Родени во ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во ноември е автоматски создадена преку превметнување на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец ноември.
Поврзано автоматски генерирана листа на лица Родени во месец ноември во Категорија:Родени во ноември
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во ноември и Категорија:Починати во ноември

1 ноември


1339  Рудолф IV — војвода од Австрија.
1351  Леополд III — војвода од Австрија.
1549  Ана Австриска — сопруга на шпанскиот крал Филип II.
1757  Антонио Канова — италијански неокласицистички вајар (†1822)
1801  Винченцо Белинииталијански оперски композитор.
1813  Петар Петровиќ - Његошвладика, поет и владетел на Црна Гора.
1839  Ахмед Мухтар-паша — отомански Голем Везир.
1842  Стојан Новаковиќ — српски политичар и научник.
1871  Стивен Крејн — американски писател.
1880  Алфред Вегенер — германски метеоролог и геолог.
1886  Херман Брох — австриски писател.
1892  Александар Александрович Алехин — руски шаховски велемајстор и светски првак.
1902  Ојген Јохум — германски композитор.
1921  Владимир Ќосевски — македонски архитект и урбанист.
1923  Викторија де лос Анхелес — каталонска оперска пејачка.
1923  Гордон Диксон — канадски писател на научна фантастика.
1941  Дивна Лакинска — македонски андрагог.
1943  Алајдин Абази — македонски академик и универзитетски професор.
1946  Џанг Деѓанг — поранешен вицепремиер на Кина за економија.
1952  Бора Ѓорѓевиќ — српски и југословенски пејач, член на групата „Рибља чорба“.
1957  Сади Беџети — македонски универзитетски професор.
1972  Пол Диков — шкотски фудбалер.
1972  Тони Колет — австралиска глумица.
1973  Роберт Лукетиќ — австралиски филмски режисер.
1979  Милан Дудиќ — српски фудбалер.
1983  Јелена Томашевиќ — српска поп пејачка.
1983  Јоко Огура — јапонски модел.
1992  Филип Костиќ — српски фудбалер.


2 ноември


69 п.н.е.  Клеопатра — кралица на Египет од македонската династија Птолемаиди и негов последеен фараон.
1699  Жан Батист Симеон Шарден — француски сликар.
1755  Марија Антоанета — принцеза на Австрија и кралица на Франција и на Навара.
1795  Џејмс Полкпретседател на САД.
1815  Џорџ Бул — британски филозоф и математичар.
1844  Мехмед Vотомански султан.
1847  Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1854  Исидор Гунсберг — британски шахист.
1865  Ворен Хардингпретседател на САД.
1906  Лукино Висконтииталијански филмски режисер и сценарист, еден од зачетниците на неореалистичката филмска школа.
1913  Берт Ланкастер — американски глумец
1923  Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.
1928  Владимир Беара — југословенски фудбалер и тренер.
1929  Ричард Тајлер — канадски физичар.
1932  Стојан Ристески — македонски научник, поет и раскажувач.
1938  Софија Грчкакралица на Шпанија.
1939  Енрико Албертози — италијански фудбалски голман.
1950  Љубомир Љубоевиќ — српски и југословенски шахист.
1954  Ведран Рожиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1959  Саид Ауита — марокански атлетичар.
1962  Трајко Вељаноскипретседател на Собранието на Република Македонија.
1967  Звонимир Солдо — хрватски фудбалер.
1974  Нели — американски рапер.
1976  Тјери Омејер — француски ракометар.
1989  Стеван Јоветиќ — црногорски фудбалер.
2000  Алфонсо Дејвис — канадски фудбалер.


3 ноември


1500  Бенвенуто Челини — италијански вајар, златар и сликар.
1749  Даниел Радерфорд — шкотски физичар и хемичар.
1801  Винченцо Белини — италијански композитор.
1901  Леополд III — крал на Белгија.
1901  Андре Малро — француски писател, теоретичар и министер за култура.
1936  Рој Емерсон — австралиски тенисер.
1945  Герд Милер — германски фудбалер.
1963  Ијан Рајт — англиски фудбалер.
1971  Унаи Емери — шпански фудбалер и тренер.
1979  Пабло Ајмар — аргентински фудбалер.
1986  Максим Буе — француски велосипедист.
2000  Сержињо Дест — американски фудбалер.


4 ноември


1575  Гвидо Ренииталијански сликар.
1840  Огист Роден — француски вајар.
1905  Драгутин Тадијановиќ — хрватски поет.
1929  Мира Бањац — српска и југословенска театарска и филмска глумица.
1953  Марина Туцаковиќ — српска авторка на текстови за песни.
1956  Џордан Рудесклавијатурист на американската група Dream Theater.
1959  Дејан Цукиќ — српски и југословенски рок-пејач.
1972  Луис Фиго — португалски фудбалер.
1975  Едуард Кокшаров — руски ракометар.
1978  Горка Вердуго — шпански велосипедист.
1992  Карлос Верона — шпански велосипедист.
1998  Ашраф Хакими — марокански фудбалер.
2001  Максим Мухин — руски фудбалер.


