Џоди Фостер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џоди Фостер
Jodie Foster.4785.jpg
На премиерата на Храбриот, 2007
Роден(а)Алиша Кристијан Фостер
ЗанимањеГлумица, режисер, продуцент
Активен1968 - сè уште

Алиша „Џоди“ Кристијан Фостер (англиски: Alicia „Jodie“ Christian Foster) (родена 19 ноември 1962) е американска глумица, режисер и продуцент[1][2].


Кариера[уреди | уреди извор]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jodie Foster“. Архивирано од изворникот на 2021-02-02. Посетено на 2021-02-04.
  2. [https://www.imdb.com/name/nm0000149/bio/2009-review-art-laura-cumming/ Jodie Foster Biography][мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]