Прејди на содржината

Вичеслав Новак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вичеслав Новак

Вичеслав Новак (Каменица, 5 декември 1870 - Скутеч, 18 јули 1949), истакнат чешки композитор и музички педагог, професор по композиција на Мајсторската школа во Прага[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vítězslav Novák
  2. „Novák, Vítězslav 1)“. Архивирано од изворникот на 2022-05-25. Посетено на 2021-02-04.