Веселин Вуковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Веселин Вуковиќ
Вуковиќ во 2012 година
Лични податоци
Роден(а) 19 декември 1958(1958-12-19)(65 г.)
Струга
Националност српска
Спорт Ракомет
Висина 1,92 m
Позиција пивот
Клупски податоци
Тековен клуб Металопластика (главен тренер)

Веселин Вуковиќ (српски: Веселин Вуковић), (19 декември 1958, Струга) — српски ракометен тренер и поранешен играч кој се натпреварувал за Југославија на Летните олимписки игри 1984 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Струга (НР Македонија), Вуковиќ на рана возраст се преселил со своето семејство во Шабац (НР Србија). Играл за локалниот клуб Металопластика, помагајќи им да освојат шест југословенски првенства (1981–82, 1982–83, 1983–84, 1984–85 и 1985–86), четири југословенски купови (1979–80, 1982–83, 1983–84 и 1985–86), и два последователни европски купа ( 1984–85 и 1985–86 ). Во 1986 година, Вуковиќ заминал во странство, во Шпанија, и поминал четири сезони во Атлетико Мадрид. Исто така, накратко играл за Хеладос Алакант, пред да се приклучи на европскиот шампион Барселона во 1991 година.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, Вуковиќ ја претставувал Југославија на Летните олимписки игри 1984 во Лос Анџелес, освојувајќи го златниот медал. Исто така бил редовен член на тимот што го освои Светското првенство во Швајцарија во 1986 година.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Вуковиќ бил помошник на селекторот на СР Југославија Веселин Вујовиќ на Летните олимписки игри 2000 година.[1] Истата улога ја извршувал две години додека Вујовиќ бил селектор на Србија и Црна Гора.

На 1 април 2010 година, Вуковиќ бил назначен за селектор на Србија.[2] Ги одвел до финалето на ЕП 2012 кое го загубиле од Данска.

Титули[уреди | уреди извор]

Како играч[уреди | уреди извор]

Металопластика
Атлетико Мадрид
Барселона

Како тренер[уреди | уреди извор]

Металопластика

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Intervju: Veselin Vujović“ (Serbian). vreme.com. 12 August 2000. Архивирано од изворникот на 2010-04-04. Посетено на 10 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Veselin Vuković novi selektor“ (Serbian). b92.net. 1 April 2010. Посетено на 10 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]