5 ноември


1494  Ханс Закс — германски поет, мајстор-пејач, драматург и деец на реформацијата.
1615  Ибрахим Iотомански султан.
1701  Пјетро ЛонгиВенецијански сликар (п. 1785.)
1831  Џемс Клерк Максвел — британски физичар.
1854  Пол Сабатје — француски хемичар и нобеловец (п. 1941.)
1912  Александар Гаревски — македонски градежен инженер.
1913  Вивиен Ли — англиска филмска и театарска глумица.
1929  Бора Тодоровиќ — српски и југословенски глумец.
1929  Ленарт Јохансон — шведски фудбалски администратор, поранешен претседател на УЕФА.
1931  Бранко Гапо — македонски филмски режисер.
1931  Милчо Ристов — македонски академик.
1936  Иван Стамболиќ — српски политичар.
1936  Уве Зелер — германски фудбалер.
1938  Радивој Кораќ — српски и југословенски кошаркар.
1941  Арт Гарфанкел — американски музичар.
1943  Сем Шепард — американски глумец, драматург и режисер.
1946  Грем Парсонс — американски рок-музичар.
1952  Олег Блохин — украински и советски фудбалер.
1952  Бил Волтон — американски кошаркар.
1959  Мирче Клечкароски — македонски поет.
1959  Брајан Адамс — канадски рок-музичар и фотограф.
1963  Тејтум О'Нил — американска глумица.
1971  Џони Гринвуд — британски рок-музичар, член на групата „Рејдиохед“ ([[Radiohead).
1987  Бен Свифт — британски велосипедист.
1992  Магомед Оздоев — руски фудбалер.
1992  Марко Верати — италијански фудбалер.
1997  Андреј Мостовој — руски фудбалер.
1998  Такехиро Томијасу — јапонски фудбалер.


6 ноември


1479  Јована I Кастиљска — кралица на Кастиља и Леон.
1494  Сулејман Величествениот — отомански султан.
1661  Карлос II — крал на Шпанија.
1787  Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот литературен јазик.
1814  Адолф Сакс — белгиски призводител на дувачки инструменти.
1880  Роберт Музил — австриски писател.
1909  Трајко Прокопиев — македонски композитор и диригент.
1921  Јован Кокаловски — македонски поет, новинар и публицист.
1923  Антоние Исаковиќ — српски и југословенски писател.
1932  Предраг Гојковиќ - Цуне — српски фолк-пејач.
1937  Владимир Дурковиќ — српски и југословенски фудбалер.
1939  Јордан Добревски — македонски писател за деца и драмски автор.
1946  Сали Филд — американска глумица.
1948  Роберт Хибнер — германски шахист.
1950  Енвер Хаџиабдиќ — босански и југословенски фудбалер.
1953  Жељко Јерков — југословенски и хрватски кошаркар.
1955  Пол Ромер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2018 година.
1959 Златко Жоглев - универзитетски професор и писател.
1970  Итан Хок — американски глумец.
1979  Ламар Одом — американски кошаркар.
1979  Алесандро Балан — италијански велосипедист.
1986  Томас де Гент — белгиски велосипедист.
1987  Ана Ивановиќсрпска тенисерка.
1988  Ема Стоун — американска глумица.
1995  Андре Силва — португалски фудбалер.


7 ноември


630  Констанс II Ираклијвизантиски цар.
1787  Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот јазик и азбука.
1810  Фриц Ројтер — писател на долногермански јазик.
1811  Карел Јаромир Ербен — чешки писател и историчар.
1829  Марко Цепенков — македонски преродбеник и собирач на народни умотворби.
1867  Марија Склодовска - Кири — полско-француска хемичарка и физичарка.
1879  Лав Троцки — руски револуционер.
1885  Френк Најт — американски економист.
1888  Венката Раман — индиски физичар.
1903  Конрад Лоренц — австриски зоолог.
1913  Албер Ками — француски писател.
1943  Мајкл Спенс — американски економист.
1943  Џони Мичел — канадска музичарка и сликарка.
1944  Лујџи Рива — италијански фудбалер.
1949  Гијом Фај — француски писател и мислител на десницата.
1950  Владислав Богичевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1976  Алберто Ентрериос — шпански ракометар.
1978  Рио Фердинанд — англиски фудбалер.
1984  Лана Јурчевиќ — хрватска пејачка.
1990  Давид де Хеја — шпански фудбалер.


