНА.
1958  Влада Дивљан — српски и југословенски рок музичар.
1960  Боно — ирски пејач, член на рок-групата „У2“ (U2).
1960  Мерлин Оти — јамајско-словенечка атлетичарка.
1966  Џонатан Едвардс — англиски атлетичар.
1969  Денис Беркамп — холандски фудбалер.
1980  Кирил Лазаров — македонски ракометар.
1988  Адам Лалана — англиски фудбалер.
1991  Џанмарко Ѕигони — италијански фудбалер.
1991  Тим Веленс — белгиски велосипедист.
1991  Кевин Менса — дански фудбалер.
1995  Миси Френклин — американска пливачка.
1997  Енес Унал — турски фудбалер.


11


483  Јустинијан Iвизантиски цар од Македонија (†565)
1904  Салвадор Дали — шпански сликар - надреалист.
1929  Гане Тодоровски — македонски поет.
1941  Ерик Бардон — англиски рок-музичар, член на групата „Енималс“.
1942  Ирена — грчка принцеза.
1946  Зоран Симјановиќ — српски композитор.
1947  Буч Траксамерикански блуз-музичар.
1949  Воја Брајовиќ — српски глумец.
1953  Ѓорѓе Балашевиќсрпски музичар и писател.
1964  Сибила Петлевски — хрватска писателка.
1978  Летиција Кастафранцуски модел и глумица.
1981  Адам Хансенавстралиски велосипедист.
1984  Андрес Инјесташпански фудбалер.
1986  Абу Диабифранцуски фудбалер.
1988  Марсел Кител — германски велосипедист.
1990  Немања Илиќ — српски ракометар.
1992  Тибо Куртоа — белгиски фудбалски голман.
1992  Пабло Сарабија — шпански фудбалер.


12


1820  Флоренс Најтингел — англиска медицинска сестра.
1869  Карл Шуман — германски спортист.
1707  Карл фон Лине — шведски ботаничар.
1907  Кетрин Хепберн — американска артистка.
1908  Николас Калдор — британски економист.
1914  Никола Вражалски — македонски правник.
1923  Атанас Петровски — македонски филмски режисер и продуцент.
1923  Живко Стефановски — македонски функционер.
1932  Валтер Вандерли — бразилски органист и пијанист.
1932  Дарко Дамески — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.
1935  Гери Пикок — американски џез-музичар.
1936  Френк Стела — американски сликар.
1942  Ијан Дјури — англиски рок-музичар и глумец.
1948  Стив Винвуд — англиски поп-рок музичар.
1950  Ренате Штехер — германска атлетичарка.
1961  Били Дафи — британски рок-музичар, член на групата „Калт“.
1962  Емилио Естевез — американски глумец.
1963  Панајотис Фасулас — грчки кошаркар.
1979  Хоаким Родригес — шпански велосипедист.
1988  Марсело — бразилски фудбалер.
1991  Џо Домбровски — американски велосипедист.
1997  Френки де Јонг — холандски фудбалер.

13 мај

1655  Инокентиј XIIIримски папа.
1792  Пиј IX — римски папа.
1795  Павел Јозеф Шафарик — словачки и чешки филолог и етнограф.
1840  Алфонс Доде — француски писател.
1842  Артур Саливен — британски композитор и диригент.
1851  Лаза Лазаревиќ — српски писател.
1862  Јанко Веселиновиќ — српски писател.
1881  Лима Барето — бразилски писател.
1882  Жорж Брак — француски сликар.
1883  Јоргос Папаниколау — грчки цитопатолог, творец на т.н. ПАП-тест.
1912  Гил Еванс — канадски џез-пијанист и аранжер.
1914  Џо Луис — американски боксер, светски шампион во тешка категорија од 1939 до 1949 година.
1934  Алексо Лозановски — македонски поет и раскажувач.
1939  Харви Кајтел — американски глумец.
1941  Ричи Валенс — американски пејач.
1950  Стиви Вондер — американски музичар.
1954  Александар Трифуновиќ — српски и југословенски фудбалер.
1961  Денис Родман — американски кошаркар.
1965  Предраг Спасиќ — српски и југословенски фудбалер.
1973  Мери Николова — македонски поет.
1973  Гордана Вренцоска — македонски графички и моден дизајнер.
1981  Давид Лопез — шпански велосипедист.
1982  Огучи Ониеву — американски фудбалер.
1983  Јаја Туре — фудбалер од Брегот на слоновата коска.
1983  Џони Хогерланд — холандски велосипедист.
1986  Александар Рибак — норвешки пејач.
1986  Зимон Гешке — германски велосипедист.
1991  Франсис Коклан — француски фудбалер.
1993  Ромелу Лукаку — белгиски фудбалер.
1993  Штефан Крафт — австриски скокач со скии. Евгенија Образцоваруска балерина.
1999  Оскар Мингуеза — шпански фудбалер.

