Илија Чавчаваѕе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илија Чавчаваѕе
ილია ჭავჭავაძე
Илија Чавчаваѕе.
Занимањеновинар, поет, писател, филозоф
НационалностГрузиец
Период1863 - 1907
Книжевно движењереализам и историска фикција
Значајни делаДали човекот е маж?!, Букви од еден патник
Потпис

Принц Илија Чавчаваѕе (грузиски: ილია ჭავჭავაძე) — грузиски писател, поет, новинар и правник кој го проширил грузиското национално движење во втората половина на 19 век за време на руското владеење со Грузија. Денес тој се смета за основач на модерна Грузија. Чавчаваѕе бил канонизиран како Свети Илија Праведен од страна на Грузиската православна црква. Исто така, во Грузија се нарекува и како „татко на татковината“.[1]

Негови најпознати книжевни дела се „Хермит“, „Духот“, „Отарант прозор“, „Како лоповот“ и „Дали човекот е овој човек“. Чавчаваѕе бил против русизација на грузиската култура, јазик, народ и литература.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Socialism in Georgian Colors: The European Road to Social Democracy, 1883-1917, Stephen F. Jones

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Baron de Baie: Au nord de la chaine du Caucase souvenirs d'une mission", Paris, 1899 (in French)
  • Baron de Baie: Tiflis souvenirs d'une mission, Paris, 1900 (in French)
  • Companjen, Françoise J. , "Between Tradition and Modernity". Amsterdam 2004, pp. 167–171 (in English)
  • Leist, Arthur: Das georgische Volk, Dresden, 1903 (in German)
  • Lehman-Haupt, C.F. : Reisen und Forschungen, Berlin, 1910, pp. 106–111 (in German)
  • Reisner, Oliver: The Tergdaleulebi: Founders of Georgian National Identity. In: Ladislaus Löb, István Petrovics, György E. Szonyi (eds.): Forms of Identity: Definitions and Changes. Attila Jozsef University, Szeged 1994, pp. 125–37
  • Wardrop, Oliver The Kingdom of Georgia, London, 1888, pp. 150–152

Поврзано[уреди | уреди извор]