Александар Квашњевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Александар Квашневски)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Квашневски
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander kwasniewski konferencja.jpg
Роден 15 ноември 1954
Полска
Занимање Претседател на Полска

Александар Квашневски (полски: Aleksander Kwaśniewski) е полски политичар и поранешен претседател на Полска, во периодот од 1995 до 2005 година.

Квашневски е роден на 15 ноември 1954 година. Во времето на комунизмот, тој бил вклучен во политичкиот живот на земјата и активиран во Социјалистичката унија на полските студенти. Во 80-тетите години бил министер на спортот на Полска. Тој бил наследник на Лех Валенса во 1995 година, а во 2000 година победил на редовните претсаедателски избори.

Квашневски самиот себеси се определува како атеист[1][2][3][4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Polish president wins second term“. BBC News. 2000-10-09. Посетено на 2010-04-23.
  2. http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2003/06/04/wkwas04.xml. Отсутно или празно |title= (help)
  3. Warsaw Voice - A PiS Take
  4. Kwaśniewski: agnostyk za chrześcijaństwem w Traktacie (europa.kai.pl - Chrześcijańska Europa)