Елица Манева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Елица Манева (Битола, 1 декември 1947) — македонски археолог и универзитетски професор[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Манева е родена во Битола на 1 декември 1947 година. Дипломирала археологија на Филозофскиот факултет во Белград во 1972, магистрирала во 1977 од областа на античката археологија, а докторирала во 1991 година на Филозофскиот факултет во Скопје на тема од областа на средниот век. Од 1973 до 1983 година работела како кустос во Заводот и музеј Битола, а од 1983 година како професор по средновековна археологија и ранохристијанска археологија на Институтот за историја на уметноста и археологија на Филозофскиот факултет во Скопје. Вршела научни истражувања на антички и средновековни наоѓалишта (Хераклеја, Битола, Струмица, Демир Капија и др. наоѓалишта во Средното Повардарје). Уредник е на научното списание „Folia Archeologica Balkanica“ на Филозофскиот факултет.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Хераклеја: Неколку типови и форми на елинистичка и римска керамика од Хераклеја, Битола, 1977;
  • Средновековен накит од Македонија, Скопје, 1992;
  • Целосен список...

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Археолози“. Скопско Кале. Посетено на 2010-05-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]