Џеват Адеми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џеват Адеми
Xhevat Ademi
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Џеват Адеми (албански: Xhevat Ademi; Голема Речица, Тетовско, 8 декември 1962) — македонски политичар и поранешен член на ОНА.

Завршил високо образование - новинар. Во текот на конфликтот во Македонија бил шеф на тајната полиција на ОВК за Македонија, водач на АКШ „Албанска Национална Армија“, преседател на здрузението на политички затвореници со седиште во Тетово и главен организатор за собирање на парични средства за ОНА.

На 24 јули 2001 година бил ставен на македонската црна список на граѓани[1], а на 27 јули е ставен ѝ на списокот на американскиот претседател Џорџ Буш[2]. По крајот на војната бил амнестиран согласно законот за амнестија.

По ова, се вклучил во тогаш новоформираната партија ДУИ, и станал заменик министер за локална самоуправа во Владата на РМ во 2004 година. Денеска е пратеник. Живее во шарпланинското село Вешала.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „македонска црна листа“. Архивирано од изворникот на 2011-08-22. Посетено на 2010-12-25.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2011-02-18.