14 мај

1727  Томас Гејнсборо — англиски сликар.
1771  Роберт Овен — англиски социјалист, еден од најпознатите претставници на утопискиот социјализам.
1919  Аврам Садикарио — македонски поет.
1924  Јосип Ваништа — хрватски сликар.
1935  Руди Шелиго — словенечки писател и политичар.
1943  Џек Брус — шкотски рок-музичар, член на групата Крим (The Cream).
1952  Дејвид Брн — американски рок-музичар, член на групата Токинг хедс (Talking Heads).
1964  Росен Плевнелиев — бугарски стопанственик и политичар.
1969  Кејт Бланчет — австралиска филмска глумица.
1974  Матео Тосато — италијански велосипедист.
1980  Здењек Григера — чешки фудбалер.
1981  Димитар Мираковски — македонски кошаркар.
1984  Марк Закерберг — основач на Facebook.
1984  Ларс Петер Нордхауг — норвешки велосипедист.
1985  Михаил Николаевич Кузнецов — руски слалом-кајакар.
1994  Маркињос— бразилски фудбалер.
1994  Денис Прат — белгиски фудбалер.
1997  Рубен Дијаш — португалски фудбалер.
1998  Арон Ремсдејл — англиски фудбалски голман.


15 мај

1567  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансната кон барокот.
1859  Пјер Кири — француски физичар и хемичар.
1862  Артур Шницлер — австриски писател и доктор.
1864  Ватрослав Облак — словенечки и австриски лингвист, славист и македонист.
1864  Димитар Матов — македонски фолклорист и етнограф.
1864  Захарија Шумљанска — македонски револуционер.
1891  Михаил Булгаков — руски писател.
1901  Луис Монти — италијанско-аргентински фудбалер.
1909  Џејмс Мејсон — англиски филмски и театарски глумец.
1914  Тензинг Норгај — непалски планинар, кој прв се искачил на Монт Еверест.
1915  Виктор Аќимовиќ — југословенски и македонски публицист.
1920  Мелих Џевдет Андај — турски поет, романописец, есеист, драмски автор.
1930  Џаспер Џонс — американски сликар.
1937  Меделин Олбрајт Kорбел — државен секретар на САД.
1942  Ристо Јачев — македонски писател.
1947  Љупко Петровиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1956  Мурат Јашари — поранешен член на ОНА.
1959  Ратомир Грозданоски — македонски теолог.
1959  Ендрју Елдрич — англиски рок-музичар, член на групата „Систерс оф мерси“ (Sisters of Mercy).
1960  Римас Куртинаитис — литвански и советски кошаркар.
1964  Маја Иванова — сопруга на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.
1965  Џезаир Шаќири — македонски политичар и поранешен член на ОНА.
1965  Сенко Велинов — македонски глумец.
1966  Јиржи Немец — чешки фудбалер.
1970  Роналд де Бур — холандски фудбалер.
1970  Франк де Бур — холандски фудбалер и тренер.
1978  Егои Мартинес — шпански велосипедист.
1981  Патрис Евра — француски фудбалер.
1987  Енди Мареј — британски тенисер.
1997  Усман Дембеле — француски фудбалер.