8 ноември


30  Нерваримски цар.
1622  Карл Xкрал на Шведска.
1656  Едмонд Халеј — англиски астроном, геофизичар, математичар и физичар.
1837  Илија Чавчаваѕе — грузиски писател, поет и новинар.
1848  Готлоб Фреге — германски математичар.
1868  Феликс Хаусдорф — германски математичар.
1875  Милан Матов — македонски револуционер.
1878  Димитрија Чуповски — организатор и афирматор на македонската национална мисла.
1878  Димитар Влахов — македонски револуционерполитичар и публицист.
1900  Маргарет Мичел — американска писателка.
1906  Михаило Апостолски — македонски академикнароден херој и генерал-полковник.
1920  Божидар Видоески — македонски писател, македонист, јазичар и член на МАНУ.
1922  Адемир — бразилски фудбалер.
1935  Ален Делон — француски глумец и режисер.
1937  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер.
1938  Миња Субота — српски композитор, музичар и забавувач.
1942  Сандро Мацола — италијански фудбалер.
1942  Стив Милерамерикански блуз-музичар.
1946  Станислав Караси — српски и југословенски фудбалер.
1946  Гус Хидинк — холандски фудбалер и тренер.
1958  Дон Бајрон — американски џез-музичар.
1977  Јусуп Абдусаломов — таџикистански борач.
1980  Луис Фабијано — бразилски фудбалер.
1983  Бланка Влашиќ — хрватска атлетичарка.
1983  Павел Погребњак — руски фудбалер.
1991  Никола Калиниќ — српски кошаркар.
1996  Рјоју Кобајаши — јапонски скокач на скии.


9 ноември


1389  Изабела Валоа — сопруга на Ричард II.
1818  Иван Тургењев — руски писател († 1883)
1841  Едвард VIIкрал на Обединетото Кралство.
1855  Александрос Зајмис — грчки премиер.
1885  Велимир Хлебников — руски поет.
1888  Жан Моне — француски политичар.
1902  Митрофан Неделин — советски генерал.
1914  Хеди Ламар — австриско-американска глумица († 2000)
1922  Имре Лакатош — унгарски филозоф.
1929  Имре Кертес — унгарски писател.
1932  Јордан Костадинов — прв претседател на ОМО Илинден.
1934  Карл Саган — американски астроном († 1996)
1936  Михаил Таљ — советски шахист († 1992)
1945  Валериј Сердјуков — гувернер на Ленинградската област.
1950  Алдо Климан — книжевник, критичар, публицист и собирач на македонски и хрватски старини.
1953  Мерима Његомир — српска фолк-пејачка.
1955  Биља Крстиќ — српска пејачка.
1960  Андреас Бреме — германски фудбалер.
1972  Ерик Дејн — американски глумец.
1974  Алесандро дел Пјеро — италијански фудбалер.


10 ноември


1483  Мартин Лутер — основач на протестантството и водач на реформацијата во Германија.
1668  Франсоа Купрен — француски композитор.
1697  Вилијам Хогартанглиски сликар.
1759  Фридрих Шилер — германски поет и писател.
1887  Арнолд Цвајг — германски писател.
1888  Андреј Туполев — руски и советски авиоконструктор.
1919  Михаил Калашников — творец на автоматката пушка АК-47, наречена „калашников“.
1902  Завиш Каландра — чешки историчар и теоретичар на литературата.
1925  Ричард Бартон — велшки глумец.
1928  Енио Мориконе — италијански композитор.
1931  Тома Прошев — македонски композитор.
1942  Михаил Левенски — македонски писател.
1932  Пол Блеј — канадско-американски џез-пијанист.
1942  Роберт Енгл — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2003 година.
1946  Драган Мутибариќ — српски фудбалер.
1954  Хуанито — шпански фудбалер.
1958  Шазим Мехмети — македонски поет, сликар и публицист.
1963  Мајк Пауел — американски атлетичар.
1965  Еди Ирвајн — британски возач на Формула 1.
1969  Јенс Леман — германски фудбалски голман.
1969  Фаустино Асприлја — колумбиски фудбалер.
1969  Елен Помпео — американска глумица.
1973  Патрик Бергер — чешки фудбалер.
1982  Аметс Чурука — шпански велосипедист.
1985  Александар Коларов — српски фудбалер.
1994  Андре Де Грас — канадски атлетичар.
1994  Кан Ајхан — турски фудбалер.
1999  Жоао Феликс — португалски фудбалер.
1999  Арманд Дуплантис — шведски атлетичар.
2002  Едуардо Камавинга — француски фудбалер.


11 ноември


1821  Фјодор Михајлович Достоевски — руски писател.
1855  Стеван Сремац — српски писател.
1869  Виторио Емануеле III — последниот италијански крал.
1898  Рене Клер — француски филмски режисер.
1915  Ана Шварц — американска економистка.
1919  Ѓоце Стојчевски - Амбарче — народен херој на Македонија.
1922  Курт Вонегат — американски писател.
1928  Неџати Зекерија — македонски писател.
1935  Биби Андерсон — шведска глумица.
1939  Милка Зафирова — македонски градежен инженер.
1945  Даниел Ортега — претседател на Никарагва.
1962  Деми Мур — американска глумица.
1974  Леонардо ди Каприо — американски глумец.
1980  Раде Врчаковски-Врчак — македонски пејач.
1981  Јадранка Барјактаровиќ — црногорска пејачка.
1982  Асафа Пауел — јамајски атлетичар.
1983  Филип Лам — германски фудбалер.
1986  Милена Вучиќ — црногорска пејачка.
1990  Том Димулен — холандски велосипедист.
1990  Џорџињо Вајналдум — холандски фудбалер.


