Мира Бањац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мира Бањац

Мира Бањац (Ердевик, 4 ноември 1929) е српска филмска, телевизиска и театарска актерка, една од најголемите живи ѕвезди на југословенскиот филм.[1][2][3]

Биографија[уреди | уреди извор]

Мира Бањац, вистинско име Маријана Т. Бањац, припаѓа на првата генерација на актери, која дипломирала драма во училиштето во Нови Сад (1950). Покрај кратките обврски во театрите во Сремска Митровица (1949-1951) и Националниот театар во Бања Лука (1953-1955), таа работела во српскиот национален театар во Нови Сад (1951-1970). Во  1970 година се преселила во Белград и станала член на Студиото 212.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Таа има освоено бројни награди, меѓу кои се:

  • Дебреценов прстен, во (од 2000 година)
  • Златна Урна (2004)
  • Октомвриската награда на Нови Сад
  • Октомвриската награда на Белград,
  • Наградата на град Загреб (за ТВ серија "Марија"),

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ruma: Mira Banjac“. Архивирано од изворникот на 30. 09. 2015. конс. 14. 4. 2012.. 
  2. „Mira Banjac: Spokoj i mir nadomak Dunava - Story.rs - Upoznajte poznate“. Архивирано од изворникот на 23. 05. 2012. конс. 14. 4. 2012.. 
  3. „Knjiga o životu Mire Banjac - 24 Sata“. конс. 14. 4. 2012.. 

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]