16 мај

1611  Инокентиј XIримски папа.
1817  Николај Костомаров — руски историчар.
1821  Пафнутиј Чебишов — руски математичар.
1883  Џелал Бајарпретседател на Турција.
1890  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1898  Десанка Максимовиќ — српска поетеса († 1993)
1898  Растко Петровиќ — српски поет, патописец и дипломат.
1905  Хенри Фонда — американски филмски глумец.
1923  Мертон Милер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
1924  Дауд Џавара — гамбиски државник.
1925  Нилтон Сантос — бразилски фудбалер.
1927  Павлина Апостолова — македонска оперска пејачка.
1928  Петар Костов — македонски писател.
1931  Вујадин Бошков — српски и југословенски фудбалски тренер.
1946  Роберт Фрип — англиски гитарист.
1953  Пирс Броснан — ирски глумец.
1954  Зоран Анчевски — македонски поет, есеист и преведувач.
1955  Перица Мартиновиќ — хрватска глумица.
1955  Клаудио Гарела — италијански фудбалски голман.
1960  Петар Георгиевски — македонски фудбалер.
1964  Решат Ахмети — македонски академски сликар.
1965  Крис Новоселич — американски рок-музичар, член на групата Нирвана.
1966  Џенет Џексон — американска пејачка.
1970  Габриела Сабатини — аргентинска тенисерка.
1973  Тори Спелинг — американска глумица.
1974  Лаура Паузини — италијанска поп-пејачка.
1980  Сајмон Геранс — австралиски велосипедист.
1986  Меган Фокс — американска глумица и фото-модел.
1989  Фелипе — бразилски фудбалер.
1991  Георги Димитров — бугарски тенисер.

17 мај

1749  Едвард Џенер — пронаоѓач на вакцината против големи сипаници.
1836  Вилхелм Штајниц — австриски шахист.
1866  Ерик Сати — француски пијанист и композитор.
1873  Анри Барбис — француски писател.
1886  Алфонсо XIIIшпански крал.
1904  Жан Габен — француски филмски и театарски глумец.
1906  Зинка Миланов — американска оперска пејачка.
1924  Митко Илиевски — професор на Филозофски факултет во Скопје.
1929  Бранко Зебец — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1931  Георги Христов — македонски писател од Бугарија.
1934  Дејан Мијач — српски режисер.
1939  Александар Смилевски — македонски архитект.
1940  Рејнато Пуно — врховен судија на Филипините.
1947  Никола Донев — југословенски и македонски одбојкар.
1939  Данчо Чеврески — македонски глумец и универзитетски професор.
1951  Иван Каталиниќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1955  Бранко Скроче — југословенски и хрватски кошаркар.
1962  Неждет Мустафа — македонски политичар.
1965  Трент Резнор — американски музичар, член на групата „Најн Инч Неилс“ (Nine Inch Nails).
1969  Кристина Николовска — македонски поет.
1974  Тамара Рохо — шпанска балерина.
1980  Фредрик Кесијакоф — шведски велосипедист.
1982  Тони Паркер — француски кошаркар.
1984  Игор Денисов — руски фудбалер.
1985  Грег ван Авермат — белгиски велосипедист.
1987  Едвалд Боасон Хаген — норвешки велосипедист.
1990  Сони Колбрели — италијански велосипедист.
1990  Дарио Бенедето — аргентински фудбалер.

18 мај

1711  Руѓер Бошковиќфизичар, математичар, астроном, филозоф и дипломат.
1814  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1872  Бертранд Расел — англиски филозоф.
1872  Јане Сандански — македонски револуционер, војвода и еден од раководителите на ТМОРО.
1897  Френк Капра — американски филмски режисер.
1899  Душан Недељковиќ — српски филозоф и етнолог.
1908  Карл Колдевеј — германски поларен истражувач.
1909  Фред Пери — англиски тенисер.
1911  Биг Џо Тарнер — американски блуз-пејач.
1914  Борис Христов — бугарски оперски пејач.
1919  Маргот Фонтејн — англиска балерина.
1920  Јован Павле IIримски папа.
1934  Петар Ширилов — македонски писател.
1935  Иван Доровски — македонски и чешки поет.
1938  Силвана Арменулиќ — југословенска фолк-пејачка.
1960  Јаник Ноа — француски тенисер.
1962  Сандра Крету — германска пејачка.
1978  Рикардо Карваљо — португалски фудбалер.
1978  Тор Хушовд — норвешки велосипедист.
1979  Благој Нацоски — македонски оперски пејач.
1980  Ана Угриновска — македонска кајакарка.
1984  Ники Терпстра — холандски велосипедист.
1986  Алексеј Жуканенко — руски кошаркар.
1986  Наталија Осиповаруска балерина.
1986  Кевин Андерсон — јужноафрикански тенисер.
1988  Кевин Реза — француски велосипедист.
1994  Клинт Капела — швајцарски кошаркар.