12 ноември


1547  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1651  Сор Хуана Инес де ла Крус — латиноамериканска калуѓерка, поетеса, композиторка и филозофка († 1695).
1833  Александар Бородин — руски композитор и хемичар (п. 1887.)
1840  Огист Роден — француски вајар (п. 1917.)
1866  Сун Јат Сен — кинески политичар.
1898  Леон Штукељ — југословенски гимнастичар.
1919  Франце Штиглиц — словенечки и југословенски режисер.
1929  Михаел Енде — германски писател.
1929  Грејс Кели — американска глумица и кнегиња на Монако.
1933  Борислав Ивков — српски шахист.
1934  Вава — бразилски фудбалер.
1934  Леонид Штајн — украински шахист.
1945  Нил Јанг — американски рок-музичар.
1948  Хасан Руханипретседател на Иран.
1953  Василис Карас — грчки пејач.
1954  Франо Ласиќ — хрватски глумец и пејач.
1961  Енцо Франческоли — уругвајски фудбалер.
1961  Надја Команечи — романска гимнастичарка.
1962  Брикс Смит — американска рок-музичарка.
1968  Ирина Привалова — руска атлетичарка.
1972  Пабло Зарницки — аргентински шахист.
1973  Ибрахим Ба — сенегалско-француски фудбалер.
1974  Дарио Шимиќ — хрватски фудбалер.
1975  Алесандро Бириндели — италијански фудбалер.
1976  Мауро Каморанези — италијански фудбалер.
1979  Мунтазар ал Зејди — ирачки новинар.
1980  Рајан Гослинг — канадски глумец.
1986  Игнацио Абате — италијански фудбалер.
1988  Расел Вестбрук — американски кошаркар.
1990  Флоран Маноду — француски пливач.
1995  Томас Лемар — француки фудбалер.
1998  Жил Кунде — француски фудбалер.


13 ноември


354  Августин Хипонски — христијански филозоф.
1312  Едвард IIIкрал на Англија.
1813  Петар Петровиќ - Његошвладика и владетел на Црна Гора.
1818  Михаил Катков — руски публицист.
1834  Николај Столетов — руски офицер.
1850  Роберт Луис Стивенсон — англиски писател.
1882  Добри Даскалов — македонски револуционер и војвода.
1884  Добри Даскалов — македонски револуционер.
1899  Хуанг Сјенфан — кинески историчар и антрополог.
1915  Станко Липшаоперски пејач.
1922  Климе Стојоски — македонски партизан.
1943  Роберто Бонинсења — италијански фудбалер.
1957  Стивен Бекстер — британски писател.
1959  Хари Костовпремиер на Македонија.
1956  Светлана Мугоша — југословенска ракометарка.
1965  Владимир Трајковски — претседател на Македонското научно здружение за аутизам.
1969  Џерард Батлер — шкотски глумец.
1980  Лауренс тен Дам — холандски велосипедист.
1982  Куми Кода — јапонска пејачка.
1985  Андреа Пенезиќ — хрватска ракометарка.
1991  Џефри Брума — холандски фудбалер.
1994  Висар Муслиу — македонски фудбалер.
2002  Ема Радукану — британска тенисерка.


14 ноември


1650  Вилијам IIIкрал на Англија.
1719  Леополд Моцарт — австриски композитор.
1765  Роберт Фултон — американски инженер и пронаоѓач.
1838  Август Шеноа — хрватски писател.
1840  Клод Моне — француски сликар, еден од основачите на импресионизмот.
1863  Лео Бакеланд — белгиски хемичар, кој го открил бакелитот.
1889  Џавахарлал Нехру — индиски државник, еден од основачите на политиката на неврзувањето.
1901  Цирил Боуда — чешки сликар.
1922  Бутрос Бутрос Гали — египетски политичар и поранешен Генерален секретар на ООН.
1935  Хусеин I — крал на Јордан.
1941  Филип Симоновски — македонски новинар, уредник и публицист во „Нова Македонија“.
1946  Денко Малески — прв министер за надворешни работи на Македонија.
1984  Марија Шерифовиќ — српска пејачка.
1985  Томас Вермален — белгиски фудбалер.
1984  Винченцо Нибали — италијански велосипедист.
1993  Самуел Умтити — француски фудбалер.
1996  Борна Ќориќ — хрватски тенисер.
1997  Кристофер Нкунку — француски фудбалер.


