Прејди на содржината

Донован Бејли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Донован Бејли
Донован Бејли
Лични податоци
НационалностКанаѓанец
Роден(а)16 декември 1967
Манчестер, Јамајка
Висина185 cm
Тежина91 кг
Спорт
Спорттрчање
Дисциплини50 метри, 60 метри, 100 метри, 150 метри, 200 метри

Донован Бејли (англиски: Donovan Bailey) — поранешен канадски атлетичар, двоен олимписки победник.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Роден e во Јамајка, потоа Бејли се преселил во Канада како дете (13 години) и ја започнал својата спортска кариера како кошаркар, а подоцна и како спринтер. Во средината на 1990-тите, тој постигна целосна доминација во трката на 100 метри, и во тој период тој беше двократен олимписки и троен светски шампион. Неговиот резултат од Олимписките игри во Атланта во 1996 година од 9,84 секунди беше во тоа време светскиот рекорд на 100 метри, а денес (февруари 2007) — трет официјално признаен резултат на сите времиња. Со ова, како и другиот човек во историјата, зад Карло Луиз, во исто време тој беше Олимписки победник, светски шампион и светски рекордер на 100 метри. Во тие години, Мајкл Џонсон владееше на долгиот спринт (200 м, 400 м). Со цел да се реши дилемата дека "најбрз човек во светот" беше организирана во Торонто во 1997 година, трката меѓу нив се одвиваше во еден дел од 150 метри, дел кој беше невообичаен, па затоа не им беше дозволено да одговорат на кој било тркач. За жал, за време на оваа трка, Џонсон претрпе повреда на мускулите, а по 100 метри мораше да се откаже, па Бејли лесно победи. По таа сезона, започнаа проблемите на Бејли со повреди, иако тој изведува уште неколку години, тој никогаш не ги повторуваше блескавите резултати како порано. Тој моментно го држи својот светски рекорд на 50 метри во салата (Рино, Невада) 1996 година, што е 5,56 секунди.

Во Канада, Бејли е национален херој, бидејќи на некој начин тој ја поврати репутацијата на канадскиот спринтер откако Бен Џонсон беше дисквалификуван за допинг на Олимпијадата во Сеул 1988.

  1. „Donovan Bailey to retire after 2001 season“. CBC News. May 31, 2001.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]