Јуриј Мамлеев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуриј Мамлеев
Yuriy Mamleev.jpg
Роден/аЈуриј Витаљевич Мамлеев
11 декември 1931
Москва, СССР
Починат/а25 октомври 2015
Занимањеписател, поет, филозоф, драматург
НационалностСССР СССР
 Русија
Книжевно движењеметафизички реализам
мрежно место
http://www.mamleew.ru/

Јуриј Мамлеев (руски: Юрий Витальевич Мамлеев) (11 декември 1931,Москва, СССР - 25 октомври 2015) - руски писател, драматург, поет и филозоф. Тој е основач и најважен претставник на литературниот правец - метафизички реализам.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јуриј Витаљевич Мамлеев е роден на 11 декември 1931 година во Москва. Во 1956 година дипломирал на Шумарскиот факултет. Од 1957 до 1974 година предавал математика во вечерните училишта. Во 1960-тите, во неговиот стан се собирале многу познати претставници на алтернативната советска уметничка сцена, како: Леонид Губанов, Хенрих Сапгир, Лев Кропивницки, Александар Харитонов, Венедикт Ерофеев итн.

Поради неможноста да ги објавува своите дела, во 1974 година, Мамлеев и сопругата емигрирале во САД. Таму, тој предавал на универзитетот Корнел. Во 1983 година, Мамлеев се преселил во Париз, каде предавал руски јазик и книжевност. На почеткот на 1990-тите, по падот на комунистичкиот режим, Мамлеев бил еден од првите писатели-емигранти кои се вратиле во Русија.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Мамлеев во 2012 година.

Иако неговото формално образование не било поврзано со книжевноста, уште по дипломирањето, Мамлеев активно се занимавал со пишување. Почнувајќи од 1960-тите, неговите раскази, романи и филозофски есеи биле издавани тајно преку т.н. самиздати, бидејќи тој не можел да објавува преку официјалните издавачки куќи. Дури кога емигрирал во САД, делата на Мамлеев доживеале признание и биле преведувани на повеќе европски јазици - англиски, француски, германски, италијански, чешки, бугарски, српски, македонски, романски итн. Во Русија, неговите дела (вкупно 27 книги раскази, романи, статии и филозофски есеи) започнале да се издаваат дури во 1990-тите, по падот на комунистичкиот режим, а неговите драми започнале да поставуваат на театарските сцени во Русија, Австрија, Србија итн. Истовремено, Мамлеев често настапувал на телевизиските и радио станиците и давал интерјуа за весниците и списанијата.

Мамлеев е особено интересна појава во современата руска книжевност, затоа што го основал новиот книжевен правец - метафизички реализам чии основи се изложени во текстот "Метафизиката и уметноста", објавен во неговата филозофска книга "Судбината на битието". Неговата проза е многу необична и претставува спој на гротеска и длабока филозофија и мистика. Главните ликови во неговите дела се чудовишта, вампири, сеништа, призраци, манијаци, убијци и други чудни ликови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јуриј Мамлеев, Потопи ми ја главата, Темплум, 2010.