15 ноември


1316  Јован Iкрал на Франција.
1397  Никола Vримски папа.
1738  Вилијам Хершел — англиски астроном.
1741  Јохан Каспар Лаватер — швајцарски писател, теолог и филозоф.
1862  Герхарт Хауптман — германски драматург.
1891  Ервин Ромел — позна и како „Пустинска лисица“, германски фелд-маршал (п. 1944.)
1895  Олга Николаевна — ќерка на царот Николај II.
1912  Кирил Пенушлиски — македонски фолклорист.
1918  Адолфо Педернера — аргентински фудбалер.
1922  Џорџо Манганели — италијански писател.
1927  Џемаил Вејсели — македонски политичар.
1937  Јафет Кото — американски глумец.
1954  Александар Квашневски — претседател на Полска.
1954  Тони Томпсон — американски поп-музичар.
1955  Илдико Ењеди — унгарска режисерка.
1956  Златко Крањчар — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1958  Јасмин Џеко — југословенски и босански фудбалер.
1968  Ол Дрти Бастард — американски рапер и музички продуцент.
1979  Брет Ланкастер — австралиски велосипедист.
1983  Александар Павловиќ — српски кошаркар.
1983  Фернандо Вердаско — шпански тенисер.
1983  Иманол Ервити — шпански велосипедист.
1984  Катарина Булатовиќ — црногорска ракометарка.
1987  Леополд Кениг — холандски велосипедист.
1989  Сташ Скубе — словенечки ракометар.
1993  Пауло Дибала — аргентински фудбалер.
1994  Екатерина Александрова — руска тенисерка.


16 ноември


42 п.н.е.  Тиберијримски цар.
1717  Жан ле Рон Даламбер — француски математичар, физичар и филозоф.
1762  Караѓорге Петровиќ — српски револуционер.
1810  Карел Хинек Маха — чешки поет.
1898  Симеон Кавракиров — македонски револуционер.
1900  Евгениј Босилков — бугарски католички свештеник.
1920  Тодор Циповски - Мерџаннароден херој на Македонија.
1922  Џин Мајрон Амдахл — американски компјутерски архитект.
1922  Жозе Сарамаго — португалски писател.
1923  Чеде Филиповски - Даменароден херој на Македонија.
1948  Мате Парлов — југословенски боксер.
1955  Хектор Купер — аргентински фудбалер и тренер.
1962  Стевица Кузмановски — македонски фудбалер и тренер.
1964  Дајана Крал — канадска џез-музичарка и пејачка.
1971  Александар Попов — руски пливач.
1974  Пол Сколс — англиски фудбалер.
1982  Амаре Стадемаер — американски кошаркар.
1991  Немања Гудељ — српски фудбалер.
1992  Марцело Брозовиќ — хрватски фудбалер.
1993  Нелсон Семедо — португалски фудбалер.
1997  Бруно Гимараис — бразилски фудбалер.


17 ноември


9  Веспазијанримски цар.
1291  Филип Vфранцуски крал.
1755  Луј XVIII — француски крал.
1773  Витез Михај Чоконаи — унгарски поет.
1790  Август Фердинанд Мебиус — германски математичар — творец на Мебиусовата лента.
1887  Бернард Монтгомери — британски генерал.
1895  Кирил Преславски — бугарски кнез.
1925  Рок Хадсон — американски глумец.
1928  Звонимир Лепетиќ — хрватски и југословенски глумец.
1929  Ранко Жеравица — српски и југословенски кошаркарски тренер.
1930  Драгослав Михаиловиќ — српски писател и академик.
1937  Питер Кук — англиски глумец.
1942  Мартин Скорсезе — американски режисер.
1944  Џин Кларк — американски рок-музичар, член на групата „Бердс“ (Byrds).
1944  Дени Девито — американски глумец.
1945  Срѓан Карановиќ — српски и југословенски режисер.
1963  Дилан Волш — американски глумец.
1966  Џеф Бакли — американски рок-музичар.
1966  Софи Марсо — француска глумица.
1971  Мајкл Адамс — англиски шаховски велемајстор.
1979  Микел Астарлоса — шпански велосипедист.
1980  Михаил Чипурин — руски ракометар.
1983  Кристофер Паолини — американски романописец.
1986  Нани — португалски фудбалер.
1989  Енрико Батаљин — италијански велосипедист.


18 ноември


1874  Крсте Петков Мисирков — македонски лингвист, историчар, фолклорист, етнограф, публицист и политички борец за македонската национална афирмација.
1905  Јован Поповиќ — српски и југословенски писател.
1906  Клаус Ман — германски писател.
1928  Александар Ежов — македонски книжевен критичар.
1936  Дон Чери — американски џез-музичар.
1939  Маргарет Етвуд — канадска писателка, критичарка и есеистка.
1950  Греам Паркер — англиски поп-пејач.
1960  Александар Донски — литературен преведувач, писател и историчар.
1960  Ким Вајлд — англиска поп-пејачка.
1962  Кирк Хамет — американски гитарист, член на групата „Металика“ (Metallica).
1963  Петер Шмајхел — дански фудбалер.
1966  Зоран Савиќ — српски кошаркар.
1968  Овен Вилсон — американски глумец.
1983  Мајкл Доусон — англиски фудбалер.
1985  Алисон Феликс — американска атлетичарка.