19 мај

1762  Јохан Готлиб Фихте — германски идеалистички филозоф.
1870  Алберт Фиш — американски сериски убиец.
1890  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1890  Нгујен Тат Тан — познат како Хо Ши Мин, претседател на ДР Виетнам од 1945 до 1969 година.
1930  Никица Калоѓера — хрватски композитор.
1940  Јован Тофоски — македонски гинеколог, универзитетски професор и министер за здравство.
1948  Грејс Џонс — јамајска поп-пејачка и фото-модел.
1949  Дасти Хил — американски рок-музичар, член на групата „ЗЗ Топ“ (ZZ Top).
1957  Бил Лејмбир — американски кошаркар.
1969  Томас Винтерберг — дански филмски режисер.
1975  Лазар Поповски — македонски кајакар.
1976  Кевин Гарнет — американски кошаркар.
1979  Диего Форлан — уругвајски Фудбалер.
1977  Мануел Алмунија — шпански фудбалски голман.
1977  Свен Тафт — канадски велосипедист.
1979  Андреја Пирло — италијански фудбалер.
1980  Жарко Кујунџиски — македонски писател и драмски автор.
1984  Ндерим Неџипи — македонски фудбалер.
1986  Марио Чалмерс — американски кошаркар.
1986  Алесандро Де Марки — италијански велосипедист.

20 мај

1799  Оноре де Балзак — француски писател.
1806  Џон Стјуарт Мил — англиски филозоф и економист.
1875  Парашкев Цветков — бугарски револуционер.
1901  Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.
1908  Џејмс Стјуарт — американски глумец.
1946  Шер — американска пејачка.
1952  Роже Мила — камерунски фудбалер.
1955  Маноло Каденас — шпански ракометен тренер.
1962  Александар Дедјушко — руски театарски и филмски глумец.
1964  Миодраг Белодедич — романски фудбалер.
1965  Били Донован — американски кошаркар и тренер.
1967  Павлe — грчки принц.
1973  Самуеле Папи — италијански одбојкар.
1981  Икер Касиљас — шпански фудбалер.
1982  Петр Чех — чешки фудбалер.
1985  Николај Липкин — руски кануист-спринтер.
1985  Крис Фрум — британски велосипедист.
1992  Енес Кантер — турски кошаркар.
1992  Вацлав Кадлец — чешки фудбалер.
1995  Вјачеслав Караваев — руски фудбалер.

21 мај

1471  Албрехт Дирер — германски сликар.
1527  Филип IIкрал на Шпанија.
1688  Александар Поуп — англиски поет.
1792  Гаспар Гистав Кориолис — француски математичар.
1921  Андреј Сахаров — советски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1923  Васко Караџа — македонски писател.
1933  Морис Андре — француски трубач.
1946  Боба Стефановиќ — српски и југословенски пејач и композитор на забавна музика.
1959  Ник Касаветес — американски глумец.
1960  Владимир Саљников — советски пливач.
1968  Јован Манасиевски — македонски политичар, претседател на Либерално-демократската партија.
1986  Кристијан Траш — германски фудбалер.
1986  Марио Манџукиќ — хрватски фудбалер.
1986  Даниел Прањиќ — хрватски фудбалер.
1988  Марио Манџукиќ — хрватски фудбалер.
1986  Адел — англиска пејачка.
1989  Жорди Алба — шпански фудбалер.
1992  Порту — шпански фудбалер.

