Прејди на содржината

Ана Ивановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивановиќ (2016)
Ивановиќ (2016)

Ана Ивановиќ (српски: Ана Ивановић) родена на 6 ноември 1987 во Белград) е професионална српска тенисерка, членка на TK Партизан. Моментално е број 4 на ВТА листата.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Летото 2016 година, Ивановиќ се омажила за германскиот фудбалер Бастијан Швајнштајгер, а во август истата година добила германско државјанство.[1]

Ана Ивановиќ е национална амбасадорка на УНИЦЕФ за Србија.

Професионална кариера

[уреди | уреди извор]

Во својата кариера освоила 6 ВТА турнири и еден гренд слем турнир. Ана Ивановиќ успеала да го освои Отвореното првенство во Франција 2008, победувајќи ја во финалето Динара Сафина, а веќе со самото пласирање во финалето на тој натпревар станала тенисерка број 1 на ВТА листата, кое потоа го загубила.

Гренд слем финале во сингл

[уреди | уреди извор]

Победи (1)

[уреди | уреди извор]
Година Турнир Противничка Резултат во финале
2008 Френч Опен Русија Динара Сафина 6–4, 6–3

Порази (2)

[уреди | уреди извор]
Година Турнир Противничка Резултат во финале
2007 Френч Опен Белгија Жистин Енан 6–1, 6–2
2008 Аустралијан Опен Русија Марија Шарапова 7–5, 6–3

ВТА финалиња (10)

[уреди | уреди извор]

Освоени турнири (7)

[уреди | уреди извор]
Легенда
Гренд Слем (1)
ВТА Првенство (0)
Тиер I (3)
Тиер II (2)
Тиер III (0)
Тиер IV и V (1)
Титули по подлоги
Тврда (5)
Трева (0)
Мека (2)
Тепих (0)
Бр. Датум Турнир Подлога Противничка во финале Резултат
1. 15 јануари 2005 Канбера, Австралија Тешка Унгарија Мелинда Чинк 7–5, 6–1
2. 21 август 2006 Монтреал, Канада Тврда Швајцарија Мартина Хингис 6–2, 6–3
3. 13 мај 2007 Берлин, Германија Мека Русија Светлана Кузнецова 3–6, 6–4, 7–6(4)
4. 12 август 2007 Лос Анџелес, САД Тврда Русија Наѓа Петрова 7–5, 6–4
5. 30 септември 2007 Луксембург, Луксембург Тврда Словачка Даниела Хантухова 3–6, 6–4, 6–4
6. 23 март 2008 Индијан Велс, САД Тврда Русија Светлана Кузнецова 6–4, 6–3
7. 7 јуни 2008 Френч Опен, Париз Мека Русија Динара Сафина 6–4, 6–3

Порази во финале (3)

[уреди | уреди извор]
Бр. Датум Турнир Подлога Противничка во финале Резултат
1. 4 февруари 2007 Токио, Јапонија Тепих Швајцарија Мартина Хингис 6–4, 6–2
2. 9 јуни 2007 Френч Опен, Париз Мека Белгија Жистин Енан 6–1, 6–2
3. 26 јануари 2008 Аустралијан Опен, Мелбурн Тврда Русија Марија Шарапова 7–5, 6–3

Порази во финале (1)

[уреди | уреди извор]
Бр. Датум Турнир Подлога Партнерка Противнички во финале Резултат
1. 19 јуни 2006 Хертогенбос, Холандија Трева Русија Марија Кириленко Народна Република Кина Јан Зи
Народна Република Кина Зенг Ји
3–6, 6–2, 6–2

Детали:Фед куп Архивирано на 6 април 2008 г.

Успех на турнири

[уреди | уреди извор]

Резултати заклучно со 1 ноември 2007. година.

Турнир 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008. Победи/Порази
Отворено првенство на Австралија Н Н Ф 11-4
Отворено првенство на Франција Н Н ЧФ Ф П 19-3
Вимблдон Н Н ПФ 10-3
Отворено првенство на САД Н Н 6-3
Гренд слем победи/порази 0-0 0-0 9-4 8-4 16-4 33-12
ВТА првенство Н Н Н Н ПФ 2-2
Токио Н Н Н Ф 5-2
Индијан Велс Н Н Н ЧФ П 11-2
Мајами Н Н ЧФ 7-4
Чарлстон Н Н Н Н Н 1-1
Берлин Н Н П ПФ 9-3
Рим Н Н Н Н 2-2
Сан Диего Н Н Н Н 2-1
Торонто/Монтреал Н Н П 7-1
Москва Н Н Н Н Н 0-0
Цирих Н ПФ Н 4-3
Вкупно во кариерата:
Турнири одиграно 1 5 16 19 19 9 60
Финалиња 0 0 0 0 3 3
Турнири освоено 0 0 1 1 3 7
Положба на крајот од годината 705 97 16 14 4 -
  • Н = не учествувала на турнир
  • К = коло
  • П = победа

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. Ksenija Konić, „Krah na terenu doneo privatni uspeh“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 24-25.