19 ноември


1600  Чарлс I — англиски и шкотски крал.
1711  Михаил Василевич Ломоносов — руски научник, писател, академик и енциклопедист.
1805  Фердинанд де Лесепс — француски дипломат и инженер.
1831  Џејмс Гарфилдамерикански претседател.
1833  Вилхелм Дилтај — германски филозоф и историчар.
1888  Хосе Раул Капабланка — кубански шахист.
1906  Павел Киров — грчки андартски капетан.
1909  Питер Дракер — американски експерт по менаџмент.
1912  Домингос да Гуја — бразилски фудбалер.
1917  Индира Ганди — претседател на Индија.
1920  Бранко Зарески — македонски поет, критичар и публицист.
1922  Рајко Митиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1934  Курт Хамрин — шведски фудбалер.
1934  Валентин Иванов — руски и советски фудбалер.
1935  Џек Велч — американски менаџер.
1936  Љубиша Самарџиќ — југословенски и српски глумец.
1961  Богдан Вента — полски ракометар и тренер.
1961  Мег Рајан — американска глумица.
1962  Џоди Фостер — американска глумица.
1965  Лорен Блан — француски фудбалер и тренер.
1966  Гејл Диверс — американска атлетичарка.
1971  Ирена Ветерова — македонска балерина.
1973  Дарко Ковачевиќ — српски фудбалер.
1976  Стилијанос Венетидис — грчки фудбалер.
1980  Владимир Радмановиќ — српски кошаркар.
1985  Крис Иглс — англиски фудбалер.
1988  Харлинсон Пантано — колумбиски велосипедист.


20 ноември


270  Максимин Дајаримски цар.
1851  Маргарита Савојскакралица на Италија.
1761  Пиј VIIIримски папа.
1902  Назим Хикмет — турски поет.
1902  Џанпјеро Комби — италијански фудбалер.
1906  Живко Фирфовмакедонски етномузиколог, педагогдиригент и музички деец.
1916  Васил Куноски — македонски поет за деца.
1924  Беноа Манделбротфранцуско-американски математичар, познат изучувач на фракталите († 2010)
1925  Маја Плисецкаја — руска и советска балерина.
1925  Роберт Кенеди — американски политичар.
1938  Тома Здравковиќ — српски фолк-пејач.
1939  Игор Мандиќ — хрватски писател, есеист и критичар.
1945  Патријарх Кирилпатријарх на Руската православна црква.
1946  Дјуан Алман - американски рок-гитарист.
1953  Халид Бешлиќ — босански фолк-пејач.
1976  Горан Станковски — македонски фудбалер.
1979  Бојана Поповиќ — црногорска ракометарка.
1979  Арпад Штербик — српски и шпански ракометар.
1989  Дмитри Житников — руски ракометар.
1990  Лука Степанчиќ —хрватски ракометар.
1996  Денис Закарија — швајцарски фудбалер.


21 ноември


1658  Хенри Персел — англиски барокен композитор.
1694  Франсоа Волтер — француски писател, историчар и филозоф.
1818  Луис Хенри Морган — американски етнолог и социолог.
1875  Никола Петров Русински — македонски социјалист и револуционер.
1898  Рене Магрит — белгиски сликар.
1902  Исак Башевис Сингер — американски писател.
1902  Марко Челебоновиќ — српски сликар.
1904  Колмен Хокинс — американски блуз и џез-музичар.
1985  Хесус Навас — шпански фудбалер.
1988  Питер Сери — белгиски велосипедист.
1989  Крис Синглтон — американски кошаркар.
1989  Фабијан Делф — англиски фудбалер.
1992  Михаел Коларж — словачки велосипедист.
1993  Бојан Санковиќ — црногорски фудбалер.
1993  Георги Џикија — руски фудбалер.
1994  Саул Нигез — шпански фудбалер.
2004  Рико Луис — англиски фудбалер.