22 мај

1813  Рихард Вагнер — германски композитор, реформатор на операта.
1907  Лоренс Оливие — англиски театарски и филмски глумец, режисер и продуцент.
1937  Виктор Понеделник — руски и советски фудбалер.
1946  Владимир Ангеловски — македонски глумец.
1946  Петар Божовиќ — српски глумец.
1946  Џорџ Бест — северноирски фудбалер.
1953  Пол Маринер — англиски фудбалер.
1959  Мориси — англиски пејач, член на групата „Смитс“ (The Smiths).
1965  Фанис Христодулу — грчки кошаркар.
1977  Жан Кристоф Перо — француски велосипедист.
1987  Артуро Видал — чилеански фудбалер.
1987  Новак Ѓоковиќ — српски тенисер.
1992  Николај Пенчев — бугарски одбојкар.

23 мај

1883  Даглас Фербанкс — американски глумец.
1896  Калман Конрад — унгарски фудбалер.
1910  Арти Шо — американски џез-музичар.
1944  Џон Њукомб — австралиски тенисер.
1951  Анатолиј Карпов — руски шаховски велемајстор и светски првак.
1954  Марвин Хаглер — американски боксер.
1956  Андони Гоикочеа — шпански фудбалер.
1961  Даниеле Масаро — италијански фудбалер.
1972  Рубенс Барикело — бразилски возач на „Формула 1“.
1982  Стевица Ристиќ — македонски фудбалер.
1997  Џо Гомез — англиски фудбалер.
1998  Салва Еид Насер — бахреинска атлетичарка.

24 мај

1734  Жан Пол Марафранцуски револуционер, еден од водачите на француската буржоаска револуција.
1803  Шарл Лисјен Бонапартфранцуски кнез и орнитолог.
1899  Анри Мишо — белгиско-француски писател и сликар.
1901  Хозе Назаѕи — уругвајски фудбалер.
1905  Михаил Шолоховруски писател, добитник на Нобеловата награда.
1931  Џани Басо — италијански џез-музичар.
1933  Александар Христовски — македонски писател.
1937  Арчи Шеп — американски џез-музичар.
1938  Михаило Јанкетиќ — српски глумец.
1940  Јосиф Бродски — руски, советски и американски поет и есеист.
1941  Владимир Цветковиќ — српски и југословенски кошаркар.
1946  Ирена Шевињска — полска атлетичарка.
1953  Алфред Молина — англиско-американски глумец.
1956  Лилјана Поповска — македонска политичарка.
1966  Ерик Кантона — француски фудбалер.
1973  Владимир Шмицер — чешки фудбалер.
1981  Виктор Рубанукраински стрелец.
1988  Тони Галопен — француски велосипедист.
1990  Дани Гарсија — шпански фудбалер.
1994  Родриго Де Пол — аргентински фудбалер.
1995  Александер Сливка — полски одбојкар.
2001  Страхиња Павловиќ — српски фудбалер.

25 мај

1802  Јохан Фридрих фон Брант — германски зоолог.
1803  Ралф Валдо Емерсон — американски предавач, есеист и поет.
1848  Хелмут фон Молтке — германски армиски началник.
1875  Петар Дрвинговполковник во бугарската армија и историчар.
1887  Свети Пио — капуцински католички свештеник од Италија.
1902  Стале Попов — македонски писател.
1948  Булент Аринч — турски политичар.
1952  Петар Стојанов — претседател на Бугарија.
1953  Даниел Пасарела — аргентински фудбалер и тренер.
1953  Гаетано Ширеја — италијански фудбалер.
1957  Едер — бразилски фудбалер.
1958  Пол Велер — англиски рок-музичар, член на групата „Џем“ (The Jam).
1961  Тите — бразилски фудбалер и тренер.
1963  Рисима Рисимкин — македонска балерина и кореограф.
1964  Тахир Синани — поранешен член на ОНА.
1967  Фехим Хусковиќ — македонски академски сликар.
1976  Сандра Насиќ — германска пејачка, вокалистка на групата „Гуано Ејпс“ (Guano Apes).
1987  Камил Штох — полски скокач со скии.
1987  Павел Атман — руски ракометар.
1987  Ијан Станард — британски велосипедист.

