Антонин Паненка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паненка во 2019
Потпис на Антонин Паненка (2004)

Антонин Паненка (роден на 2 декември 1948 година) е чешки фудбалер во пензија, кој играл како офанзивен играч за врска . Тој го поминал поголемиот дел од својата кариера како претставник на чехословачкиот клуб Бохеминс Прага . Паненка го освоил УЕФА Евро 1976 година со репрезентацијата на Чехословачка . Во финалето против Западна Германија, тој особено го постигнал победничкиот пенал во престрелката со меко удирање на топката до средината на голот додека голманот се нурнар; стилот на пеналот сега е познат како паненка, именуван по него.[1] Во 1980 година, тој ја освоил престижната награда Чехословачки фудбалер на годината и неговиот тим завршил на третото место на Евро 1980 година .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Офанзивниот играч за врска познат по квалитетот на додавањето и неговите слободни удари, Паненка играл за Бохеминс Праха во поголемиот дел од својата кариера, приклучувајќи се на клубот во 1967 година. Во 1981 година, Паненка го напуштил Бохеминс во австрискиот клуб Рапид Виена, каде што освоил две титули во Бундеслигата и еден Куп на Австрија . Во 1985 година Рапид стигнал до финалето на Купот на победниците на Куповите на УЕФА ; Паненка играл како замена, но неговиот тим загубил со 3–1 од Евертон . Подоцна истата година, Паненка се преселил во ВСЕ Сент Пелтен и играл уште две сезони пред да се пресели во пониските лиги во Австрија, играјќи од 1987 до 1989 година за Слован Виена, од 1989 до 1991 година за АСВ Хохенау и од 1991 до 1993 година за Клајнвизендорф.

Пенал на Паненка[уреди | уреди извор]

Паненка дошол до меѓународна слава играјќи за Чехословачка на УЕФА Евро 1976 година, каде што Чехословачка стигнала до финалето, соочувајќи се со Западна Германија . По продолженијата, натпреварот завршил 2–2, и така следела првата пенал партија во финалето на Европското првенство . Првите седум удари биле реализирани се додека четвртиот изведувач на пенали на Западна Германија, Ули Хоенс, не го упатил својот удар преку пречката. Со резултат 4–3, Паненка се засилил за да го изведе петтиот пенал на Чехословачка, за да го добие натпреварот под огромен притисок. Тој глумел дека шутира на страната на голот, предизвикувајќи го германскиот голман Сеп Маер да се нурне на левата страна, а потоа нежно ја исфрлил топката во средината на мрежата.[2] Чистиот образ на голот предизвикал еден францускиот новинар кој гледал и да го нарекол Паненка „поет“, и до ден-денес неговиот победнички удар е еден од најпознатите досега, правејќи го името на Паненка синоним за тој посебен стил на изведување пенали.[1]

Од 1976 година имало бројни обиди да се имитира Паненка, и успешно и неуспешни, на секое ниво на спортската пирамида ширум светот, вклучително и во критичните моменти за победа во натпревари, како што се финалињата на меѓународните купови.[1]

Кариера после играње[уреди | уреди извор]

По неговата кариера, Паненка работел како претседател во поранешниот клуб Бохеминс 1905. На 7 октомври 2020 година, клубот потврдил дека Паненка бил примен во болница и бил на интензивна нега откако бил позитивен на тестот за новиот коронавирус.[3] До средината на октомври, состојбата на Паненка се подобрил и тој бил отпуштен за да продолжи да закрепнува дома.[4]

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Рапид Виена

 • Австриска Бундес лига : 1981–82, 1982–83
 • Куп на Австрија : 1982–83, 1983–84, 1984–85

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Чехословачка
 • Европско фудбалско првенство на УЕФА : 1976 година

Индивидуален[уреди | уреди извор]

 • УЕФА Европско фудбалско првенство Тим на турнирот : 1976 година
 • Чехословачки фудбалер на годината : 1980 [5]
 • Награда Golden Foot Legends : 2014 [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „The cult of the Panenka penalty“. FIFA.com. 25 June 2012. Архивирано од изворникот на 28 June 2012. Посетено на 3 July 2012.
 2. Tom Bryant (31 October 2007). „Football - Knowledge: the footballers who have moves named after them“. The Guardian.
 3. „Penalty king Antonin Panenka in serious condition at Czech hospital“. ESPN. 7 October 2020.
 4. „Panenku propustili z nemocnice. ‚Tátu jsem vyzvedl a odvezl domů,' vzkázal přes klub jeho syn“. irozhlas.cz (Czech). 14 October 2020. Посетено на 14 February 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Historie ankety Fotbalista roku“ (чешки). fotbal.cz. Архивирано од изворникот на 2018-07-06. Посетено на 23 September 2015.
 6. „Legends“. Golden Foot. Архивирано од изворникот на 25 September 2015. Посетено на 23 September 2015.