Џон Лури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џон Лури
Роден(а) декември 14, 1952(1952-12-14)
Минеаполис, Минесота, САД
Живеалиште Њујорк Сити
Занимање глумец, музичар, сликар и ТВ продуцент
Активен период 1978–present
ТВ програм(и) Рибарење со Џон, Оз
Страница
strangeandbeautiful.com

Џон Лури (14 декември 1952) е американски глумец, музичар,сликар и продуцент. Тој е ко-сопственик на џез ансамблот The Lounge Lizards. Лури глумел во 19 филмови, вклучувајќи ги и Почудно од рајот и Надвор од законот, компонирал и изведувал музика за 20 телевизиски и филмски остварувања, и се појавува како продуцент и актер во телевизиската серија од 1991 година Рибарење со Џон. Во 1996 година неговата музика за филмот Намали се била номинирана за наградата Греми. Пет години се појавува во телевизиската серија на HBO, Оз.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]