22 ноември


1458  Јаков Обрехт — холандиски композитор.
1602  Елизабета — сопруга на шпанскиот крал Филип IV.
1616  Џон Волис — англиски математичар.
1819  Мари ан Еванс — англиска писателка.
1869  Андре Жид — француски романописец, есеист и критичар.
1877  Ендре Адиунгарски поет.
1881  Енвер-паша — турски воен командант.
1890  Шарл де Голпретседател на Франција.
1901  Хосе Леандро Андраде — уругвајски фудбалер.
1913  Бенџамин Бритен — англиски композитор и пијанист.
1935  Виргилиј Невјестиќ — хрватски графичар.
1940  Тери Гилијам — американско-британски режисер.
1943  Били Џин Кинг — американска тенисерка.
1948  Радомир Антиќ — српски фудбалер и тренер.
1950  Тина Вејмаут — американска рок-музичарка, членка на групата Токинг хедс (Talking Heads).
1962  Виктор Пелевин — руски писател.
1967  Борис Бекер — германски тенисер.
1967  Марк Рафало — американски глумец.
1969  Катрин Крабе — германска атлетичарка.
1971  Николај Јакобсен — дански ракометар и тренер.
1984  Скарлет Јохансон — американска глумица.
1987  Маруан Фелаини — белгиски фудбалер.
1989  Крис Смолинг — англиски фудбалер.
1992  Владислав Наместников — руски хокеар.


23 ноември


1760  Франсоа Бабеф — француски револуционер.
1860  Јалмар Брантинг — шведски социјалдемократ и премиер.
1876  Мануел де Фаља — шпански композитор.
1877  Никола Карев — истакнат македонски социјалист и револуционер.
1887  Борис Карлоф — англиски глумец.
1888  Харпо Маркс — американски глумец.
1890  Ел Лисицки — руски сликар и архитект.
1899  Мануел дос Реис Машадо — мајстор по афробразилската боречка вештина.
1933  Кшиштоф Пендерецки — полски композитор.
1937  Радован Павловски — македонски поет и академик.
1941  Франко Неро — италијански глумец.
1943  Петар Сканси — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1979  Ивица Костелиќ — хрватски скијач.
1982  Асафа Пауел — јамајски атлетичар.
1988  Ендру Талански — американски велосипедист.
1988  Јенс Кекелејре — белгиски велосипедист.
1991  Вилијан Жозе — бразилски фудбалер.
1992  Мајли Сајрус — американска пејачка и глумица.
1996  Џејмс Медисон — англиски фудбалер.
2001  Бојан Димоски — македонски фудбалер.


24 ноември


1729  Александар Суворовруски кнез и генералисимус.
1632  Барух Спиноза — холандски филозоф од еврејско потекло.
1849  Френсис Хоџсон Барнет — англиско-американска писателка.
1864  Анри де Тулуз-Лотрек — француски сликар.
1891  Макс Аманнацистички функционер.
1912  Теди Вилсон — американски џез-музичар.
1919  Вера Ацева — македонска партизанка и народен херој на Југославија.
1923  Златко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1927  Алфредо Краус — шпански тенор.
1937  Јосип Ѓерѓа — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1938  Оскар Робертсон — американски кошаркар.
1938  Тахир Кадриу — македонски економист.
1949  Рахим Бурхан — македонски режисер.
1954  Емир Кустурица — српски и југословенски режисер, глумец и музичар.
1967  Октај Ахмед — македонски поет.
1967  Мирјана Јоковиќ — српска глумица.
1979  Кармелита Џетер — американска атлетичарка.
1983  Луис Леон Санчес — шпански велосипедист.
1985  Јулија Александрату — грчка манекенка, пејачка и глумица.
1989  Марио Гаврановиќ — швајцарски фудбалер.


25 ноември


1562  Феликс Лопе де Вега — шпански писател.
1835  Ендрју Карнеги — американски индустријалец.
1844  Карл Бенц — германски автомобилски инженер.
1881  Јован XXIII — римски папа.
1914  Џо Димаџо — американски играч на безбол.
1918  Фране Матошиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1923  Михаил Апостолов - Гранати — македонски револуционер.
1924  Анте Марковиќ — последниот премиер на СФРЈ.
1935  Миле Неделкоски — македонски поет.
1947  Наум Попески — македонски писател.
1948  Тодор Бојаџиев — македонски композитор.
1951  Џони Реп — холандски фудбалер.
1964  Павле Воскопулос — македонски политичар во Република Грција.
1981  Чаби Алонсо — шпански фудбалер.
1986  Кристијан Корен — словенечки велосипедист.
2002  Педри — шпански фудбалер.


26 ноември


1827  Елен Г. Вајт — американски христијански водач.
1857  Фердинанд де Сосир — швајцарски лингвист.
1883  Михај Бабич — унгарски поет.
1901  Крсто Хегедушиќ — хрватски сликар.
1909  Ежен Јонеско — романско-француски сценарист и драматург.
1919  Ѓоце Стојчевски - Амбарче — македонски борец и народен херој.
1939  Тина Тарнер — американска пејачка.
1948  Крешимир Ќосиќ — хрватски и југословенски кошаркар.
1964  Френи Шнајдер — швајцарска скијачка.
1968  Андреј Жерновски — македонски политичар.
1969  Вадим Хамутцких — руски одбојкар.
1969  Шон Кемп — американски кошаркар.
1980  Алберт Монтањес — шпански тенисер.
1986  Бауке Молема — холандски велосипедист.
1987  Јоргос Цавелас — грчки фудбалер.
1987  Рикардо Маниеро — италијански фудбалер.
1987  Давид Вејо — поранешен канадски велосипедист.
1988  Артур Вишо — француски велосипедист.
1990  Рита Ора — британска поп-пејачка.
1996  Марк Рока — шпански фудбалер.
1997  Арон Ван-Бисака — англиски фудбалер.
1998  Лука Иванушец — хрватски фудбалер.