26 мај

1478  Папа Климент VIIримски папа.
1566  Мехмед III — отомански султан.
1799  Александар Пушкин — руски поет и писател († 1837.).
1904  Владо Перлемутер — литванско-француски пијанист († 2002.).
1907  Џон Вејн — американски глумец.
1923  Хари Џонсон — канадски економист.
1926  Мајлс Дејвис — американски џез-музичар.
1926  Рафаел Ескалона — колумбиски композитор.
1938  Јаки Либецајт — германски рок-тапанар, член на групата „Кен“ (Can).
1939  Витали Галков — руски кану-спринтер.
1946  Мик Ронсон — англиски рок-гитарист.
1948  Стиви Никс — американска пејачка, членка на групата „Флитвуд мек“.
1962  Лени Кравиц — американски рок-музичар.
1967  Кевин Мур — клавијатурист на групата „Dream Theater“.
1971  Мет Стоун — американски продуцент.
1977  Лука Тони — италијански фудбалер.
1984  Микел Ниеве — шпански велосипедист.
1988  Хуан Квадрадо — колумбиски фудбалер.

27 мај

1868  Алекса Шантиќ — српски поет.
1877  Изадора Данкан — американска балерина.
1894  Луј Фердинан Селин — француски писател.
1907  Рејчел Карсон — американски зоолог и биолог.
1912  Кирил Миљовски — македонски револуционер, академик, општественик и прв ректор на Универзитетот во Скопје.
1936  Иво Брешан — хрватски писател.
1947  Душан Николовски — македонски рударски инженер.
1947  Бранко Облак — словенечки и југословенски фудбалер и тренер.
1967  Пол Гаскоњ — англиски фудбалер.
1973  Никола Маџиров — македонски поет, есеист и преведувач.
1974  Емруш Сума — поранешен член на ОНА.
1975  Андре 3000 — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1982  Кевин де Верт — белгиски велосипедист
1985  Роберто Солдадо — шпански фудбал]]ер.
1987  Жервињо — фудбал]]ер од Брегот на Слоновата Коска.
1992  Арон Браун — канадски атлетичар.
1994  Емерик Лапорт — француски фудбалер.
1994  Жоао Кансело — португалски фудбалер.

28 мај

1524  Селим IIотомански султан.
1822  Дедо Иљо Малешевски — македонски ајдутски војвода.
1853  Карл Ларсон — истакнат шведски битово-историски сликар.
1888  Џим Торп — американски спортист.
1889  Рихард Рети — чехословачки шаховски велемајстор.
1893  Мина Виткојц — германски поет.
1903  Маргарит Моно — француски текстописец и композитор.
1910  Т-Боун Вокерамерикански блуз-музичар.
1912  Патрик Вајт — австралиски писател, добитник на Нобеловата награда во 1973 година.
1923  Ѓерѓ Лигети — унгарско-австриски композитор.
1938  Џери Вест — американски кошаркар и тренер.
1945  Џон Фогерти — американски рок-музичар.
1949  Венди О. Вилијамс — американска рок-пејачка.
1925  Булент Еџевит — премиер на Турција.
1955  Здравко Зовко — хрватски и југословенски ракометар.
1968  Кајли Миног — австралиска поп-пејачка.
1972  Филип Петровски — македонски политичар.
1976  Алексеј Немов — руски гимнастичар.
1990  Роан Денис — австралиски велосипедист.
1991  Александар Лаказет — француски фудбалер.
1994  Џон Стоунс — англиски фудбалер.
2000  Фил Фоден — англиски фудбалер.