27 ноември


1701  Андерс Целзиус — шведски физичар и астроном.
1901  Емануел Чучков — македонски политичар.
1921  Александар Дубчек — водач на Прашката пролет.
1931  Радмила Пашиќ — македонски археолог.
1940  Брус Ли — глумец и борач од Хонгконг.
1951  Дражен Далипагиќ — босански и југословенски кошаркар.
1959  Звонко Варга — српски и југословенски фудбалер.
1960  Јулија Тимошенко — украинска политичарка.
1960  Владо Јаневски — македонски поп-пејач и композитор.
1961  Авдија Пепиќ — македонски економист и политичар.
1963  Владимир Машков — руски глумец.
1964  Роберто Манчини — италијански фудбалер и тренер.
1978  Иван Гутиерез — шпански велосипедист.
1979  Александар Васоски — македонски фудбалер.
1982  Александар Кержаков — руски фудблер.
1987  Лујџи Датоме — италијански кошаркар.


28 ноември


1118  Мануил I Комнинвизантиски цар.
1489  Маргарита Тјудоранглиска принцеза.
1632  Жан Батист Лилифранцуски композитор.
1757  Вилијам Блејк — англиски поет.
1820  Фридрих Енгелсгермански филозоф и револуционер.
1829  Антон Григорјевич Рубинштајнруски композитор.
1857  Алфонсо XIIкрал на Шпанија.
1881  Штефан Цвајгавстриски писател.
1880  Александар Блок — руски поет.
1887  Ернст Рем — германски офицер.
1907  Алберто Моравијаиталијански писател.
1908  Клод Леви-Строс — француски антрополог.
1909  Александар Ранковиќ — српски и југословенски политичар.
1925  Никола Кордоскимакедонски борец.
1925  Јожеф Божик — унгарски фудбалер.
1928  Миодраг Павловиќсрпски писател.
1929  Бери Горди — американски музички продуцент.
1932  Бранко Илиевски — македонски писател.
1943  Ренди Њумен — американски музичар.
1948  Ален Лајтманамерикански физичар.
1950  Борис Бизетиќ — српски поп-музичар и глумец.
1955  Алесандро Алтобели — италијански фудбалер.
1961  Ирина Саломикова — руска спринт-кануистка.
1977  Фабио Гросо — италијански фудбалер.
1984  Ендрју Богут — австралиски кошаркар.
1990  Тош ван дер Сандебелгиски велосипедист.
1990  Дедрик Бојата — белгиски фудбалер.


29 ноември


1797  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор.
1856  Георги Плеханов — руски револуционер.
1925  Ернст Хапел — австриски фудбалер и тренер.
1927  Ѓуро Седер — хрватски сликар.
1932  Жак Ширакпретседател на Франција.
1946  Вук Драшковиќ — српски писател и политичар.
1951  Мирче Нешовски — македонски поет.
1959  Мауро Равниќ — хрватски и југословенски фудбалски голман и тренер.
1964  Мајк Матијевич — хрватски музичар.
1969  Томас Бролин — шведски фудбалер.
1969  Кејси Келер — американски фудбалски голман.
1973  Рајан Гигс — велшки фудбалер.
1983  Јаухен Хутарович — белоруски велосипедист.
1991  Ибрахим Сисоко — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска.


30 ноември


1508  Андреја Паладиоиталијански архитект, основоположник на паладијанскиот стил.
1667  Џонатан Свифт — англиски писател и сатиричар.
1813  Шарл Валентин Алкан — француски композитор.
1817  Теодор Момзен — германски историчар, правник и добитник на Нобеловата награда за литература.
1835  Марк Твенамерикански писател, хуморист, новинар и предавач.
1843  Јожеф Киш — унгарски писател.
1874  Винстон Черчилбритански државник и писател.
1935  Стојан Андов — претседател на Либералната партија на Македонија и претседател на Собранието на Република Македонија.
1937  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1943  Теренс Малик — американски филмски режисер.
1955  Били Ајдол — англиски рок-музичар.
1960  Гари Линекер — англиски фудбалер.
1965  Бен Стилер — американски глумец и режисер.
1978  Пјерик Федриго — француски велосипедист.
1982  Доменико Поцовиво — италијански велосипедист.
1982  Магнус Карлсен — норвешки шахист.
1998  Грант Вилијамс — американски кошаркар.


31 ноември


31 ноември (родени)