29 мај

1439  Пиј IIIримски папа.
1489  Мимар Синан — прочуен отомански архитект.
1917  Џон Кенедипретседател на САД.
1923  Олга Спиридоновиќ — југословенска театарска и филмска глумици.
1928  Фреди Ред — американски џез-музичар.
1929  Питер Хигс — британски теоретски физичар, познат по фундаменталната честичка Хигсов бозон, наречена и „божја честичка“.
1927  Димитрие Османли — македонски филмски и театарски режисер.
1934  Есад Бајрам — македонски поет.
1935  Боро Драшковиќ — српски режисер, сценарист и универзитетски професор.
1937  Ирмин Шмит — германски рок-музичар.
1940  Таихо Коки — јапонски сумо-борач.
1958  Марина Перазиќ — југословенска и хрватска поп-пејачка.
1965  Саша Митрев — македонски универзитетски професор.
1967  Ноел Галагер — англиски рок-музичар, член на групата „Оејзис“.
1970  Роберто ди Матео — италјански фудбалер и тренер.
1971  Зоран Витанов — македонски политичар и економист.
1971  Габриела Конеска Трајковска — вицепремиер на Македонија.
1976  Џенифер Капријати — американска тенисерка.
1977  Масимо Амброзини — италијански фудбалер.
1980  Антон Рјаков — узбекистански кану-спринтер.
1981  Андреј Аршавин — руски фудбалер.
1984  Кармело Ентони — американски кошаркар.
1990  Тибо Пино — француски велосипедист.
1991  Аријан Адеми — хрватско-македонски фудбалер со албанско потекло.
1995  Никола Пепефудбалер од Брегот на слоновата коска.

30 мај

1220  Александар Невски — голем кнез на Новгород и Владимир и руски светец.
1845  Амадеј Iкрал на Шпанија.
1875  Џовани Џентиле — италијански неохегелијански идеалистички филозоф и политичар.
1876  Владимир Назор — хрватски писател.
1896  Хауард Хокс — американски филмски режисер.
1909  Бени Гудман — американски џез-музичар.
1922  Александар Матковски — македонски историчар, прв доктор на историски науки од Македонија и прв историчар ориенталист.
1928  Густав Леонхарт — холандски клавијатурист и диригент, истакнат деец во областа на автентичната музичка изведба
1932  Хосе Мело — филипински правник.
1934  Алексеј Леонов — советски космонаут.
1936  Димитар Димитров — македонски поет.
1937  Љубиша Георгиевски — македонски политичар и филмски и театарски режисер.
1946  Драган Џаиќ — српски и југословенски фудбалер.
1949  Симјон Симев — македонски поет.
1950  Саво Костадиновски — македонски поет.
1950  Бертранд Делано — градоначалник на Париз.
1951  Здравко Чолиќ — босанско-српски поп-пејач.
1955  Топер Хедон — англиски рок-музичар, член на групата „Клеш“ (The Clash).
1958  Мари Фредриксон — шведска поп-пејачка, членка на групата „Роксет“ (Roxette).
1959  Блаж Слишковиќ — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1964  Венко Андоновски — македонски писател.
1964  Том Морело — американски рок-музичар, член на групата „Саундгарден“ (Soundgarden).
1966  Томас Хеслер — германски фудбалер.
1973  Лариса Косорукова — израелска кану-спринтерка.
1974  Николина Кујача — македонска глумица.
1980  Стивен Џерард — англиски фудбалер и тренер.
1981  Девендра Банхарт — фолк-рок-музичар.
1986  Марко Симоновиќ — српски кошаркар.
1996  Александар Головин — руски фудбалер

31 мај

1656  Марен Марефранцуски композитор за виола да гамба.
1819  Волт Витман — американски поет.
1892  Константин Паустовски — руски и советски писател.
1908  Дон Амичи — американски глумец.
1911  Морис Але — француски економист, добитник на Нобеловата награда.
1930  Клинт Иствуд — американски филмски глумец и режисер.
1934  Рада Ѓуричин — српска и југословенска глумица.
1941  Вилијам Нордхаус — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2018 година.
1945  Рајнер Вернер Фасбиндер — германски режисер.
1948  Џон Бонам — англиски рок-музичар, член на групата „Лед цепелин“.
1965  Брук Шилдс — американска глумица.
1969  Тони Цетински — хрватски пејач.
1970  Паоло Сорентино — италијански режисер.
1986  Роберт Гесинк — холандски велосипедист.
1989  Марко Ројс — германски фудбалер.
2001  Ига Свјатек — полска тенисерка.